Slike Tita s sten na Kolodvorski gredo v koš zgodovine

Datum:

RTV Slovenija je svet zase. Na Kolodvorski 2–4 se čas ni ustavil leta 1991, kot nekateri napak menijo, saj so bili takrat Slovenci vendarle veliko bolj naklonjeni kapitalizmu, kar ni presenetljivo, saj so se ravno znebili krempljev komunizma. Ne, RTV Slovenija je planet, kjer se je čas ustavil leta 1950, v času najgloblje represije in najbolj severnokorejske ideološke ihte. Kar je ravnokar odkril tudi direktor televizijskega dela Slovenija Uroš Urbanija.

Po naključju je v eni od pisarn odkril kar sliko diktatorja in serijskega morilca Josipa Broza – Tita. Slovensko-hrvaška pošast še danes kot duh kakšne preklete duše straši po Kolodvorski.

“Ko se človek sprehaja po pisarnah na RTV Slovenija več kot 30 let po osamosvojitvi, se zdi, da se je čas za nekatere zaustavil. Slike diktatorja nimajo kaj početi na stenah po RTV, zato jih odstranjujemo. Ta slika sodi le še v muzej. #zajavnoRTV #zademokratično,” je na Twitterju zapisal Urbanija.

Direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija (Foto: STA)

Slovenija je uradno povprečna država EU, RTV Slovenija pa povprečna članica evropskega radiodifuznega združenja, a to so le maske normalnosti, ki hitro padejo, ko bolje spoznavamo slovensko resničnost.

Da je RTV Slovenija skrajno levo in jugonostalgično usmerjena, ni nobena skrivnost. Novinarji, ki so od tam zatavali v politiko, so šli praktično vsakič v leve politične stranke. Več let je tam v primetimu ob ponedeljkih kraljevala neokomunistična oddaja Studio City, ki je bila tudi nekakšen neuradni medijski bilten stranke Levica. Predvajali so se francoski zarotniški dokumentarci, ki so napadali ameriški kapitalizem in poveličevali socialistične ideje in domačo jugonostalgično produkcijo “Bila so Titova mesta”. Ob rojstnem dnevu najzloglasnejšega Kumrovčana pa na MMC pišejo “Vse najboljše za dan mladosti, tovariš Tito!” Severna Koreja na sončni strani Alp torej še kar traja.

Hišo cvetja v Beogradu najbolj množično obiskujejo Slovenci. (Foto: Nova24TV)

RTV Slovenija ni nikoli skrivala svojih levih ideoloških nazorov in pajdašenja z levimi politiki (bolj so ti bili skrajni, raje so jih imeli).

Res se ni veliko spremenilo, ko je tistega lepega pomladnega dne leta 1980, ko je novinar RTV Slovenija Tomaž Terček objokan sporočil novico, da se je enonoga komunistična pošast končno srečala s svojim stvarnikom in začela odsluževati tuzemske grehe. Novinarji RTV od takrat niso postali niti malce manj naklonjeni titoizmu, tisti telefon, z neposredno povezavo do Centralnega komiteja Zveze komunistov, kamor so družbeno-politični delavci RTV klicali za navodila, kako poročati o tej ali oni zadevi. Telefona že nekaj časa več ni – zdaj levi politiki navodila najbrž pošiljajo po e-pošti in Whatsappu. Zvestoba pa ni nič manjša.

Tam zunaj je leto 2023. Znotraj zatohlih pisarn na Kolodvorski 2 do 4 pa je leto 1950. Lahko pa le čestitamo direktorju Urbaniji, da bo naredil red, slike komunističnih politikov odstranil in televiziji dal ugled. Ne moremo reči, da ji ga bo povrnil, saj ga do zdaj nikoli ni imela.

Andrej Žitnik

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...