[Video] Bravo, obrnili ste to državo na glavo, uničili jo boste

Datum:

V tem tednu je napočil čas za postavljanje poslanskih vprašanj premierju Robertu Golobu. A tokrat je bilo mogoče videti nekaj neverjetnega, in sicer, kako je namesto poslancev kar premier postavljal vprašanja, ko so govorili o spornem nakupu sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. “Hvalite se z vsako malenkostjo, ko je kaj narobe, so vse krivi drugi. Tipično za nesposobneže,” je bil v oddaji Kdo vam laže? kritičen voditelj oddaje Boris Tomašič. 

“Oddaja Kdo vam laže?, ki se ponavlja, ponavlja se, ker se barabije ponavljajo. Nismo mi dolgočasni, dolgočasno vas nategujejo, redno, povsod in vsak dan se sprenevedajo, rušijo temeljne vrednote, ob tem pa se delajo svetnike,” je v uvodu opozoril Boris Tomašič, ki se je v oddaji lotil komentiranja nekaterih izjav premierja, ki se vežejo na krčevito branjenje dveh ministric Dominike Švarc Pipan in Emilije Stojmenove Duh.

V zvezi z nakupom razpadajoče sodne stavbe v vrednosti 7, 7 milijona evrov je premier izjavil, da vsak dan znova iz medijev, ne samo neposredno, dobiva nove in nove informacije, ki so v resnici zelo skrb vzbujajoče. “Imamo predsednika vlade, ki informacije o svinjarijah, ki jih počnejo njegovi ministri, dobiva iz medijev. Ne vem, ali bi jokal ali se zgražal. Razumete problem?” je bil jasen Tomašič in dodal: “Kakšen gospodar je to, ki ne ve, kaj se v hiši dogaja in ne more ugotoviti, kaj se v njej dogaja in mora to v prebrati v medijih. Hvala bogu, da nas ima!”

Državo so obrnili na glavo
Tomašič meni, da je Golob priznal, da je projekt problematičen in da mu že v drugo ni uspelo najti podatka, kdo je projekt izbral. “Jaz sem prepričan, da je ta projekt kot tak dejansko izjemno izjemno problematičen. Ne samo zaradi tega, kdo je prodajalec, ne samo zaradi tega, kako se je izvedel, ne samo zaradi tega, ker minister pravi, da so ga službe zavajale, ampak zaradi tega, ker sem zahteval poročilo dvakrat, ne smem dobiti podatka, kdo je ta projekt izbral,” je namreč izjavil Golob. V zvezi s tem je Tomašiča začudilo, kako torej glede na povedano še ni odslovil ministrice.

“Kako je možno, da je ta projekt prišel na mizo kot edini možni za reševanje prostorske stiske pravosodja? Meni je to popolnoma nelogično …” se je pri poslanskih vprašanjih spraševal premier, čeprav so poslanska vprašanja namenjena temu, da poslanci sprašujejo premierja. Tomašič je postavil vprašanje, ali Golob sploh razume vlogo predsednika vlade, da je namreč on tisti, ki mora odgovoriti poslancem. “Bravo, obrnili ste to državo na glavo, uničili jo boste, da se je ne bo dalo več popraviti,” je bil kritičen.

Golob sam priznal, da projekt nakupa ni bil smotrn, a ministrica vseeno ostaja
Ker je celo premier priznal, da je bil projekt vse drugo kot smotrn, je ob tem Tomašič spomnil, da je  projekt uskladila ministrica za pravosodje s finančnim ministrom, ga nesla na vlado, vlada ga je potrdila, ministrica pa podpisala. “Predsednik vlade ve, da projekt ni smotrn, torej je ravnala nesmotrno, a vseeno uživa podporo predsednika vlade, ker so jo nategnili njeni, eni Janševi naj bi ji podtaknili. A ni že malo preveč vse skupaj, a ni preveč neokusno?!” je bil kritičen.

Golob je med drugim dejal, da si želi slišati, “kako je možno, da lahko trije, štirje ljudje na tretjem nivoju ministrstva take projekte porinejo naprej skozi državno upravo, prikrijejo vse sledi pred tistimi, ki o tem odločajo, in projektu dajo etiketo, da je z njim vse v redu”. V zvezi s tem je Tomašič opomnil, da se tega ne bi smel javno spraševati premier, ampak poslanci, konec koncev tudi davkoplačevalci, ki smo plačali ta nesmotrn nakup. “Kako nesposobni ste. Jaz bi se od sramu zakopal,” je poudaril Tomašič in spomnil, da se sicer radi hvalijo z vsako malenkostjo, ko pa je kaj narobe, so pa vse drugi krivi. “Tipično za nesposobneže,” je bil oster.

Foto: Nova24TV

V zvezi z vložitvijo interpelacije zoper Švarc Pipanovo je Golob povedal, da se veseli teh razprav, ker verjame, da se bo v parlamentu izrazilo, kako so vidni predstavniki, člani stranke SDS aktivno ustvarjali ta posel. “Pa smo prišli do bistva. Vidni predstavniki stranke SDS so aktivno ustvarjali posel v vladi Roberta Goloba, ki je dejanšiviziral policijo, RTVS, vlado … Janševci vas nategujejo, nabrišejo državnega sekretarja, ministrico, predsednika vlade,” je v znak posmeha nad izjavami premierja poudaril Tomašič in dodal, da bi si potem res želel, da takšni ljudje pridejo na oblast. Janez Janša je najbolj sposoben človek na svetu, je pravkar priznal Golob. Kmalu bo dve leti, kar je v opoziciji, pa naj bi mu Janša navkljub čiščenju podtaknil afero sodna stavba. Pa saj je to noro!” je sklenil Tomašič.

