Lažna nasprotnica nezakonitih migracij

Datum:

Ljudmila Novak se po novem želi predstaviti kot nasprotnica nezakonitih migracij. Pred volitvami komunicira, da nezakonite migracije predstavljajo nevarnost za EU, zaradi vrste razlogov. Kljub temu je aprila glasovala za pakt o migracijah in azilu. 

                   

Tako je aprila pojasnila svoj glas: “Nobena država EU se z izzivom migracij ne more soočiti sama. Zato smo izboljšali tudi pravila o odgovornosti za obravnavanje prošenj za azil, pri čemer novi dogovor vzpostavlja tudi trajni solidarnostni mehanizem.” Poslanka je torej podprla mehanizem, ki posledice migracij naprti vsem članicam EU, tudi Sloveniji.

Evropska poslanca SDS Romana Tomc in Milan Zver sta pakt zavrnila, z obrazložitvijo, da ta ne naslavlja v ustrezni meri samega preprečevanja nezakonitih migracij. “Paket je obširen in vsebuje tudi dobre rešitve. Podpiram tiste predloge, ki uvajajo strožji nadzor nad tem, kdo prihaja v EU, strožje ukrepe proti trgovcem z ljudmi in prenos odločanja o prošnjah za azil izven EU. Nasprotujem pa rešitvam, ki vsebujejo obvezno solidarnostno prerazporeditev. To je moja rdeča linija, od katere ne odstopam.”

Zver je svoj glas pojasnil tako: “Rešitev, ki uvajajo obvezne kvote oziroma denarne kazni, ki doletijo države članice, če kvot ne sprejmejo, ne morem podpreti, zato bom v teh delih pakta glasoval proti.” K temu je dodal, da bi si želel, da bi pakt konkretneje udejanjal neprepustno varovanje zunanjih meja, rigorozno vračanje migrantov, ki niso prejeli zaščite oziroma ne spoštujejo evropskega načina življenja in predpisov, ter uvajanje sprejemnih centrov izven EU.

Ljudmila Novak in Franc Bogovič sta glasovala za sprejem migracijskega pakta, tako kot Klemen Grošelj, Irena Joveva in Matjaž Nemec. Vir: Evropski parlament.

Proti nezakonitim migracijam šele po glasovanju
Ljudmila Novak nato tik pred volitvami ubere drugačno noto. Njen poudarek postane spet preprečevanje nezakonitih migracij: “Nezakonite migracije predstavljajo nevarnost za EU, ker ogrožajo varnost naših državljanov, otežujejo nadzor meja, spodbujajo kriminalne mreže in trgovino z ljudmi ter obremenjujejo socialne in integracijske sisteme. Legalne oziroma zakonite in vzdržne migracije, ki spodbujajo integracijo in evropski način življenja, pa podpiram.”

Koliko bo “solidarnostni mehanizem” stal Slovenijo?
Bistvena sprememba pakta o migracijah in azilu je t.i. solidarnostni mehanizem, ki prenaša odgovornost za nezakonite migrante (prosilce za azil), na vse članice EU, pri čemer bo lahko vsaka država članica izbrala način svoje solidarnosti. Pri tem bo imela tri možnosti, ali bo sprejemala nezakonite migrante v svojo državo, finančno prispevala v skupni sklad ali pa bo ponudila oz. napotila svoje osebje in tehnično opremo na kritična območja.

A ne glede na to: pakt določa minimalno število letno premeščenih oseb, ki je določeno prit 30 tisoč. Delež teh bo v skladu s paktom, za katerega je glasovala Novakova, zelo verjetno prejela tudi Slovenija.

Notranji minister Poklukar je ocenil, da bo Slovenija prejela 126 dodatnih migrantov vsako leto. Slovenija pa bo, v kolikor se bo odločila, da ne sprejme migrantov, namesto tega morala plačati 22 tisoč evrov kazni letno na migranta. To bi Slovenijo stalo 2,8 milijona evrov na leto.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Župan Molan: Vlada se ne želi pogovarjati o pereči romski problematiki!

Župan občine Brežice Ivan Molan se je 2. julija...

Poskrbeti je treba, da je tudi podeželje zastopano

Da podeželje ne sme ostati brez poslancev, da je...

Novomeški župan Macedoni postal “najžupan” jugovzhodne in srednje Evrope

V zadnjem tednu junija je v prestolnici Bosne in...