KPK naj bi zaradi kompleksnosti za uvedbo preiskave potrebovala leto dni, čeprav so imeli dokaze na dlani

Datum:

V ponedeljek je odjeknila novica o tem, da je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) uvedla preiskavo zoper premierja Roberta Goloba zaradi zaznanih sumov kršitve integritete v povezavi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in druge zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve. A ker jih je Bobnarjeva z očitki seznanila že decembra lani, marsikdo meni, da je šlo v tem primeru za zavlačevanje in da je bila zadeva pospravljena v predal do tega trenutka. Zdaj je namreč celo globoka država dojela, da je treba Goloba zamenjati z novim obrazom. 

Predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša je v zvezi s preiskavo KPK podal mnenje, da gre za začetek odstavljanja Roberta Goloba. “Kar se dogaja, je odstavljanje premierja Roberta Goloba,” je namreč dejal. Po Janševem mnenju je KPK že od samega začetka “instrument tistih, ki na levi strani postavljajo in odstavljajo vlade”. Smo na pragu resne politične krize, ocenjuje in pravi, da položaj spominja na čas Pahorjeve vlade iz leta 2011. Prav tako pa je Janša izrazil kritiko na račun počasnosti postopanja KPK, saj je bila ta z očitki o političnih pritiskih na policijo s strani Tatjane Bobnar seznanjena že decembra lani.

Zadeva naj bi bila kompleksna
Namestnik predsednika KPK David Lapornik je zanikal očitek, da je KPK inštrument tistih, ki na levi strani postavljajo in odstavljajo vlade. Kot pravi ta, vsaj odkar sam deluje v njej, deluje profesionalno, strokovno in brez zunanjih pritiskov. “Vse vlade, ki so doslej odstopile zaradi ugotovitev komisije, so odstopile zaradi pravnomočnih ugotovitev komisije, ne same uvedbe preiskave. Je pa res to, kar trdimo že v letnem poročilu, in tudi prejšnji teden na odboru za pravosodje: za kršitev integritete bi morale biti jasno določene sankcije,” je izjavil za 24 ur Zvečer.

V zvezi z očitki glede dolžine predhodnega preizkusa prijave je povedal, da so sodelovali z drugimi državnimi organi. “Mi smo še vedno prvi od teh državnih organov, ki smo ta prvotni, uvodni del zaključili in šli v fazo preiskave. Zakaj je tako dolgo trajalo, je tudi zato, ker je zadeva kompleksna,” je vztrajal Lapornik in dodal, da so morali vse skupaj natančno preučiti in opraviti razgovore, da se ne bi preiskovalo brez utemeljenega suma preiskavo.

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) (Foto: STA)

Očitki Bobnarjeve in Lindava se ujemajo
Spomnimo, da se je Bobnarjev uprla pritisku premierja, ki je želel podlo “očistiti” ves policijski kader iz časa Janševe vlade. V svojem pismu je Golobu očitala politični pritisk njegove piarovke Vesne Vuković nad njo in pritisk na policijo. Povedala je, da je njegovo ravnanje “brez primere v zgodovini policije” in razkrila njegov načrt o stalno poudarjeni “depolitizaciji”, ki jo je Golob ves čas omenjal. Izkazalo pa se je prav nasprotno: “Golob se hoče lotiti depolitizacije policije tako, da jo bo politiziral,” je poudarila, na zaslišanju pred komisijo pa je ponovila, da je Golob od nje kot ministrice zahteval nedopustna in nesprejemljiva ravnanja, zato ker se je neposredno vmešaval v kadrovanje v policiji. “Še celo več, zato, da bi jaz ostala ministrica, naj bi moral nekdo izgubiti službo,” je bila kritična. Enako kritičen je bil tudi nekdanji vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindav, ki je med drugim dejal:Ga ni predsednika vlade, ki bi me lahko prepričal, da človeka, ki dela zakonito, strokovno in pošteno, odpustim zato, ker si je nekdo to izmislil. To bi bilo nedopustno zame kot človeka, še bolj pa kot vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije.”

Boštjan Lindav in Tatjana Bobnar (Foto: STA)

Glede na to, da se navedbe Bobnarjeve in nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije, ki sta predsednika vlade neposredno obtožila brutalnega vmešavanja v kadrovanje policije, ujemajo, za vse skupaj pa povrhu obstajajo še dokazi, je težko razumeti, kako naj bi bila zadeva, ki je bila ponujena tako rekoč na pladnju, tako zelo kompleksna, da so za predhodni preizkus potrebovali toliko časa. Marsikdo se tako vpraša, ali bi morebiti zadeva še naprej ostala v predalu, če ne bi globoka država prišla do spoznanja, da z Golobovim vladanjem nima prihodnosti.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...