Denar se je izplačal iz rezerve, kar je nezakonito
Ker je bilo mogoče slišati, da je Golob izjavil, da je prostorska problematika sodstva huda, je v zvezi s tem Tomašič opozoril, da je res, kar se že dolgo ve in rešuje. A oni so zadnji teden v letu potrdili izplačilo 7,7 milijona iz proračunske rezerve, ki je namenjena za nepredvidljive stvari, in ste se samo ovadili. Sredstva iz proračuna so tako za nepredvidljive zadeve namenili za zadevo, za katero pravijo, da je predvidljiva, ker se že dolgo ve zanjo in se je projekt peljal že zelo dolgo časa. “To, da je minister Boštjančič sforsiral, da se je denar izplačal iz rezerve, je nezakonito. Nezakonito, ker je denar namenjen za rezervo, torej za tisto, kar ne moreš planirati, novo stavbo za sodišče lahko.”

Tomašič je v oddaji opozoril, da je premier v zadevi nakupa sodne stavbe priznal, da v gradivu, ki ga je obravnavala vlada na to temo, ni ne pogodbe, ne opisa prodajalca, še manj, kakšna je razlika v ceni ali cenitve. “Gradivo vlade za 7,7 milijona, ni opisa projekta, ne ve se prodajalec, kaj ste pa potrdili!? O čem pa vi odločate na vladi. Nekdo napiše, dajte denar, vsi rečete, da ste za. Tako poslujete ali kaj?” je bil kritičen voditelj in poudaril, da so tukaj stvari že resne, saj je velika možnost, da tako delajo tudi pri drugih projektih.

Foto: Nova24TV

Pri poslanskih vprašanjih je bilo govor tudi o aferi nakupa 13 tisoč prenosnik računalnikov v vrednosti skoraj 6,5 milijona evrov. V zvezi s tem projektom je Golob zatrdil, da je bil zakon na to temo potrjen lani spomladi, nato je bil izveden nakup. Kot pravi, še ni slišal, da je bilo s tem nakupom kar koli narobe. Meni namreč, da je skrajno nenavadno govoriti o nesmotrnem nakupu, če je bilo javno naročilo izpeljano v skladu z vsemi postopki. V zvezi s tem je Tomašič opozoril, da se je treba zavedati, da so bili računalniki kupljeni, preden se je sploh vedelo, kdo bodo upravičenci. “Kupilo se jih je, ker je tako rekel zakon, dali so jih v skladišče, plačuje se stroške skladiščenja, razdelilo pa se jih je 39,” je spomnil in dodal, da je tukaj šlo res ogromno denarja za nakup prenosnikov. “Šli ste kupovat računalnike, ne da bi prej sprejeli kriterije, kdo jih bo dobil. So v skladišču, niti ne vemo, če so vsi tam. Jaz imam informacijo, da je ena tretjina, druge dve tretjini pa vrag si ga vedi,” je pojasnil.

Premier trdi, da so računalniki brez operacijskega sistema funkcionalni
Golob je priznal, da smo danes na točki, ko je treba čim prej postaviti jasne kriterije in merila, kako bo teh 13 tisoč računalnikov prišlo do tistih, ki jih najbolj potrebujejo. Tomašič je ob tem postavil vprašanje, zakaj vendarle pred nakupom niso sprejeli kriterijev, kdo jih dobi, ker na podlagi tega potem tudi prideš do številke, koliko jih v resnici potrebuješ. “Kot kaže, pa jih je boljše kupiti, plačevati skladiščenje in pustiti, da se starajo. Golob pravi, ker računalniki so kot vino, starejši so, boljši so. Bravo, in to, če imajo operacijski sitem ali ne.” Čeprav je sicer premier zatrdil, da so računalniki v celoti funkcionalni in da ko bodo šli v roke ljudem, jih bodo lahko začeli takoj uporabljati, je Tomašič opomnil, da to ne drži, saj nimajo operacijskega sistema, celo ministrica je dala vedeti, da je nujen javni razpis za nakup operacijskega sistema in protivirusnega programa.

“Tisto, kar hočem povedati, je, da žal obstaja v Sloveniji 400 tisoč in več takih, ki bi te računalnike potrebovali, zato me ne skrbi, da ne bi prišli v prave roke. Ne, ne bomo žrebali. Kot sem napovedal že prej, kriterije za razdelitev bomo pripravili v najkrajšem možnem času,” je ravno tako izjavil premier. Ob tem se je voditelj vprašal, zakaj torej niso kupili 400 tisoč računalnikov, če ta informacija drži. “Kako veste, da bodo prišli v prave roke, če jih morate 13 tisoč razdeliti 400 tisočim?! 30-krat premalo jih je,” je problematiziral in dodal, da bi bilo edino pošteno, če bi žrebali. “Ne vem, vi ne veste, predvsem me skrbi, da ne veste, kako voditi državo, tretjerangirani uradniki vas nategujejo, denar vam leti čez okna …” je opozoril v zaključku in premierja pozval, naj naredi uslugo in že odide.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Se je v Ilirski Bistrici Nsi postavila na levo?

Tako kot na državni, tudi ponekod na lokalni ravni,...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...