V času Janševe vlade so se v boju za oblast levi opoziciji, “njenim” medijem, umetnikom in akademikom porodile marsikatere zamislice, ki so skušale demonizirati boj proti covidu in protestnikom, ki so kršili ukrepe. Pojavile so se politične krilatice o “zapiranju bralcev ustave”, o “robocopih”, o “zaplinjanju”. Izrazi so nastali v agitprop centrih tranzicijske levice, a slavne so jih na ulici naredili komaj milijonarski mediji – Pop TV, RTV Slovenija in Odlazkova hobotnica. Zdaj ko se nad Goloba zgrinjajo črni oblaki, pa je njegova pretorijska straža v Odlazkovem portalu Necenzurirano za stare dobre čase zopet skušala agitirati z istimi krilaticami iz let 2020 in 2021. A jih je temeljito demantiral nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Anton Olaj.
Aktualna politična tema, t. j. kazenska ovadba zoper predsednika vlade, je porodila članek na portalu Necenzurirano z naslovom “Tatjana Bobnar in njena vojna proti Golobu”. V prispevku so med drugim zapisane trditve, na katere se čutim dolžnega odzvati s pojasnilom.
Necenzurirano s popolnimi lažmi o “največji demonstraciji policijskega nasilja”
Olaj absolutno zavrača navedbo portala, da smo v torek, 5. oktobra 2021, bili priča verjetno največji demonstraciji policijskega nasilja po osamosvojitvi. Policisti so navedenega dne zakonito opravljali svoje delo. Sam portal Necenzurirano je že 22 marca letos poročal, da je Specializirano državno tožilstvo pri preverjanju poročila o izrednem nadzoru MNZ kot enega zadnjih dejanj nekdanje ministrice Tatjane Bobnar, ki je le dva dni zatem odstopila s položaja, ugotovilo, da policisti pri tem niso storili nobenega kaznivega dejanja.
“Iz članka v Necenzurirano izhaja tudi trditev, da smo “Pozabili na dejstvo, da je policija zamenjavo oblasti spomladi 2022 dočakala kot kadrovsko sesut in politično močno kontaminiran sistem, ki je s pretiranim zganjanjem represije med epidemijo izgubil zaupanje med ljudmi. To ne drži.” je bil odločen Olaj.
So ljudje res izgubili zaupanje v policijo v Janševi vladi? Nasprotno!
Za konec je Olaj raztrgal propagandno mantro portala Necenzurirano glede izgube zaupanja ljudi v policijo. Kot poudarja, tovrstne meritve opravlja podjetje Valicon, ki je leta 2018 zaznal trend padanja, ki se je v času epidemije zaradi pandemske utrujenosti prebivalstva nadaljeval.
Spremenjeno delo policije v letu 2021 in 2022, ki se je osredotočalo predvsem na množično opozarjanje kršiteljev in manj na kaznovanje, pa je v začetku leta 2022, torej v času prejšnje vlade, učinkovalo s pozitivno stopnjo rasti zaupanja. Policija torej zaupanja pod prejšnjo vlado ni izgubila, ampak ga je s spremenjenim delom stabilno okrepila.
Olaj kot vzor
Pogosto se tarče neutemeljenih kritik, kot je zadnja izmišljotina Necenzurirano o “zgodovinskem policijskem nasilju”, sploh ne odzovejo na banalne trditve, kar je morda napaka. Star socialistični pregovor pravi, da če laž ponoviš stokrat, postane resnica. Ravno zaradi neaktivnosti so nastale fabule o robocopih in zaplinjanju. Proaktivna diskreditacija medijskih laži, kot je to storil dr. Olaj, je zato vzor postopanja v takšnih situacijah.
M. I.