Naročila v nemških tovarnah bolj upadla od pričakovanj, Slovenijo v prihodnjem letu čaka recesija

Datum:

Podatki nemškega statističnega urada Destatis kažejo, da se je obseg naročil v nemških tovarnah oktobra skrčil bistveno bolj od pričakovanj. Tovarniška naročila so glede na mesec september upadla za 3,7 odstotka, po navedbah analitikov pa se je pričakovalo -0,25 odstotni padec. Kot pravijo, naj bi do tega prišlo na račun slabega povpraševanja iz tujine.

V mesecu septembru je število naročil nekoliko naraslo, priča pa smo bili tudi več kot vzpodbudnim napovedim, ki so za največje evropsko gospodarstvo nakazovala postopno okrevanje. Kot navaja Forbes, je bila namreč pričakovana 0,2-odstotna rast.

Padec v proizvodnji strojev in opreme predstavlja velik razlog za mesečno zmanjšanje v oktobru. Za kar 13,5 odstotka so se zmanjšala nova naročila v tem sektorju, navaja Destatis. Mesec pred tem so se sicer nova naročila povečala za 9,8 odstotka. Padec pa se beleži tudi v avtomobilski industriji, proizvodnji električnih naprav, kovinskih izdelkov (razen strojev in opreme) in osnovnih kovin.  Za dobrih 20 odstotkov so se sicer povečala naročila druge transportne opreme, kot so letala, ladje in vlaki.

Naročila iz tujine so upadla za 7,6 odstotka, domača naročila pa so se povečala za 2,4 odstotka. Pri nemškem gospodarskem ministrstvu pravijo, da je nihanje še posebej problematično pri velikih naročilih. “Če izločimo velika naročila, številke od spomladi praktično stagnirajo,” so namreč poudarili po poročanju STA in dodali, da če se ne upošteva velikih naročil, so naročila oktobra zrasla za 0,7 odstotka.

Foto: epa

Gospodarstvo naše največje gospodarske partnerice se sooča z več izzivi, kamor lahko uvrstimo izpad naročil iz Rusije, visoka inflacija in nižje povpraševanje iz Kitajske, pri čemer je potrebno upoštevati, da kitajski trg za Nemčijo predstavlja ključni trg. Po ocenah Mednarodnega denarnega sklada bo nemško gospodarstvo edino od večje razvitih gospodarstev, ki se bo skrčilo v letošnjem letu.

To bo vplivalo na slovenski izvoz
Gre nedvomno za zaskrbljujoče novice, saj je znano, da je Nemčija naša najpomembnejša trgovinska partnerica. Slovenija je sicer uspela v oktobru za 11 odstotkov povečati izvoz na letni ravni, a je potrebno zavedanje, da je do tega prišlo na račun večjega izvoza izven Unije. Erste Group zaradi težav nemškega gospodarstva za države vzhodne in osrednje Slovenije, vključno s Slovenijo, že napoveduje šibak izvoz v prihodnjem letu.

Nobeno gospodarstvo ne more na hitro zamenjati trga in tega nadoknaditi
“In mi se bomo na vladni ravni se naprej obnašali, kot da se nas to ne tiče”, je v zvezi z novico o upadu tovarniških naročil kritičen politični analitik Miloš Čirič, ki ima izkušnje iz gospodarstva. Kot pravi, je bila “Slovenija v svoji zgodovini vedno samo toliko močna in uspešna, kot je bilo njeno gospodarstvo”.  Povedal nam je, da je seveda velika verjetnost, da bo padec naročil vplival na Slovenijo, ker si nobeno gospodarstvo ne more na hitro zamenjati trga in nadoknaditi tega. Ker je Nemčija že v recesiji, ta čaka tudi Slovenijo. Recesija nas po njegovih besedah čaka v prihodnjem letu, saj izkušnje kažejo na polletni zamik.

Politični analitik Miloš Čirič (Foto: Nova24TV)

Ž. N.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...