Na Trgu republike je potekala komemoracija ob 21. obletnici smrti Jožeta Pučnika

Datum:

Danes ob 15. uri je pred Državnim zborom na Trgu republike potekala komemoracija ob 21. obletnici smrti očeta slovenskega naroda dr. Jožeta Pučnika, kjer so se spominjali življenja in zapuščine velikega politika. Slovesnost je sicer postala že tradicionalna. 

Pučnik je ena ključnih oseb slovenske osamosvojitve, brez katerih si samostojne države niti ne predstavljamo. Bil je pomemben teoretik in zagovornik socialne države. Zaradi svojega političnega dela in vpliva na razvoj moderne Slovenije zagotovo velja za enega najpomembnejših Slovencev v zgodovini.

V organizaciji KSS MO Ljubljana je danes na Trgu republike v njegov spomin potekal zbor, kjer so spregovorili Bojana Kos, predsednica KSS Mojca Škrinjar, podpredsednik SDS in predsednik MO Ljubljana Aleš Hojs, poslanec mag. Branko Grims, pesem pa je prebral Igor Pirkovič, sporočajo v SDS

V Evropskem parlamentu so marca leta 2018 po dr. Jožetu Pučniku poimenovali eno od konferenčnih dvoran. Na simbolni ravni se je tako pridružil mnogim velikanom evropske politike.

SMD in SDS na Pučnikovem grobu
Ob obletnici smrti so Pučnikov grob v Črešnjevcu, kjer se je rodil in kjer je tudi pokopan, kot vsako leto doslej tudi letos obiskali člani stranke SDS, ki jo je Pučnik pomagal ustanoviti, nekaj časa pa je bil tudi njen predsednik.

Grob je obiskala tudi Slovenska demokratska mladina, podmladek SDS, ki se mu je poklonila, rekoč, da brez Pučnikovih dejanj danes ne bi živeli v samostojni in neodvisni državi.

Kdo je bil Jože Pučnik?
Pučnik je bil disident, politični zapornik, znanstvenik, politik in državnik. V slovenskem spominu ostaja predvsem kot človek, ki je močno zaznamoval pot Slovenije v samostojnost.

Rodil se je leta 1932, doma je bil iz Črešnjevca pri Slovenski Bistrici, kjer je tudi pokopan. Njegov konflikt s komunistično oblastjo se je začel že v njegovih dijaških letih, ko je v glasilu Iskanja objavljal kritične članke. Kot nadobuden in nekoliko naiven mladenič je skušal izboljšati oblast.

S tem si je nakopal težave in lahko zaključni izpit opravil šele po odsluženem vojaškem roku. Med študijem filozofije in primerjalne književnosti je sodeloval pri Reviji 57, kjer je nadaljeval s kritikami oblasti. Leta 1958 je bil zato obsojen na devet let zapora.

Izpuščen je bil po petih letih, a si je zaradi novega kritičnega članka v reviji Perspektive kmalu znova nakopal dve leti zapora. Po izpustitvi je moral zapustiti družino in domovino, saj mu je tajna politična policija pojasnila, da dela zanj v Sloveniji ne bo. Preselil se je v nemški Hamburg, kjer je leta 1971 zagovarjal doktorat in postal predavatelj sociologije v Lünebergu. Srečal se je tudi z nemškimi socialdemokrati.

Ko so konec 80. let razmere za demokratizacijo dozorevale, se je vrnil v domovino, združil opozicijo in jo popeljal do prvenstva na prvih povojnih demokratičnih volitvah. S svojim slogom, ki so ga zaznamovali razumskost, metodičnost, usmerjenost k reševanju konfliktov, strpnost, pogum, odločnost in resnicoljubnost, je pomembno obogatil slovensko politiko. Kot voditelj Demosa in predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije je vedel, kaj je dobro in prav, saj je bil človek jasnih načel in vrednot.

Neuspešno je kandidiral za predsednika predsedstva Republike Slovenije, a je bil vseeno ključna osebnost slovenske osamosvojitve. Imel je nekakšen dar, da je v ključnih trenutkih na hitro sprejemal pravilne odločitve. To je še posebej prišlo prav v času osamosvajanja. Njegova izjava na večer plebiscita: “Jugoslavije ni več, gre za Slovenijo,” je postala legendarna. Leta 1992 je nekaj časa deloval kot podpredsednik vlade, med letoma 1992 in 1996 pa kot državnozborski poslanec.

M. I.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

27. april – dan, ko so komunisti paktirali z nacisti in razklali slovenski narod

27. aprila je državni praznik. Imenujejo ga dan boja...

Amerika šokirana: Razmere na kampusih ušle izpod nadzora

V zadnjih dneh vse bolj kaže, da so razmere...