Raziskovalci v Franciji odkrili najstarejše znane rezbarije neandertalca

Datum:

Na stenah ene od jam v Franciji so našli sledi, ki so “organizirane in premišljene” in so jih verjetno ustvarili neandertalci pred več kot 57 tisoč leti, trdijo znanstveniki.

Sledi, najdene na stenah jame La Roche-Cotard v severni Franciji, v dolini Loare, naj bi bile najstarejše znane rezbarije, ki jih je izdelal izumrli sorodnik človeka.

oNa podlagi ugotovitev, objavljenih v reviji Plos One, so to dodatni dokazi, da so bili neandertalci “kompleksna in raznolika bitja”. Avtorji navajajo, da so petnajst let po nadaljevanju izkopavanj na mestu jame La Roche-Cotard “odkrili rezbarije, stare več kot 57 tisoč let … zaradi česar je to najstarejša jama z gravurami v Franciji, če ne v Evropi.”

Za namene študije so Jean-Claude Marquet z Univerze v Toursu v Franciji in njegovi kolegi analizirali stenske sledi. Na podlagi oblike, razmika in razporeditve so prišli do sklepa, da so namerne. “Te risbe so strukturirane in niso bile narejene na hitro ali brez predhodnega premisleka,” je po poročanju Guardiana dejal Marquet.

“Ne vemo natančno, kaj te oblike predstavljajo”
Najdena znamenja so bila okrogle, pikčaste, trikotne in valovite oblike. Organizirane in namerne oblike so lahko simbolične stvaritve, so povedali raziskovalci, a dodali, da ne morejo zagotovo reči, “ali (te oblike) predstavljajo simbolično razmišljanje”. “Vendar je naše razumevanje odnosa med neandertalci in simboli ter celo estetskimi domenami v zadnjih dveh desetletjih doživelo pomembno preobrazbo in sledi, ohranjene v jami La Roche-Cotard, predstavljajo nov in zelo pomemben prispevek k našemu poznavanje vedenja neandertalcev.”

Raziskovalna ekipa je tudi datirala jamske sedimente in ugotovila, da je bila jama La Roche-Cotard zaprta zaradi polnjenja sedimentov pred približno 57 tisoč leti, dolgo preden so se sodobni ljudje sploh naselili v tej regiji. “Oznake, skupaj s kamnitimi orodji, najdenimi v jami, zagotavljajo “močne dokaze, da so te gravure delo neandertalcev”,” po poročanju Indexa pravijo raziskovalci.

Jama je bila odkrita leta 1846, ko so pri kopanju na bregu Loare odkrili dotlej zasut vhod. Omejena izkopavanja leta 1912 so na tem mestu odkrila živalske kosti in neandertalčevo kamnito orodje, vendar so bila potrebna obsežnejša izkopavanja v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja in od leta 2008 naprej, da so razkrili celoten obseg jame. Danes ima jama štiri glavne povezovalne prekate, ki segajo 33 metrov globoko v rečni breg. Zdi se, da so neandertalci živeli v prvi komori in pred vhodom v jamo, kjer so našli orodje in kosti. Gravure pa so našli v tretji komori jame.

Ana Horvat

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Višegrad je odgovor v primeru razpada EU na jedro in periferijo

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU, ki smo...

Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...