Nočna mora Hillary Clinton: 5 razlogov, zaradi katerih bo izgubila volitve

Datum:

Hillary Clinton te dni ne spi mirno in tako bo ostalo še vse do ameriških predsedniških volitev 8. novembra letos. Vse bolj naj bi jo pestila vprašanja, če se tam zunaj pripravlja kaj, kar bi odvrnilo pozornost od njene predsedniške ambicije. Objavljamo 5 razlogov, zaradi katerih bo izgubila volitve, medtem ko bo nespečnost po 8. novembru verjetno minila sama od sebe.

1. Nepričakovani dogodki
Obstajajo stvari, ki jih predsedniški kandidat lahko nadzira, kot so sporočila za javnost, organizacija dogodkov in oglaševalske kampanje. A na nekatere zadeve niti žena bivšega ameriškega predsednika nima vpliva – nepredvidljivi dogodki lahko njeno kampanjo obrnejo na glavo, njo pa dobesedno vržejo s poti do vrha.

Hillary je v svoji predsedniški kampanji pridobila zaupanje nekaterih volivcev, ker je poudarjala stabilno gospodarstvo – a če se v tednih do predsedniških volitev v Ameriki zgodi finančni kolaps, je njenih sanj o prvi predsednici ZDA nemudoma konec.

Še bolj verjeten kot finančni kolaps je teroristični napad, ki so v zahodnem svetu zadnje čase vse prej kot redki. In če se zgodi takšen incident, bodo Američani dobro premislili, kdo bo njihov vrhovni poveljnik.

S tem pa nepričakovanim dogodkom sploh ni konca. Tu so še naravne nesreče in usposobljenost za hiter odziv vlade. Orkan Sandy je pomagal okrepiti položaj predsednika Obame v letu 2012, ampak, ali bi znala takšno naravno nesrečo sebi v prid obrniti tudi Hillary?

2. Njeni okostnjaki iz omare
Clintonova se je ameriškim volivcem predstavljala kot odkrita in zanesljiva gospa, potem pa … Zgodila se je afera o donacijah in dobrodelna, človeška, skromna Hillary, ki želi pomagati pri zniževanju cen zdravil za zdravljenje aidsa v tretjem svetu, je postala grebatorka za denarjem številka 1. Donacije, namenjene dobrodelni organizaciji, ki jo vodijo Bill, Hillary in njuna hčerka Chelsea Clinton, pa so nenadoma postale sumljiv posel mednarodnih razsežnosti.

Gore denarja od sumljivih pošiljateljev so postale namesto donacij garancija za usluge, če Hillary postane predsednica. Da sploh ne pišemo o tem, da so donatorji tudi iz držav, ki veljajo za hude kršiteljice človekovih pravic.

In to sploh še ni vse. Se spomnite, ko je kot senatorka uporabljala svoj službeni strežnik, medtem pa prejemala in pošiljala celo zaupno pošto? Sicer verjamemo, da njene izmenjave sporočil z ostalimi niso bile tako intimne narave kot tiste med njenim možem Billom in Monico Lewinsky, ki je po tej aferi postala svetovna senzacija, kljub temu pa so bile skoraj enako odmevne. Iz Hillaryjine omare je torej padel še en okostnjak v podobi elektronskih sporočil. Je ali ni pošiljala ali sprejemala zaupne pošte? Glede tega so jo zaslišali celo agenti FBI, ki pa niso znali oceniti, ali je lagala pod prisego v kongresu. Če je, jo zagotovo čakajo mnogo hujše posledice, kot je le administrativna kazen. Najhujša kazen pa bi bila, če bi zaradi tega izgubila predsedniške volitve.

3. “Sramežljivi” Trumpovi volivci
V času nacionalne konvencije demokratske stranke konec julija je nacionalna raziskava pokazala, da Clintonova dosega zgolj skromno prednost pred Trumpom. Posebnega veselja torej za Hillary ni bilo, poleg tega pa so jo še dodatno prestrašile, tako piše BBC, raziskave, ki kažejo na zaostrovanje, ki se bo stopnjevalo vse do volitev.

Še dodaten pritisk ji dvigajo druge ankete, ki so skozi leta in leta volitev pokazale, da zadnji hip, tako rekoč tik pred zdajci, pridejo na volišče belopolti moški volivci, ki pa vsi po vrsti volijo republikanskega kandidata. Ni čudno, da Donald Trump v svojih govorih deluje vse bolj sproščen, Hillary pa vse bolj zaskrbljena.

4. Računalniški hekerji ne počivajo
Donald Trump je v avgustu polnil naslovnice ameriških medijev, ko je opozoril, da so volitve uperjene proti njemu, medtem ko je Trumpov strah osredotočen na morebitno prevaro volivcev, pa ima Hillary drugačne skrbi – zlobne digitalne saboterje.“Tveganje za vdor v volilni sistem je večje, kot si večina predstavlja, ameriški volilni sistem pa bolj ranljiv za računalniške hekerje,” so potrdili na FBI, ki so že našli dokaze, da so hekerji že vdrli v bazo državnih volilnih podatkov v Illinoisu in v Arizoni. Seveda so takoj izdali opozorilo ameriškim volilnim uradnikom, da nadgradijo svoje varnostne protokole in da naj bodo pozorni nad prihodnjimi kibernetskimi napadi. Čeprav bi hekerji zelo težko prikrito spremenili izid predsedniških volitev v ZDA, pa bi ljudje takoj podvomili v končni rezultat volitev.

5. Razprave pod reflektorji – polom pod reflektorji?
BBC je prepričan, da so vse tri predsedniške debate, od katerih je prva predvidena za 26. september, lahko odlična odskočna deska za Hillary, po drugi strani pa jo lahko, ko se bo soočila z markantnim Donaldom Trumpom, čaka polom na celi črti.

Televizije, ki bodo prenašale te debate, si že manejo roke – leta 1980 si je predsedniško razpravo med Ronaldom Reaganom, Jimmyjem Carterjem in neodvisnim kandidatom Johnom Andersonom ogledalo kar 80 milijonov gledalcev. Pritiski bodo za Hillary tako nečloveških razsežnosti in vprašanje je, ali bo Clintonova, ki menda boleha za težko boleznijo, zdržala.

Trump pa ima poleg Clintonove še drugo vrlino, ki jo televizija obožuje, čeprav verjetno ne razpolaga s toliko informacijami kot Clintonova, pa je zabaven govorec in zagotovo bo na svojo stran dobil še prenekatere volivce, ki so ta trenutek neopredeljeni.

M. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

Se je v Ilirski Bistrici Nsi postavila na levo?

Tako kot na državni, tudi ponekod na lokalni ravni,...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...