Milei napovedal mega-reformo in napadel kolektivistične predhodnike

Datum:

Predsednik Jaiver Milei je v sredo zvečer razkril obsežen paket reform za argentinsko gospodarstvo t. i. megareformo. Pri tem je napovedal, da bo uporabil vrsto izrednih odlokov za razveljavitev ali spremembo več kot 300 zakonov. 

Libertarni voditelj je svoj ambiciozen načrt orisal v oddaji ‘Cadena Nacional’. Med spremembami je razveljavitev vsaj sedmih zakonov, ki jih je pred tem sprejel kongres, vključno z zakonodajo, ki ureja cene najema nepremičnin in dobavo blaga v trgovinah.

Težava ni v kuharju, temveč v receptu

Milei je svoj nagovor začel svoj nagovor v udarnem tonu. Močno je kritiziral kolektivistično politično ideologijo svojih peronističnih predhodnikov v vladi. Politično kasto svojih predhodnikov je obtožil, da si polnijo lastne žepe, namesto da bi skrbeli za ljudi v Argentini.

Argentinski socialisti so proti vladi Javierja Mileija in napovedanim reformam že sprožili proteste. (Foto: AFP)

“Težava ni v kuharju, temveč v receptu – ideje, ki so propadle v Argentini in po celem planetu, kjer so jih preizkušali, so bile gospodarski, družbeni in kulturni neuspeh ter so stale življenja milijonov ljudi,” je dejal Milei. “Ta doktrina, ki ji pravijo levičarstvo, komunizem, fašizem ali socializem skupno imenujemo kolektivizem, je način razmišljanja, ki razvodeni posameznika v korist moči države. Izhaja iz predpostavke, da je razum države pomembnejši od posameznika, da se mora posameznik podrediti državi in da se zato državljani poklonimo njenim predstavnikom: politični kasti,” je utemeljil.

Milei je dejal, da zavrača “doktrino, da so politiki bogovi”, in dodal, da “ne samo, da niso bogovi, ampak so vzrok naših težav.” Rekel je, da je narobe, da lahko “skupina birokratov načrtuje življenja ljudi.”

Napovedal je tudi “posodobitev delovne zakonodaje za lažji proces ustvarjanja resničnih delovnih mest” in vrsto drugih deregulativnih ukrepov, ki vplivajo na turizem, farmacevtske izdelke, proizvodnjo vina in zunanjo trgovino. Libertarni voditelj nadalje želi črtati vrsto členov v ustavi, ki preprečujejo privatizacijo državnih podjetij in nogometnih klubov, ter prestrukturirati zasebno zdravstveno industrijo. Namerava celo spremeniti pravila, ki urejajo ponudnike satelitskih internetnih storitev – predvsem da bi dovolil vstop Starlink Elona Muska v Argentino.

“Cilj je začeti na poti k obnovi države,” je dejal Milei v govoru, ki so ga predvajali televizija in radio. “V naslednjih nekaj dneh bodo sklicana izredna zasedanja [kongresa] in poslan bo paket zakonov, ki bodo spremljali te reforme in pospešili proces sprememb,” je razkril predsednik.

Obsežne reforme za deregulacijo argentinskega gospodarstva

Milei napoveduje obsežne reforme za deregulacijo argentinskega gospodarstva. Voditelji različnih opozicijskih skupin so hiteli kritizirati odlok na družbenih omrežjih, pri čemer so mnogi dvomili v njegovo zakonitost in predsednikovo odločitev, da zahteva spremembe z odlokom in ne s soglasjem kongresa.

“Mileijev odlok o deregulaciji je neustaven. Predsednik države nima pooblastil za razveljavitev te serije zakonov,” je trdil opozicijski poslanec province Buenos Aires Alejandro “Topo” Rodríguez. Poslanka sredinskega GEN Margarita Stolbizer je v svojem prispevku menila, da so ukrepi “v nasprotju z institucionalnostjo in pravno državo”.

Vseobsegajoča megareforma

Ko je predstavil svoje “temelje za obnovo” argentinskega gospodarstva, je Milei dejal, da želi “posameznikom povrniti svobodo in avtonomijo tako, da jim spravi državo s hrbta.” Njegov namen, kot je izjavil, je “odpraviti ogromno predpisov, ki so ovirali in ustavili gospodarsko rast naše države.”

Dejal je, da namerava rešiti argentinski fiskalni primanjkljaj, ki ga je vodja La Libertad Avanza opisal kot “izvor problema in glavni vir inflacije”.

Celo Milei je priznal, da bi bil sam obseg njegovega reformnega načrta neprebavljiv v 15-minutni oddaji, zato je gledalcem izpostavil 30 ključnih reform. “Te reforme, od katerih sem omenil samo 30 od več kot 300 vključenih, so nekatere od tistih, ki jih predvideva odlok,” je pojasnil Milei. Najmanj sedem zakonov bo razveljavljenih z dekretom, je razkril predsednik, vključno z zakoni, ki urejajo najem zasebnih nepremičnin in dobavo artiklov v supermarketih.

Glavne napovedane reforme vlade Javierja Mileija so sicer sledeče:
  • Priprava vseh državnih podjetij na privatizacijo
  • Dovoljenje, da se delniški nadzor nad Aerolineas Argentinas delno ali v celoti prenese na zasebne družbe
  • Deregulracija satelitske internetne storitve, da se omogoči SpaceX-ovemu Starlinku delovanje v Argentini
  • Odprava nadzora nad cenami predplačniških načrtov zdravstvenega varstva
  • Odprava monopola turističnih agencij za deregulacijo sektorja
  • Razveljavitev sedanjega zakona o najemnini, ki omejuje zvišanje cen, da bi normalizirali nepremičninski trg
  • Razveljavitev sedanjega zemljiškega zakona, ki omejuje lastništvo zemljišč tujcev, za spodbudo naložb
  • Odprava sedanjega zakona o dobavi, ki vladi dovoljuje, da določi najnižje in najvišje cene ter stopnje dobička za blago in storitve zasebnih podjetij
  • Ukinitev observatorija cen ministrstva za gospodarstvo, da se “izogne preganjanju podjetij”

Odloki in predlogi zakonov

Da bi začel veljati, mora biti Mileijev velikanski odlok – ki obsega 83 strani – objavljen v Uradnem listu, kar se bo verjetno zgodilo danes. Nato ga bo dvodomni odbor poslal v analizo kongresu. Razveljavljen bi bil le, če bi jo zavrnila spodnji dom poslancev in tudi senat.

Mileijeva stranka La Libertad Avanza ima le 40 od 257 sedežev v poslanski zbornici in le sedem od 72 sedežev v zgornjem domu, čeprav bo prejel močno podporo svojih političnih zaveznikov v koaliciji Juntos por el Cambio, ki ima večino.

Predsednik je med oddajo poslal poslancem vseh političnih sil sporočilo: “Odločiti se bodo morali, ali bodo del te spremembe ali pa bodo ovirali najbolj ambiciozen reformni projekt zadnjih let. Verjamem, da bodo naši predstavniki branili interese argentinskega ljudstva in ne interesov kaste.”

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...