Ko je popotovanje po ZDA pomembnejše od nadzora javnih financ

Datum:

“Vse drugo ni pomembno. Samo da Komisija DZ za nadzor javnih financ v državnem zboru ne bi aktivno delovala,” je ob objavi Jerneja Vrtovca, poslanca Nove Slovenije (NSi), ki je odpotoval na 23-dnevni obisk v Združene države Amerike (ZDA), zapisal Janez Janša.

Janez Janša je ob tem opozoril, da je bil Jernej Vrtovec, predsednik državnozborske komisije, ki nadzoruje javne finance, na to mesto izvoljen z glasovi poslancev Gibanja Svoboda. “Vse, da bi gradbeni karteli mirno polnili malhe za golobiste. Pa še nekaj drobtinic za NSi,” je dodal predsednik Slovenske demokratske stranke.

Vrtovec je na družbenih omrežjih objavil tudi fotografije svojega obiska v Washingtonu. V dobrih treh tednih − do vsaj 17. aprila, nato pa bodo v Sloveniji že prazniki − bo obiskal še mesta Kansas, Miami in New York. Zapisal je, da se popotovanja po ZDA udeležuje v okviru programa International Visitor Leadership. To je voditeljski program mednarodnih obiskovalcev, ki je izmenjevalni program ameriškega ministrstva za zunanje zadeve. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da “skozi kratkoročne obiske v ZDA izkušeni in nastajajoči tuji voditelji na različnih področjih doživijo to državo neposredno in vzpostavijo trajne odnose s svojimi ameriškimi kolegi”.

Program omogoča srečanja, ki odražajo poklicne interese udeležencev in podpirajo zunanjo politiko ZDA. Poleg tega spodbuja državljansko diplomacijo, saj prostovoljci sodelujejo kot državljanski diplomati. Takšna je kratka obrazložitev programa, ki jo je mogoče zaslediti tudi na spletu. Vrtovec je bil v svojem “poročilu” o več kot tritedenskem obisku ZDA na svojem družbenem omrežju bolj skop. Zapisal je, da se je v ZDA odpravil “na povabilo State Departmenta”. Navedel je, da se bo srečal tudi z njihovimi predstavniki in predstavniki neodvisnih institucij s področja zagotavljanja transparentnosti, boja proti korupciji, davčne politike in gospodarstva. Dodal je, da so “tematike in vsebine glede na stanje v Sloveniji zagotovo prave”.

Polastili so se nadzora nad javnimi financami
Z Vrtovcem bi morda lahko delili mnenje, če bi poslanec kot predsednik parlamentarne komisije za nadzor javnih financ v Sloveniji svojo vlogo opravljal res profesionalno. Dejansko pa je tako, da njegova dejanja in dejanja vodstva NSi kažejo, da so povsem podrejeni vladajoči koaliciji pod vodstvom Roberta Goloba ter stranki Gibanje Svoboda, deloma tudi SD.

Naj spomnimo, da ima opozicija na voljo le dve komisiji za nadzor vladajoče koalicije. V tem sestavu sta v opoziciji dve stranki, in sicer Slovenska demokratska stranka in Nova Slovenija. Kljub temu se je že po volitvah aprila 2022 zelo hitro pokazalo, da se vodstvo Nove Slovenije spogleduje z Gibanjem Svoboda in da se NSi utrjuje kot rezervni igralec za Gibanje Svoboda, kot so to sredi oktobra 2022 zapisali v Delu. Lastnik Dela je Stojan Petrič, lastnik Kolektorja, ki vse več prihodkov prejema na račun gradbenih poslov, kjer se aneksi k osnovnim pogodbam množijo kot za stavo.

Poslanec Vrtovec (Foto: RTV, zajem zaslona)

Doslej je veljalo nenapisano pravilo, da med dvema komisijama za nadzor koalicije največja opozicijska stranka vodi komisijo, ki skrbi za nadzor javnih financ (KNJF), druga pa komisijo, pristojno za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS). Tako bi moralo biti tudi v zdajšnji državnozborski sestavi, vendar so se v NSi takoj po volitvah dogovorili, da bo KNJF vodil njihov poslanec Jernej Vrtovec. Slednji je tudi potrdil, da so se za to dogovorili z Golobovo desno roko in njegovo veliko zaupnico, predvsem pa izvrševalko poslov, Vesno Vuković, sprva predstavnico stranke za stike z javnostjo, nato pa do konca marca 2024 generalno sekretarko stranke.

