Na Polževem množično voščili naši domovini Sloveniji

Datum:

Sončna praznična nedelja je na osrednjo občinsko slovesnost v počastitev dneva državnosti na Polževo privabilo množice ljudi. Praznovanje se je sicer začelo ob 11. uri z mašo domovino v cerkvici sv. Duha, ki jo je ob somaševanju duhovnika župnije Krka Dejana Pavlina in zlatomašnika prelata dr. Janeza Grila daroval zaslužni profesor dr. Janez Juhant.

Zbrane prisotne je po maši za domovino nagovoril poslanec Državnega zbora Republike Slovenije, Janez Janša, ki je povedal, da je država za narod to, kar je za družino hiša. Domovina pa je za narod to, kar ja za družino dom. Kot je dejal, je težko imeti dom, če nimaš hiše ali stanovanja in težko je imeti domovino, če nimaš lastne države. Naši predniki so skozi obdobja mnogokrat tudi zelo nehvaležne zgodovine to preizkusili na svoji koži. Janša je poudaril, da domovina ni nekaj, kar nastane čez noč. Država pa lahko nastane skoraj čez noč in to se je zgodilo pred 32 leti. Hkrati je spomnil, da se je takrat v slovenski skupščini sprejelo temeljne, formalne akte, s katerimi se je udejanjil ukaz, ki ga je slovenski narod dal na plebiscitu pol leta prej. Plebiscit za samostojno Slovenijo je bil praktično edini trenutek v naši zgodovini, ko smo si, dobesedno, sodbo pisali sami. Janša je poudaril, da je bil pred tem ta Cankarjev stavek citiran in zlorabljen mnogokrat, nikoli pa ni bil uresničen. Na plebiscitu za samostojno Slovenijo je takratna slovenska državna politika dobila ukaz, da pripravi vse potrebno za razglasitev samostojne države, ki bo sposobna samostojnega življenja.  In to se je pravzaprav zgodilo v pol leta.

Kot je še dejal predsednik SDS se danes včasih čudimo, ko gledamo kake projekte in rekonstrukcije infrastrukture, pa se v pol leta še načrtov ne naredi, se nam zdi ta čas neizmerno kratek in dejansko je bil to najbolj zgoščen čas v zgodovini Slovenije. Mnogo se je dogajalo, kar ni bilo vidno, je pa nas vse skupaj pripravilo na tisto usodno odločitev in tudi na usodno preizkušnjo, ki je sledila praktično takoj za tem, ker tisti, za katere je bila Slovenija desetletja v marsikaterem smislu molzna krava, s to odločitvijo niso bili zadovoljni in so reagirali, zgodila se je agresija, Slovenija je bila napadena, vendar smo jo uspešno ubranili. V tem nekoliko daljšem času vrenja slovenske pomladi, prve pisateljske ustave, 57. številke Nove revije vsega tistega, kar je nas kot narod vrednotno pripravilo na te zgodovinske odločitve, vsega tega časa se spominjamo kot časa, kjer se je, kot pravijo temu sociologi, skovalo vrednotno središče naroda.

Tega časa se upravičeno, z veseljem spominjamo. Ni pa danes to edina proslava v Sloveniji. Marsikdo danes misli, da ker so vedno medijsko zanimive razlike, da se Slovenci vsako leto ob dnevu državnosti razdelimo, vendar to ni res. Za 32. obletnico slovenske države sem dobil na stotine vabil, praktično ni slovenske občine, ki tega ne bi praznovala, ni nekega večjega združenja, ki se tega ne bi spominjalo, bojim se, da je ljubljanska občina edina, ki nima proslave, ob dnevu slovenske državnosti, vseh 211 ostalih občin to praznuje, kot to danes praznujemo mi, veselo, nezagrenjeno, ne tako, da bi poudarjali predvsem napake in izgubljene priložnosti, so druge priložnosti, ko to lahko delamo. Dan slovenske državnosti pa je praznik veselja. Takrat nam je uspelo nekaj, kar ni uspelo nikomur prej, kar upajmo, da ne bo potrebno dosegat nikomur kasneje.

Nagovor župana
Navzoče občane, goste, poslance DZ RS, častne občane, ambasadorje občine in predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča, je ob prazniku že tradicionalno nagovoril gostitelj župan Dušan Strnad ter se zahvalil, da nekateri že 21. leto zaporedoma množino prihajajo k cerkvici sv. Duha na vrh Polževega in molijo za domovino. V nagovoru se je zahvalil tudi soorganizatorju Občinski turistični zvezi Ivančna Gorica, ki vse od začetka sodeluje pri organizaciji tovrstne prireditve v občini Ivančna Gorica in župniji Krka. Zahvalo je izrekel tudi krajanu Blažu Miklavčiču in še nekaterim dobrim ljudem, ki so poskrbeli in skrbijo, da sta cerkvica in njena okolica na vrhu Polževega pravcati raj na zemlji. V imenu organizatorjev se je ob zaključku s skromnim darilom gostom zahvalil tudi novi častni občan Ivančne Gorice Pavel Groznik.

S petjem med mašo in v kulturnem programu so dogodek obogatili člani Slovenskega okteta, z recitacijami, plesnimi točkami ob zvoku harmonike in petjem družine Zajc, pa so se jim pridružili še člani Kulturnega društva Krka. Goste so na vrh Polževega s kočijami popeljali člani Društva prijateljev konj Višnja Gora, za tradicionalni golaž pa so letos poskrbeli gasilci PGD Kriška vas. Prireditev je povezovala članica KD Krka Anica Kozinc.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...