Kako se SD in Svoboda zapletata v aferi nakupa sodne stavbe

Datum:

Klemen Žibert je generalni tajnik stranke Socialnih demokratov, katere člani si včasih radi pravijo “ponosni nasledniki komunistične partije”. Je vnuk vplivne članice ZZB NOB Julijane Žibert, se pravi, da spada v izbrano smetano bivšega režima, ki še danes časti komunistične klavce, hkrati pa se v zasebnem življenju vedejo povsem klientelistično-kapitalistično. Žibert prav tako opravlja funkcijo mestnega svetnika na Mestni občini Ljubljana (MOL). Na njihovi strani v predstavitvi napiše, da je srčno predan mestu in ljudem in si v okviru stranke zavzema predvsem, da bi v Sloveniji ponovno vzpostavili vsem dostopno javno zdravstvo ter zavarovali dostopnost in kvaliteto izobraževanja, kulture in športa za vse. No glede na podrobnosti, ki pronicajo iz afere vladnega nakupa stavbe na Linhartovi, pa določena medijska poročila namigujejo, da se zavzema še za veliko manj plemenite cilje od zgoraj omenjenih.

Afera za 6 milijonov evrov preplačane stavbe, ki jo je od kupca po klavzuli videno-kupljeno kupilo Ministrstvo za pravosodje, je pravi sod karbida za slovensko tranzicijsko levico, saj je videti, da se kot pred 13. leti ponavljajo zgodbe na videz hudodelskih poskusov sifoniranja davkoplačevalskega denarja v zasebne žepe. Afera izpred je pred 13. leti odnesla takratno ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal. Posel so tako v opoziciji kot v Gibanju Svoboda in njenih medijskih izpostavah (Necenzurirano) pripisali operativcem stranke Socialnih demokratov, ki bodo iz afere očitno prišli kot največji poraženci, kar premierju seveda ustreza (ne glede na to, da je vlada sama sprejela sklep o nakupu stavbe).

Na sestankih pobiral telefone in celo ure

Kot so poročali tudi v Tarči, je imel generalni sekretar Socialnih demokratov aktivno vlogo pri poslu s stavbo na Litijski. Medij, v katerem je nekoč delovala premierjeva desna roka – medijski bilten Gibanja Svoboda – namreč izpostavlja vlogo Klemna Žiberta, češ da naj bi ga na ministrstvu od izbruha afere videli večkrat, prevzeti naj bi želel krizno komuniciranje. Na enem od kriznih sestankov naj bi udeležencem pobrali telefone in celo ure, kar so potrdili tudi (bojda dobro obveščeni) viri oddaje Tarča.

Nakup sodne stavbe na Litijski ulici v Ljubljani

Nekateri pa kot skupno točko omenjajo direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa. Ta je novinarjem Tarče po telefonu potrdil, da pozna tako Žiberta kot kupca, vendar je dodal, da s poslom nakupa nepremičnin na Litijski nima nič. Viri Tarče sicer navajajo še, da so generalnega sekretarja SD-ja Klemna Žiberta še prejšnji teden, torej, ko je afera že pošteno izbruhnila v javnosti, opazili tudi v stavbi Slovenskih železnic.

Žibert je član trde levice znotraj SD

Žibert naj bi bil eden od arhitektov padca prejšnjega predsednika SD Dejana Židana. Poleg njega so bili proti prejšnjemu vodstvu vidni člani SD Dejan Levanič, Dejan Prešiček, Jan Škoberne, Uroš Jauševec, Jernej Štromajer in Matevž Frangež. Gre torej za trdo levo jedro stranke, pučistom pa naj bi se takrat pridružila tudi Tanja Fajon, zdajšnja predsednica SD in trenutna ministrica za zunanje zadeve v Golobovi vladi. Za Žiberta tako velja, da gre za operativca Tanje Fajon oz. struje znotraj stranke, ki želi Socialne demokrate še bolj približati skrajni stranki Levica.

Po vzoru 8. marca je skupaj s Fajonovo ustanovil inštitut 1. maj, še eno skrajno levo gibanje, kjer razpravljajo predvsem o tem, kako bi družbo naredili še bolj egalitaristično (s tem, da so jo oropali za 6 milijonov preplačanih davkoplačevalskih sredstev, je že korak v pravo smer, bi rekel cinik).

Marca lani so se člani SD na Žibertovo pobudo srečali na sestanku, ki sta se ga udeležila tudi bivša tajnika SD, Dejan Levanič in Dušan Kumer, ter nekdanji finančni direktor stranke, kasneje nadzornik Slovenskega državnega holdinga, potem pa direktor propadlega Studia Moderna, Duško Kos. Na sestanku so takrat med vrsticami grajali dosedanji mandat vlade in se želeli izolirati od vladajoče politike, ki so jo takrat že močno obremenjevala poročila o korupciji. Slabo leto dni kasneje so ravno socialni demokrati ujeti v center največje afere tega mandata.

Če je Žibret vpleten, bo SD težko igrala igro ogorčene politične žrtve

Čeprav nekateri mediji poročajo, da Dominika Švarc Pipan v SD nima več nobene podpore jo ščiti le premier Golob (ki naj bi jo uporabljal kot krta) in da bi se tako stranka rada od afere izolirala, pa bo to veliko težje, če se izkaže, da je bil v posel vpleten njihov generalni sekretar. Dejstvo je, da Žibert svojih sestankov, o katerih so poročali na Tarči, pomenljivo ni želel pojasnjevati, je pa dejstvo, da je prek Dušana Mesa kupca poznal. Že za zagotavljanje objektivne odgovornosti bi moral generalni sekretar stranke, čigar ministrica je ravnokar preplačala 6 milijonov evrov za na pol demolirano stavbo, pojasniti kakšna je njegova vloga, ko so prišla na dan poročila, da se pozna s kupcem.

Razrešitev Uroša Gojkovića, generalnega sekretarja ministrstva za pravosodje in vidnega člana SD, je videti kot obliž na rano, iz katere bo še lep čas tekla kri, vsaj dokler se ne bosta zgodila dve stvari:

Pojasnilo Žibreta in odstop Dominike Švarc Pipan.

Mitja Iršič

Sorodno

Zadnji prispevki

SLS vložila kandidatno listo za evropske volitve

SLS je danes s podpisi 1455 volivcev na Državno...

Spominski dogodek prvega spopada Tigrovcev z okupatorjem

Društvo Slovenski TIGR 13. maj in združenje VSO –...

Venezuelski letalski prevoznik pomaga ilegalnim migrantov do ZDA

Venezuelska državna letalska družba Conviasa je povečala tok migrantov,...

EPP si predstavlja “zdravo Evropo” z nosečim lezbičnim parom

Največja politična skupina v Evropskem parlamentu, Evropska ljudska stranka,...