V SDS v ta dogovor niso privolili, zato tudi niso predlagali imen svojih poslancev in poslank za popolnitev mest ne v tej komisiji ne v komisiji KNOVS. To stranke NSi ni zmotilo, vsa mesta, po poslovniku namenjena članom opozicije, so popolnili s svojimi poslanci in poslankami, čeprav je teh le osem, SDS pa ima 27 poslancev in poslank. V NSi so brezsramno prevzeli tudi vodenje obeh komisij, predsednika obeh pa sta bila nato izvoljena z glasovi poslancev Gibanja Svoboda in delno poslancev drugih koalicijskih strank. Predsednik KNJF je, kot že rečeno, Jernej Vrtovec, predsednik KNOVS pa Janez Žakelj, nekdanji župan Občine Žiri. V NSi so nadalje poskušali diskreditirati SDS, češ da ne želi sodelovati v teh pomembnih komisijah, vendar jim ta diskreditacija v javnosti ni uspela.

Glasov za Gen-I ne dajo
NSi se je nato “izkazala” tudi pri preprečevanju dela preiskovalne komisije v navezavi na preiskovanje poslovanje podjetja Gen-I v času, ko ga je vodil Robert Golob. Predlog za ustanovitev komisije je v državnem zboru predlagala stranka SDS, za vložitev predloga pa je potrebovala podpise 30 poslancev. V SDS jih imajo 27, zato so pričakovali, da bo tri podpise prispevala poslanska skupina NSi, vendar se to do danes še ni zgodilo. Vodstvo NSi je podpise sprva pogojevalo s predlogom SDS o članih obeh komisij (KNJF in KNOVS), kmalu pa se je tudi to izkazalo za njihovo slepomišenje, zavajanje, zato o tem v zadnjem času ni mogoče slišati ničesar več. Mediji so že maja 2023 poročali, da NSi “še vedno preprečuje ustanovitev preiskovalne komisije glede Gen-I in da je ta ‘speča Trnuljčica'”.

Nekdanji predsednik uprave Gen-I in predsednik vlade Robert Golob (Foto: STA)

Spečo Trnuljčico, ustanovitev preiskovalne komisije za podjetje Gen-I in druge Golobove posle, poskušajo zdaj obuditi v državnem svetu. Pobudo za ustanovitev komisije, ki jo mora odrediti državni zbor, je podal državni svetnik iz vrst SDS Andrej Poglajen, uradno pa je predlog vložila skupina posameznikov iz lokalnega okolja. Poleg poslovanja podjetja Gen-I naj bi preiskovali še Golobovo podjetje Star Solar, ki vse prihodke prejema od državnega podjetja Borzen. Med nalogami preiskave so tudi nakazila Vesni Vuković, ki je od podjetja Gen-I prejela 103.000 evrov, namena tega plačila pa nista nikoli pojasnila ne Vukovićeva ne Golob. To pa niso bila edina nakazila.

V Gibanju Svoboda se odreditvi in ustanovitvi preiskovalne komisije za podjetje GEN-I krčevito upirajo, posebej glasna je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Jernej Vrtovec je za tri tedne raje odpotoval v ZDA. Ali je to povezano ali ne, ve le on.

Nujen nadzor “zlatih” gradenj
Jerneju Vrtovcu, poslancu in predsedniku KNJF, dela v Sloveniji ne zmanjka. V zadnjem času smo priča pregrešno dragim železniškim projektom zdajšnje vlade, v katerih “nastopa” tudi tajkun Janez Škrabec, lastnik podjetja Riko. Nujno bi bilo, da komisija to obravnava prednostno in predvsem tako dolgo, dokler stvarem ne pride do dna. Komisija je sicer na predlog NSi obravnavala podjetje Star Solar v Golobovi lasti oziroma je poskušala obravnavati svoj predlog. Golob se na povabila ni odzival, temveč jih je ignoriral. Glas članov KNJF s predsednikom na čelu je bil v navezavi na to skoraj zanemarljiv in v ničemer ne odtehta zapletov pri ustanovitvi preiskovalne komisije, ki v ospredje postavlja posle podjetja Gen-I, za katero v NSi niso pripravljeni prispevati treh podpisov poslancev in poslank. Zakaj je tako?

Prepletenost stranke NSi in tajkuna Janeza Škrabca je očitna. Poznavalci navajajo, da zato “varuhi javnih financ” iz NSi njegovih “rabot” ne bodo nikoli preiskali. Kot navajajo poznavalci razmer, je verjetnost, da bi NSi, ki obvladuje KNJF, temeljito obdelala na primer prenovo železniške postaje, je izredno majhna. Opozarjajo, da je Škrabec zmagovalec razpisa, ima pa tesne povezave z vrhom NSi.

