Ker se ni integrirala, je Švica Turkinjo po 40 letih deportirala

Datum:

Turško državljanko, ki je v Švici živela več kot 40 let, so izgnali iz države in ji naložili vrnitev domov, potem ko je švicarsko zvezno sodišče odločilo, da se ni uspela integrirati in je skoraj dve desetletji živela od socialne pomoči.

Ženska se je leta 1983 pri 19. letih s svojim takratnim možem preselila v Švico in si v državi ustvarila družino. Imela je dovoljenje za naselitev, za katerega je bilo treba zaprositi in ga podaljšati vsakih pet let, piše Solothurner Zeitung.

Preberite še: Mnogi Švicarji se prej naučijo streljati kot voziti kolo

Potem ko se je leta 2006 ločila od moža, je od marca 2006 do avgusta 2022 skoraj 17 let živela od davkoplačevalskih dajatev in v tem času prejela skupno več kot 373.000 evrov socialne pomoči.

Ženska je sprva skrbela za svoje otroke, potem ko so odraščali, pa ni nikoli več iskala zaposlitve, namesto tega se je odločila, da bo še naprej živela od države.

Ko je julija 2020 zaprosila za zadnje podaljšanje dovoljenja za naselitev, je urad za migracije kantona Solothurn zavrnil njeno prošnjo, odločitev, na katero se je pritožila na upravno sodišče v Solothurnu.

Ta pritožba je bila maja letos zavrnjena, pritožnica pa se je pritožila še na zvezno sodišče. Zvezni sodniki so se v svoji sodbi postavili na stran odločitve nižjega sodišča in kot glavni dejavnik navedli pritožnikovo nepripravljenost za integracijo.

“Ne moremo govoriti o uspešnem vključevanju v lokalne razmere,” je odločilo sodišče in poudarilo, da ženska v skoraj 17 letih nikoli ni poskušala najti zaposlitve ali se znebiti odvisnosti od države.

Zvezno sodišče je dejalo, da so uradniki za priseljence “upravičeno domnevali, da obstaja pomemben javni interes za preklic dovoljenja za naselitev” in opozorilo, da je pritožnik “že prejel veliko vsoto denarja za socialno pomoč” in ne bi smel biti upravičen do nadaljnjega premika naprej.

“Po 40 letih življenja v Švici se za pritožnico gotovo ne bo lahko ponovno vključiti v svojo domovino,” je priznalo zvezno sodišče, a opozorilo, da je imela ženska še vedno več vezi s Turčijo.

Tam je živela do polnoletnosti in se vsako leto vračala na počitnice, so zapisali, kar je pokazalo, da je “še vedno povezana z domovino z jezikovnega in kulturnega vidika”.

Dodalo je, da je ženska še vedno dobrodošla, da obišče Švico, da bi videla svoje otroke in vnuke z običajnimi turističnimi vizumi.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...