Sporne ustavne spremembe, škandalozno odlikovanje in prihajajoči prazniki

Datum:

V reviji Demokracija v fokusu znova opozarjamo na škandalozno hitenje vladne leve koalicije (GS, SD in Levica) in Nove Slovenije pri ustavnih spremembah, s katerimi bi v najvišji splošni (zakonodajni) akt zapisali, da sodnikov na predlog sodnega sveta ne bi več volil državni zbor, ampak bi jih imenoval predsednik republike. S tem bi monopol tranzicijske levice dolgoročno gledano zacementirali.

“Šok je še toliko večji, ker ta korak k totalitarizmu omogoča Nova Slovenija,” je na omrežju X opozoril predsednik SDS Janez Janša in spomnil, da gre pri tem za “stranko, ki je leta 2000 pod vodstvom Andreja Bajuka in Lojzeta Peterleta nastala iz protesta zoper podobno ravnanje združene stranke SLS+SKD.”

Takrat je vseh 30 poslancev združene stranke podprlo predlog stranke SD za vpis proporcionalnega volilnega sistema v ustavo in tako izničilo ljudsko voljo, izraženo na referendumu. “Na referendumu leta 1996 je prepričljiva večina volivcev glasovala za dvokrožni večinski volilni sistem, kar je potrdilo tudi ustavno sodišče. Združena SLS+SKD, ki je bila leta 2000 največja parlamentarna stranka, je z enim samim katastrofalnim glasovanjem že na naslednjih volitvah izgubila 23 poslancev od 30, nato pa kljub stalnim menjavam vodstva dokončno izpadla iz parlamenta,” je spomnil Janša in dodal, da je “ironično, da ravno Nova Slovenija sedaj sledi istim sirenam in spet pluje po poti, ki je njeno predhodnico odpeljala na čeri”. Da bo nova reforma še dodatno poglobila nezaupanje v sodstvo, saj bo to še bolj netransparentno, hkrati pa se bo izničil vsak nadzor javnosti, so prepričani priznani pravniki dr. Matej Avbelj, dr. Jernej Letnar Černič in Jan Zobec. Do predloga sprememb sta kritična tudi nekdanji predsednik ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič ter nekdanji ustavni sodnik in predsednik vrhovnega sodišča dr. Mitja Deisinger. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju revije.

V reviji ugotavljamo, da predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar s svojimi potezami, ravnanji in stališči čedalje bolj spominja na nekdanjega predsednika Danila Türka. Slednji je ves čas svojega predsedniškega mandata deloval vzvišeno, oholo, izključevalno in pristransko, kar ga je na koncu stalo drugega mandata. Če je Türk novembra 2009 škandalozno odlikoval nekdanjega šefa slovenske Udbe (in zadnjega sekretarja za notranje zadeve Socialistične Republike Slovenije), je Pirc Musarjeva v začetku meseca škandalozno odlikovala direktorico Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) Katarino Bervar Sternadza njeno prizadevanje na področju človekovih pravic”. Ja, v korist nezakonitih migrantov iz Afrike in Azije. Pri tem je treba poudariti, da PIC deluje v okviru t. i. Pravne mreže za varstvo demokracije. Slednja pa kot paravojska vladajoče nomenklature preganja do oblasti kritične medije (Novo24TV.si, Demokracijo, Društvo za promocijo tradicionalnih vrednot …). Medije torej, ki ne tulimo v isti rog z osrednjimi mediji. Tako je januarja letos vložila kazensko ovadbo proti nam zaradi domnevne “kršitve tajnosti postopka”, ker smo na naši spletni strani oktobra 2022 tudi mi objavili pogovor s fantom iz Postojne, ki je branil svojo mladoletno sestro pred nezakonitimi migranti, ki so jo nadlegovali. Zaradi tega sem bil v drugi polovici novembra tudi sam zaslišan na policijski postaji Ljubljana Bežigrad. Povsem po nepotrebnem. Pri tem moram poudariti, da je policist povsem korektno opravil svoje delo, sam pa sem mu za zapisnik citiral 39. člen slovenske ustave, ki govori o svobodi “izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja”. To, kar nam bi radi vladajoči danes omejili, kar kaže tudi nov predlog zakona o medijih. Naj se vrnem k Nataši Pirc Musar. Vse o njej pove tudi to, da si je po novem zaželela višjo predsedniško plačo (dodatke k plači), ali kot so zapisali v njenem uradu “ustavno skladen in pravičen sistem plač funkcionarjev in vseh javnih uslužbencev”, čeprav je v predvolilni predsedniški tekmi zatrjevala, da jo to niti približno ne zanima.

V reviji med drugim pišemo o zakonu o obnovi in razvoju po poplavah, slabem črpanju evropskih sredstev s strani Golobove vlade in ideološki vojni proti Božiču, ki je tradicionalni krščanski praznik. Dan, ko se 25. decembra spominjamo rojstva Jezusa Kristusa. Rojstva Odrešenika. 26. decembra pa praznujemo dan, ko smo se Slovenci leta 1990 odločili, da gremo po svoje. Dan samostojnosti in enotnosti. Zato Vam v imenu uredništva Demokracije želim blagoslovljen Božič ter ponosno in veselo praznovanje dneva samostojnosti in enotnosti.

Metod Berlec

Sorodno

Zadnji prispevki

Mednarodni pravnik: Priznanje Palestine bi bila najbolj nora poteza slovenske diplomacije doslej!

"Gre za najbolj noro potezo slovenske diplomacije od začetka...

Si Golobovi funkcionarji zaslužijo 40 odstotkov višje plače?

Vladni predlog, ki so ga objavili v Večeru kaže,...

DVK do sedaj prejela osem list kandidatov

Državna volilna komisija je na današnji seji sprejela odločbe...