Si Golobovi funkcionarji zaslužijo 40 odstotkov višje plače?

Datum:

Vladni predlog, ki so ga objavili v Večeru kaže, da želi vlada Roberta Goloba v okviru plačne reforme javnega sektorja ter prevedbe delovnih mest sebi in drugim funkcionarjem plače zvišati prek 40 odstotkov. Medtem ko nam zagotavljajo, da denarja za dohodninsko reformo ni, prav tako pa ne za zdravnike ali reševanje “poplavljencev”, ki že eno leto čakajo na milost. 

Plačna reforma, vredna 1,3 milijarde evrov, je v fazi pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja že kar nekaj časa. Po posameznih delih javnega sektorja tečejo pogajanja o dvigih plač po posameznih delovnih mestih, medtem bi si radi funkcionarji plače zvišali za kar 40 odstotkov.

Takšne povišice naj bi bili deležni poslanci, župani, pravosodni funkcionarji in direktorji javnih zavodov ter agencij. Večer je objavil tudi nekaj primerov vladnega predloga:

  • Predsednica republike, predsednik vlade in predsednica
    državnega zbora bi na mesec dobili 44,9 odstotka več kot zdaj (2.733
    evrov več) oziroma 8.821 evrov bruto osnovne plače;
  • ministrom in poslancem bi plače zvišali od 36 do 42 odstotkov, tako da
    bi za ministre znašala osnovna plača od 7.609 do 8.073 evrov bruto, za
    poslance pa od 5.832 do 7.387 evrov bruto;
  • okrajni sodniki bi dobili osnovno plačo od 5.031 do 5.497 evrov bruto, kar
    je za okoli dva tisoč evrov več oziroma 56 do 67 odstotkov več kot zdaj; župani bi v povprečju dobili 44 odstotkov več, ljubljanski župan na primer 6.963 evrov bruto osnovne plače, župani najmanjših občin pa 3.425 evrov bruto.
Trije posvečeni – Nataša Pirc Musar, Robert Golob in Urška Klakočar Zupančič bi dobili skoraj 45-odstotkov več plače. (Foto: STA)

Pri tem poudarjajo še, da na osnovne plače pridejo še dodatki, delovna uspešnost, nadure itd. Vlada naj bi bila svoj predlog s petih let pripravljena skrčiti na tri leta z začetkom januarja 2025, sindikati pa bi radi reformo uveljavili do poteka mandata Golobove vlade, do junija 2026, še piše Večer. Torej bi svobodnjaki pred neizbežnim izhodom iz politike in odhodom na pokopališče novih obrazov še leto in pol prejemali več kot 40-odstotkov višje plače.

Denarja je (očitno) več kot dovolj

Medtem od vladnih predstavnikov že od pomladi poslušamo, da denarja v javni blagajni ni in da si moramo zaradi tega vsi trgati od ust. Janševa dohodninska reforma, zaradi katere se je leta 2022 prav vsakemu Slovencu zvišala plača, je bila razveljavljena, ker si država menda ni mogla privoščiti 800 milijonov izpada. Zato so nam s 1. januarjem spet začeli krasti del plač, ki nam jih je Janševa vlada pustila.

A država si seveda brez težav privošči 800 milijonov. Tudi milijardo. A ne za vse Slovence. Le za prvorazredne. Kot je pokazala reforma plač v javni upravi, si država brez težav na konto piše 1.3 milijarde izgube, ko gre za javne uslužbence in plačen njenih funkcionarjev, ne pa za vse delavce. Taki primeri pa dajejo misliti, da je sredstev je več kot dovolj. A le za “naše”.

I. R.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Po infarktu je na helikopter čakal kar uro in pol

Osebo, ki jo je zadel srčni infarkt je kar...

Nove obdavčitve: Za vrtno uto ali rastlinjak boste mogli plačati komunalni prispevek

Vlada Roberta Goloba oziroma ministrstvo za naravne vire in...

Vabljeni na Ritem srca – festival sodobne krščanske glasbe

Radio Ognjišče tudi letos pripravlja festival sodobne krščanske glasbe...

V Kongu spodletel državi udar

Vojska Demokratične republike Kongo trdi, da je danes preprečila...