Macron vojno v Ukrajini vidi kot eksistencialno grožnjo

Datum:

Francoski predsednik Emmanuel Macron je posvaril zahodne sile pred izkazovanjem kakršnih koli znakov šibkosti do Rusije, ko je v četrtek ponovil svoje stališče, da napotitve zahodnih enot v Ukrajino ne bi smeli izključiti, čeprav meni, da današnje razmere tega ne zahtevajo.

Francoski predsednik Emmanuel Macron v četrtkovem 30-minutnem intervjuju na francoskih televizijah TF1 in France 2 ni izključil možnosti pošiljanja zahodnih kopenskih enot v Ukrajino. V intervjuju je vojno v Ukrajini znova predstavil kot eksistencialno grožnjo, “če bi Rusija zmagala, bi se življenja Francozov spremenila,” je dejal Macron. Po njegovih besedah “v Evropi ne bi več imeli varnosti,” poroča AP.

V intervjuju za francosko nacionalno televizijo TF1 in France 2 so Macrona vprašali o možnostih pošiljanja zahodnih vojakov v Ukrajino, kar je javno izpostavil prejšnji mesec v komentarjih, ki so spodbudili odpor drugih evropskih voditeljev, ki so poudarili, da tega ne nameravajo storiti. “Danes nismo v tej situaciji,” je dejal, a dodal, da so “vse te verjetnosti možne.”

Njegove izjave so povzročile razburjenje
Macron, ki je vrhovni poveljnik oboroženih sil države, ni želel opisati, v kakšni situaciji bi bila Francija pripravljena poslati vojake. Rusko-ukrajinsko vojno je opisal kot “eksistencialno” za Francijo in Evropo, prepričan je, da mora Evropa zavzeti trdno stališče. Čeprav Macron vztraja pri svojem videnju Rusije kot “eksistencialne grožnje”, se zdi, da se francoska javnost z njim ne strinja. V anketi Odoxe je 68 odstotkov vprašanih Francozov, da so Macronovi komentarji o zahodnih enotah v Ukrajini “napačni”.

Foto: epa

Minuli mesec je Macronova izjava na pariški konferenci o Ukrajini sprožila neodobravanje ostalih voditeljev, zlasti nemškega kanclerja. Scholz je namreč zatrdil, da se na ukrajinsko ozemlje ne bo pošiljalo nobenih kopenskih enot iz evropskih članic. Francoski uradniki so kasneje poskušali pojasniti Macronove pripombe in omiliti reakcijo, hkrati pa so vztrajali, da je treba Rusiji poslati jasen signal, da v Ukrajini ne more zmagati.

Macronov televizijski intervju je dosegel razpravo francoskega parlamenta o strategiji države za Ukrajino. Nacionalna skupščina in senat sta s simboličnimi glasovi potrdila 10-letni dvostranski varnostni sporazum, ki sta ga prejšnji mesec podpisala Macron in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Macron je dejal, da si bo prizadeval za dodatno podporo Ukrajini na današnjem srečanju z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem in poljskim premierjem Donaldom Tuskom v Berlinu.

Scholz je v sredo zavračal kakršne koli špekulacije o trenjih med Francijo in Nemčijo in dejal, da ima z Macronom “zelo dobre osebne odnose”. Podpora Ukrajini je “zelo konkretno in zelo praktično vprašanje, ali je dovolj streliva, dovolj topništva, dovolj zračne obrambe – veliko stvari, ki igrajo pomembno vlogo. In ta trenutek sta potrebna ponovna razprava in pospeševanje tega sodelovanja,” je dejal Scholz.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...