Katere trditve o zdravniški stavki ne držijo?

Datum:

Zdravniki še vedno stavkajo in videti je, vlada ne zmore nekih resnih pogajanj s  stavkovnim sporazumom in se raje poslužuje avtoritativnih ukrepov, kot so grožnje z izdajo informacij, medijsko vojno in podobno. Tako je bilo v tem času opaziti marsikatero kritiko ali celo neresnico o zdravniški stavki, zato so se Mladi zdravniki odločili zadevo bolj razjasniti.

Ni res, da zdravniki med zdravniško stavko ne delajo in da zdravniki, ki delajo, ne podpirajo stavke. To sta le dva od “mitov”, ki so jih izpostavili Mladi zdravniki na družbenem profilu X.

Trditev, da zdravniki med stavko ne delajo, ne drži, pravijo in pojasnjujejo, da so vedno obravnavane vse nosečnice, nujni in onkološki bolniki, stari do 18 in nad 65 let, in tudi večina drugih, saj, kot pravijo, “ne želijo, da zaradi vlade nastradajo bolni ljudje”. Prav tako ne drži, da tisti zdravniki, ki delajo, ne podpirajo stavke, saj je po zadnjih navedenih podatkih podpora stavki 98,5-odstotna.

Vlada ne izpolni pogodbe, ki jo je sama podpisala
Največkrat je v javnosti slišati očitke, da je osnova zdravniške stavke denar, a to zanikajo in pojasnjujejo, da na žalost ne vidijo nobenega drugega načina, s katerim bi vlado opozorili na resnost situacije v javnem zdravstvu. “Plačna reforma je le ena od nujnih delov celovite zdravstvene reforme, ki so jo obljubljali pred volitvami.” Poudarjajo, da stavkajo zato, ker vlada ne izpolni pogodbe, ki jo je podpisala sama, ob tem pa se sprašujejo, kakšen je v tem primeru namen pravne države.

Očitke o tem, da zdravniki stavkajo samo v Sloveniji, zavračajo in pojasnjujejo, da stavke potekajo tudi drugje, kjer se soočajo z razpadom zdravstva in slabimi pogoji dela. “V VB poteka najdaljša zdravniška stavka v zgodovini. S tem, da oni na dan stavke dejansko ne pridejo v službo,” so zapisali in ob tem opozorili, da je o zdravniških stavkah poročalo iz več držav po Evropi. O tem je poročal tudi Euronews.

Foto: X

V nadaljevanju pojasnjujejo, da odpoved soglasij za nadurno delo ni del stavke, saj da je 40-urni tedenski delovnik in 8 nadur tedensko pravica vsakega delavca in da je bilo to v njihovem primeru doslej kršeno. “Tako smo zagotavljali delovanje 24-urnih urgentnih služb in bolnišnic. Pojasnjujejo, da zaradi ignorance vlade ne vidijo motivacije, da “bi še naprej žrtvovali svoje zdravje in odnose z bližnjimi”. Od odgovornosti za delovanje sistema po 1. marcu se distancirajo.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Višegrad je odgovor v primeru razpada EU na jedro in periferijo

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU, ki smo...

Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...