Minister Maljevac resno ogroža usode ostarelih

Datum:

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v zadnjem tednu aktivno sodeloval pri podpisovanju dogovorov za gradnjo domov za starejše občane, a se upravičeno postavlja vprašanje, ali gre pri teh gradnjah zgolj za politično propagando in gradnjo praznih zidov, ugotavlja portal Preiskovalno. V SDS pa zahtevajo odpravo nesmislov v zakonu o dolgotrajni oskrbi in obveznega prispevka.

                   

Nedavno je obiskal Hrastnik, kar je javnosti razkril hrastniški župan na svojem Facebook profilu, kjer so se dogovarjali o gradnji novega doma. Kljub temu se na vzhodu države število postelj še naprej izvaja zaradi pomanjkanja kadra, medtem ko se na zahodu kadrovska težava še slabša zaradi nizkih plač v primerjavi z Avstrijo.

Zdi se, da je v teh dneh minister Simon Maljevac izgubil svojo podobo, a strokovnjaki opozarjajo, da lahko novi zakon o dolgotrajni oskrbi prinese manj pravic za starejše kot trenutno. Številni iz strokovne skupnosti trdijo, da njihova mnenja pri pripravi zakonodaje niso bila upoštevana. Poleg tega pa se 50 tisoč ljudem, ki na domove še čakajo, zdaj zdi, da so njihove možnosti za sprejem ogrožene, poroča Preiskovalno.si.

Foto: STA

Učinkovite dolgotrajne oskrbe ni, niti je ne bo?
Vse kaže, da je priprava zakona o dolgotrajni oskrbi ušla izpod nadzora, kljub temu da nekateri njegovi podporniki prejemajo dodatke na ministrstvo. Kritiki opozarjajo, da so luknje v zakonu posledica Maljevčevega truda pri prikrivanju resničnih težav v socialnih institucijah. Promocijski dogodki in članki v medijih, kot je nedaven prispevek v Mladini, so opisani kot poskusi Levice v pozitivno luč.

Direktorji domov za starejše opozarjajo, da učinkovite dolgotrajne oskrbe ni in je ne bo, kar potrjujejo tudi težave pri izdaji odločbe o oskrbi družinskih članov. Čeprav je več kot tisoč ljudi zaprosilo za to pravico, je informacijski sistem za izdajo odločbe šele v vzpostavitvi in ​​naj bi bil dejansko uporabljen šele leta 2028. To bo prineslo strožje pogoje za sprejem, pri čemer se bo tudi zmanjšalo število pravic za oskrbo.

Pomanjkanje osebja za oskrbo
Centri za socialno delo se soočajo s pomanjkanjem osebja, ki bi ocenjevalo starejše in pripravljalo osebne načrte skladno z novim zakonom. Strokovnjaki ocenjujejo, da trenutno v celotni državi ni dovolj usposobljenega osebja za izvajanje teh nalogov. Po novem zakonu bo vsak prosilec za dom ali druge oblike oskrbe obravnavan individualno, kar pa pomeni veliko obremenitev za že tako majhen tim strokovnjakov na centrih za socialno delo. Novi strokovnjaki naj bi bili zaposleni šele prihodnje leto, kar pomeni, da bo priprava odločbe trajala dlje, kot je bilo pričakovano.

Foto: Bobo

Ta birokratski zastoj ima resne posledice za starejše, ki potrebujejo takojšnjo pomoč. Direktorat domov za starejše opozarja, da čakanje na odločbo pomeni ogrožanje najbolj ranljivih članov družbe. Poleg tega je pomanjkanje kadra in izobraževanja v zdravstvenem sektorju še dodaten izziv. Ta težava neizogibno vodi v večje težave na terenu in povečano ekonomsko stisko za domove.

Čakalne vrste se podaljšujejo
V domovih za starejše se čakajoče vrste podaljšujejo, pričakujejo pa nov val prosilcev za sprejem zaradi starajoče se populacije. Trenutno primanjkuje kar 3600 socialnih in zdravstvenih delavcev, saj se mnogi odločajo za boljše plačilo in manj obremenjene službe. Zaradi tega je že okoli 1000 postelj praznih, pri čemer se delovnopravne norme kršijo za pokritje izpadov. Kljub temu vlada načrtuje prepolovitev čakalnih vrst v okviru dolgotrajne oskrbe, vendar brez jasnih izračunov ali ustreznih rešitev.

Poleg tega na ministrstvu načrtujejo uvedbo denarnega nadomestila za tiste, ki ne bodo sprejeti v domove, kar pa dvomi v učinkovitost in dostojnost oskrbe. Strokovnjaki opozarjajo, da zakon o izboljšanju kadrovskih in delovnih pogojev v domovih ne rešuje glavnega problema – nizkih plač.

SDS: Za takojšnjo odpravo nesmislov in obveznega prispevka
Poslanska skupina SDS je včeraj vložila zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora Republike Slovenije, na kateri bodo poslanke in poslanci obravnavali predlog sklepa Vladi Republike Slovenije za takojšnjo odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi.

Z novim zakonom se je uveljavitev vseh pravic, razen ene, zamaknila za bistveno več kot za leto dni, državljani pa so z njim dobili nove birokratske ovire in nov obvezni prispevek oziroma davek za dolgotrajno oskrbo ter obveznost doplačila storitev.

Glede na vse navedeno je po mnenju največje opozicijske stranke več kot očitno, da niti vlada niti ministrstvo za solidarno prihodnost nista sposobna zagotoviti nemotenega izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi in zagotavljati upravičencem pravic, ki iz njega izhajajo.

V SDS tako zahtevajo odpravo birokratskih nesmislov v zakonu in nepotrebnega obveznega prispevka za dolgotrajno oskrbo ter zagotovitev izvajanja že uzakonjenih pravic.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Foto] Zakaj župan Janković spreminja predpise za Magnifica

Glasbeno-politična naveza Roberta Pešuta - Magnifica in ljubljanskega župana...

Prehranski poznavalec: “Svojega otroka ne bi nikdar hranil na veganski način!”

"Če izstopim iz kože trenerja in nekoga, ki ljudem...

Pred 33 leti smo uspeli izbojevati zgodovinski cilj samostojne Slovenije

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja čas, ki je...

Milei, ekonomski genij: Socialistično luknjo po 30 letih rešil inflacije

Argentinski libertarni predsednik Javier Milei je dosegel pomemben mejnik,...