Lekarniška zbornica Slovenije se pridružuje pobudi Movember

Datum:

Leta 2020 so kar 1,4 milijona moškim po svetu diagnosticirali raka prostate. To je najpogostejša obliko rakavega obolenja močnejšega spola tudi pri nas, na leto zboli okrog 1500 Slovencev. V večini prizadene starejše od 50 let, vseeno pa primere beležimo tudi med mladimi. Med slednjimi je po drugi strani daleč najpogostejši rak mod. V Lekarniški zbornici Slovenije se pridružujejo gibanju Movember in poleg zdravega življenjskega sloga poziva k rednemu mesečnemu samopregledovanju in sodelovanju v presejalnih programih za zgodnje odkrivanje. Pravočasna oziroma zgodnja diagnoza je namreč ključ do uspešnega zdravljenja.

Dovolj hitra diagnoza je še posebej pomembna zato, ker gre za relativno obvladljivi bolezni z uspešnimi izidi zdravljenja. Ob tem naj poudarim, da morajo ob vsem ozaveščanju in zdravstvenim storitvam ter zdravilom prvi korak narediti moški sami. Ko je govora o tako resnih boleznih pa tudi o duševnem zdravju, preprosto ni časa za odlašanje, sploh ob tako razviti in dostopni diagnostiki ter zdravljenju,” je dejala predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič. Ob tem še opozori, da je dostopnih veliko zdravil rastlinskega izvora in prehranskih dopolnil, ki lajšajo težave zaradi nenevarnega povečanja prostate. Vendar moramo opozoriti, da je pri težavah zaradi povečane prostate nujen pregled pri zdravniku, da izključi možnost morebitne rakave bolezni.

Prav duševno zdravje moških je še vedno pogosto tabu tema. Stigme in predsodki okoli izražanja čustev in iskanja pomoči so lahko velika ovira pri soočanju z duševnimi težavami. V Sloveniji je namreč že vsaka petdeseta smrt posledica samomora, moški pa si v primerjavi z ženskami kar štirikrat pogosteje sodijo sami. Lekarniška zbornica Slovenije si tako prizadeva presegati tabuje okoli moškega duševnega zdravja. “Duševne težave in stiske niso znamenje šibkosti, temveč so del življenja. Tu ni razlik med moškimi in ženskami. Zato tudi moške pozivamo, da  svoje stiske izrazijo, se pogovorijo s prijatelji, družinskimi člani ali poiščejo strokovno pomoč. Velikokrat je krajši ali daljši čas potrebno tudi jemanje zdravil. Ta so uspešna pomoč in podpora, če jih oseba uporablja skladno z navodili. O vseh dvomih glede uporabe zdravil se v lekarni posvetujte s svojim farmacevtom. S pravilno uporabo bo zdravljenje uspešno in vaše življenje spet kakovostno,” je sklenila Darja Potočnik Benčič.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Višegrad je odgovor v primeru razpada EU na jedro in periferijo

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU, ki smo...

Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...