Ime Janeza Škrabca na vsake toliko časa zakroži v slovenskih medijih. Marca se je njegovo ime pojavljalo v zvezi z obnovo jeseniške železniške postaje. Ta bo stala vrtoglavih 170 milijonov evrov, zaradi česar so številni prepričani, da je projekt obnove močno preplačan. Sporen projekt prenove na Jesenicah je komentiral nekdanji minister dr. Matej Lahovnik. Zapisal je: “Videti je, da bodo imele železniške postaje po novem zlate WC-je in z diamanti posute WC-školjke – prenova postaje na Jesenicah od 81 prek 126 do najmanj 170 milijonov.” Vprašal je, ali je “komisija za (ne)nadzor javnih financ v državnem zboru razpuščena”. “Ne, ni razpuščena, samo pod nadzorom stranke NSi je.”

Milan Kučan in Robert Ilc, glavni tajnik NSi

Tesne vezi med Škrabcem, Kučanom in NSi
Vodstvo NSi je tesno povezavo z Janezom Škrabcem, lastnikom podjetja Riko, že večkrat zanikalo, vendar fotografije ne lažejo. Na Škrabčevi domačiji v Hrovači pri Ribnici je pogosto mogoče videti vodilne iz stranke NSi. Med drugim je mogoče ob Škrabčevem boku videti generalnega sekretarja NSi Roberta Ilca. Za Ilca velja, da usmerja vse predsednike NSi, saj je prav on tisti, ki ostaja, predsedniki pa odhajajo.

Povezave s Toninom
Leta 2018 je Tonin v intervjuju za Reporter zatrdil, da se s Škrabcem sreča morda enkrat do dvakrat letno, vendar še to po naključju. “Če se kje srečamo, se seveda ne obrnem stran, ampak se pozdravimo. Nekateri žal že v tej kulturni gesti vidijo zaroto. Ali bi se moral obrniti stran in ga ignorirati, da bi mi koristilo in da se nekateri ne bi zgražali?” se je vprašal Tonin. Lani se je kljub temu po navedbah televizije Nove24TV udeležil poslovneževega razkošnega 60. rojstnega dne, na katerem seveda ni manjkal Robert Ilc, Tonin in njegova žena pa sta se fotografirala s Škrabcem.

Podjetnik Janez Škrabec in predsednik NSi Matej Tonin (Vir: Mediaspeed)

Že pred tem je leta 2016 na Škrabčevi domačiji potekala predstavitev Toninove knjige Upanje za Slovenijo. Na spletni strani domačije so zapisali, da Tonin v svoji viziji “ponuja svež pogled voditelja nove generacije, postavljene v realnost četrtstoletne države”. Na dogodku naj bi se iskrili “politična zagnanost, mladostni entuziazem in trden vrednotni sistem mag. Mateja Tonina”. O Jerneju Vrtovcu kot o domnevnem voditelju nove generacije sporočajo tudi iz ZDA. Zanimivo.

Zanimivo je tudi to, da sta si Tonin in Škrabec skupaj ogledala kvalifikacijsko tekmo (za olimpijske igre v Seulu) slovenske hokejske reprezentance v Belorusiji. Tonin sicer danes trdi, da ga na tekmo ni peljal Škrabec, kot je javnost najprej domnevala, temveč da se je tja odpravil s turistično agencijo Kompas, pri kateri si je plačal celoten aranžma. Škrabec, podpornik Milana Kučana, naj bi bil tudi domnevni volivec NSi. Leta 2015 je denimo na TV Idea dejal: Če bi Kučan imel stranko, bi jo volil. Zdaj sem volil Ljudmilo Novak, ki je kandidirala v Ribnici, in program njene stranke.” Da je to res, ni z ničimer dokazal. Je pa res, da se je Ljudmila Novak na Škrabčevi domačiji v Hrovači menda povsem po naključju srečala tudi z Milanom Kučanom. O čem sta se pogovarjala, ni znano.

Razlog za udinjanje Golobu
Vrnimo se k zavezništvu NSi, Robertu Golobu in Gibanju Svoboda. Golob je že takoj po volitvah na pomembnih položajih pustil nekaj kadrov NSi. Ni jih zamenjal. Ni jih tako veliko, pa vendar. Nekateri so tudi na ključnih mestih in to je razlog, da se NSi udinja Golobovi stranki, kolikor je te sploh še ostalo oz. kolikor je je v resnici sploh bilo.

Vida Kocjan

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...