Prezira vreden odnos Ljudmile Novak do žrtev komunizma razjezil bazo NSi

Datum:

Tako kot evropska poslanka Ljudmila Novak ni želela, da bi se v Bruslju razpredalo o brutalnih čistkah na javnem servisu RTVS, sedaj ni želela, da bi se podrobneje razpredalo o sramotni ukinitvi dneva spomina na žrtve komunizma. “Gospa mene ne predstavlja. Takšen odnos je vreden prezira,” je potezo komentiral nekdanji vodja Mlade Slovenije Federico Potočnik. 

Parlamentarni odbor za peticije v Bruslju je v sredo obravnaval peticijo, ki jo je lani sprožila evropska poslanka Romana Tomc skupaj z zgodovinarjem dr. Mitjo Ferencem. Peticija poziva, da se žrtvam komunističnega nasilja kot tudi žrtvam drugih totalitarnih režimov zagotovi pravica do groba in spomina, in stremi k vrnitvi dneva spomina na žrtve komunizma, ki je bil ukinjen v času Golobove vlade.

Ko je Golobova vlada na predvečer spominskega dne nenadoma ukinila dan spomina na žrtve komunizma, katerega namen je bil ozaveščati, da se ta del zgodovine ne bi smel nikoli ponoviti, so se usule številne kritike, ki so med drugim prišle tudi iz vrst NSi, kjer so ukinitev dneva označili kot perverzno dejanje, ki je vredno vsakega obsojanja. A čeprav Novakova prihaja iz vrst NSi, jo je izredno zmotilo, da se je s sramotnim dejanjem Golobove vlade podrobneje seznanilo EU.

Ona te problematike ne bi reševala na evropski ravni
Slednja je namreč po navedbah STA izrazila obžalovanje, da je “bila tema uvrščena na dnevni red odbora za peticije, češ da je problem pobojev, pokopa in spomina na slovenske povojne in medvojne žrtve problem, ki bi ga morali najprej z vsem spoštovanjem do žrtev reševati v Sloveniji in ne na evropski ravni“. Novakova je v svojem odzivu še izrazila prepričanje, da se ji ne zdi prav, da se temo “zlorablja za notranjepolitični ideološki boj”. Sicer pa naj bi si želela, da se vse žrtve pokoplje na “dostojen način tudi na ljubljanskih Žalah”.

Da je zadevo nemogoče problematizirati in reševati le na ravni države, je več kot jasno, saj je aktualna vlada že z več dejanji dokazala, da nima nikakršnega posluha za tiste, ki niso na ideološko enakem bregu kot oni sami. Da je to še posebej žalostno v omenjenem primeru, najbrž ni treba posebej poudarjati, saj je vlada z ukinitvijo dne spomina na žrtve komunizma po Ferenčevih besedah simbolično zanikala obstoj teh žrtev.

Razloge za peticijo je pojasnil dr. Mitja Ferenc. (Vir: zajem zaslona, Evropski parlament)

Ne smemo pozabiti, da je bilo v času komunističnega režima več sto tisoč slovenskih prebivalcev prizadetih zaradi različnih oblik komunističnega nasilja, številni od tistih, ki so se upirali komunističnemu sistemu in ideološki represiji v kakršni koli obliki, pa so bili pozabljeni. Kot je v sredo poudaril Ferenc, bi dan spomina pomenil velik civilizacijski korak naprej za Slovenijo, saj bi se svojci žrtev v Sloveniji počutili enakovredni ostalim. Odnos do žrtev komunističnega sistema pri nas je namreč “drugačen kot do žrtev nacizma in fašizma, saj nimajo niti pravice do groba in izdaje mrliških listov”. A kot kaže, se to nekaterim pač ne zdi tako zelo pereča problematika, da bi podprli prav vse mogoče načine za njeno reševanje. Sodeč po izjavah Novakove res ni čudno, da ji vedno več ljudi očita, da so njene vrednote vedno bolj podobne levim politikom.

N. Ž.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tu je odgovor, zakaj Janković zmaguje na volitvah!

Levica spodbuja multikulturalizem, ker se ji to izplača. Odličen...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Britanci so se soočili z največjo invazijo migrantov v letošnjem letu

Britanske oblasti so potrdile, da so se včeraj soočile...