Konec zelenih sanj

Datum:

Upanju, da bo nakup sončnih elektrarn prinesel položnice z nižjimi zneski za elektriko, je sledilo razočaranje. Letni obračuni in januarske položnice za letošnje leto so razburile lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn, ki jim oddajanje in izrabo električne energije obračunavajo po neto meritvah. Je zelenih sanj konec?

Obdobja visokih zneskov na položnicah za elektriko še zdaleč ni konec in tudi sončne elektrarne ne rešujejo težave. To dokazujejo občutno visoki zneski na položnicah lastnikov sončnih elektrarn, ki so jih prejeli kljub ogromnim naložbam v elektrarne.

Še nedolgo nazaj smo poročali o krajanih Letuša in Malih Braslovč, kjer jih je račun za elektriko »šokiral«. Tako kot številni drugi so tudi sami verjeli ekopropagandi o tem, da so sončne elektrarne rešitev za pridobivanje elektrike. Na žalost resničnost ni takšna, saj omrežje potrebuje konstantno napetost, česar pa »sončnice« in »vetrnice« ne omogočajo. Gre tudi za nesorazmerno drage investicije. Eden od omenjenih krajanov je lanskega februarja vložil okrog 15.000 evrov, vmes so se zgodile poplave, hišo so morali sušiti, zdaj pa ga je doletel »šok« – ogromna vsota na računu za elektriko. Omenjeni krajani pa niso edini, ki so verjeli »zelenemu nategu«.

Foto: zajem zaslona

»Na računu za november 2023 so bile vse postavke, decembra je bil poračun, na računu za letošnji januar pa ni obračunano nič razen omrežnine za moč. To pomeni, da bodo vsi s samooskrbnimi elektrarnami dobili kar krepke poračune prihodnje leto,« je za Žurnal24 sporočil eden od lastnikov samooskrbne sončne elektrarne. Lani je vsak mesec plačeval pavšal, letos pa mu ga na računu za januar niso obračunali, zato se boji, da bo na koncu koledarskega leta, ko bo dobil obračun za leto 2024, znesek izjemno visok. Nekateri lastniki sončnih elektrarn se prav tako pritožujejo, da morajo plačevati pavšal, kar razumejo kot vnaprejšnje brezplačno kreditiranje dobaviteljev, s katerimi imajo sklenjene pogodbe o samooskrbi.

Letni obračun, ki se pri t. i. neto merjenju nanaša na koledarsko leto, temelji na podatkih v omrežje oddane in iz njega prevzete električne energije, ki jih dobavitelju posreduje distribucijski operater. Ko distributer dobaviteljem posreduje letne podatke, določi tudi mesečni pavšal, o njegovi višini pa odloča odjemalec. Če torej pavšala na računu ni, ga distributer ni določil, zato ga nekaterim niso obračunali. Prispevka za OVE in SPTE skladno z uredbo že od lanskega novembra ni treba plačevati do konca leta.

Slika je simbolična. (Foto: Pixabay)

Če lastnik sončne elektrarne meni, da bo tudi letos oddal manj električne energije, kot je bo prejel, lahko še vedno plačuje mesečni pavšal. Prav tako imajo tisti, ki so jim pavšal določili in obračunali januarja, možnost, da ga ne plačujejo. V navezavi na to je pomembno vedeti, da se višina pavšala iz leta v leto ne prenaša samodejno, saj tudi manko vsako leto ni nujno enak. Višino pavšala je namreč po končanem obračunskem obdobju treba določiti vsako leto znova. S plačevanjem mesečnega pavšala se lastniki sončnih elektrarn izognejo morebitnemu visokemu znesku letnega obračuna.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...