Spopad kremeljskih klanov

Datum:

Po poročanju nekaterih tujih medijev ter glede na zapise na družbenih omrežjih, je v Kremlju prišlo do spopada med različnimi frakcijami, ki se prerivajo okoli Putina.

Pred dnevi je srbski plačanec Dejan Berić, ki je del Putinove ekipe za spomladanske volitve, v javnih nastopih obtožil “specialne sile” ruske vojske, da zlorabljajo srbske prostovoljce na ukrajinskih bojiščih.

Po mnenju političnih analitikov za tem napadom stojita obrambni minister Sergej Šojgu in sekretar ruskega varnostnega sveta Nikolaj Patrušev, gre pa za odgovor na nedavne napade na Patrušovega sina Dmitrija. Slednjega so nedavno hudo kritizirali, češ da je kot kmetijski minister odgovoren za nedavno pomanjkanje hrane, predvsem jajc. Ti napadi so škodovali ugledu ne le Dmitrija, pač pa tudi celotnega političnega klana, ki mu pripada, in še toliko bolj, ker Dmitrij velja za enega pretendentov, ki bi lahko zasedli kremeljski prestol potem, ko se bo Putin umaknil.

Spor pred volitvami najeda harmonijo v Putinovem klanu
Patrušev in Šojgu očitno menita, da za napadom na Dmitrija stoji politični klan, ki ga vodi Igor Sečin, močan politični igralec in generalni direktor državne naftne družbe Rosneft. Zato sta preko Berića udarila ne sicer po Sečinu osebno, pač pa po njegovemu tesnemu zavezniku Alekseju Djuminu. Le-ta je guverner tulske oblasti, velja pa tudi za nekakšnega botra “specialnih sil”, ki so obtožene zlorabljanja srbskih prostovoljcev. V Djuminov krog pa spadata tudi generala Selivestrov in Teplinski, ki ju povezujejo s paravojno skupino Wagner, znana pa sta tudi kot kritika Šojguja in ostalega vojnega vrha, češ da so popolnoma “zašuštrali” invazijo na Ukrajino.

Vladimir Putin in izvršni direktor Rosnefta Igor Sečin (foto: epa)

Spopadi med klani in frakcijami v Kremlju sicer niso nič novega, a informacije o njih navadno ne preidejo meja ozkega kroga ruskega političnega in gospodarskega vrha. Tokrat se zaradi vojne tematike informacije pretakajo preko vojnih blogov, ki imajo precejšen krog sledilcev in so zato bolj odmevne v javnosti. Ni sicer pričakovati, da bi to pripeljalo do kakšnega pretresa v ruski družbi, je pa vsekakor neprijetno. Je pa do tega prišlo ravno v predvolilnem času, ko bi moral kremeljski vrh v javnosti dajati vtis popolne harmonije.

Bogdan Sajovic

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...