Včerajšnji protest v centru Ljubljane so organizatorji poimenovali “stavka pacientov”. Gre za precej nenavadno ime, saj ni šlo za stavko, temveč politični shod v obrambo državnega zdravstvenega monopola, ki se ga je udeležil tudi sam predsednik vlade in predstavniki ostalih koalicijskih strank. Omenjeni so očitno skupaj s “civilno družbo” protestirali proti samim sebi, krivce za nastale razmere v zdravstvu pa so našli v “zasebnem interesu”, zdravstvenem ministru, zdravnikih in zdravstvenih zavarovalnicah. Teater absurda je verjetno še najbolje zaobjel znani poulični aktivist Jaša Jenull, ki je dejal, kot navajajo spletni komentatorji: “Js bi prosu, da mu date mir, da se lahk skoncentrira.” Govoril je o predsedniku vlade.
Glede na odzive zunanji opazovalcev “stavke pacientov” bi prav tako težko šlo za shod resničnih “pacientov”, saj ti še vedno čakajo v zdravstvenih domovih. Če torej ni šlo za stavko, niti za shod pacientov, za kaj je torej včeraj v resnici šlo? Na koga so včerajšnji “mitingaši” v resnici izvajali pritisk? Odgovor je na dlani. Izvajali so pritisk na zdravnike – “dvoživke”. “Danes sem bil s protestom proti zdravstvenim delavcem pozitivno presenečen. Zdaj nam ni treba več ugibati, ali gre res za glas ljudstva, ki se bori za dobro vseh bolnikov. Tam ni bilo ljudstva, ampak skoraj več novinarjev kot protestnikov. Tam ni bilo bolnikov ali zdravstvenih delavcev, ampak aktivisti z ozkimi osebnimi interesi”, pa je dejal zdravnik Federico V. Potočnik.
Berem na @RTV_Slovenija, da naj bi na shod prišlo okoli 150 ljudi v Ljubljani, 50 v Kopru, 20 v MB…… A je napaka, Al a je folk spregledal glas ljudstva….
— matej (@dovtamatej) January 11, 2023
Politični komentator Edvard Kadič je po drugi strani zapisal, da je bil namen protestov zapolniti javni prostor: “Teater absurda okoli stavke pacientov ima jasen cilj. Zapolniti ulico in medije, da … tja ne pride kdo drug.” Pod njegovo objavo na Twitterju so se komentatorji še dodatno razpisali. Nekateri so pisali, da ulice polnijo “eni in isti osebki”, drugi pa so pisali, da so si ti isti ljudje rezervirali “proteste”, ki pa jih sedaj niti ne upajo tako poimenovati – očitno namigujoč, da so na oblasti njihovi somišljeniki, ki jih vendarle ne gre pretirano kritizirati.
#TeaterAbsurda okoli stavke pacientov ima jasen cilj.
Zapolniti ulico in medije, da … tja ne pride kdo drug. 😉#radPomagam— Edvard Kadič (@EdvardKadic) January 10, 2023
Znani aktivist Vili Kovačič je ob včerajšnjem mitingu primerjal predsednika vlade s pokojnim italijanskim fašističnim voditeljem Mussolinijem in se obregnil ob njegovo včerajšnjo obljubo, da bo sodnikom zvišal plačo za 600 evrov.
Slovenski Roberto Mussolini PV R. Golob protestira proti samemu sebi, resnično nas ima za Butalce. Sodnikom in tožilcem pa ne upa nič in se jim prilizuje. pic.twitter.com/aQYgdpBZ2v
— Vili Kovačič (@DrzavljanK) January 10, 2023
Albin Vrabič je opozoril na premierjevo nenavadno obnašanje na protestu, ki je protestnikom, s katerimi je skupaj protestiral proti razmeram v zdravstvu, pomahal kar s stisnjeno pestjo, v maniri kakšnega skrajnega levičarja, izlive sovraštva pa je označil kot “argumente različnih perspektiv”.
Golob je prišel na predstavo kolesariata dvigovat roko s stisnjeno pestjo, kot pravi levičar. Zanj so njihove enoumne socialistične predstave o pogubnem urejanju zdravstva različni argumenti različnih perspektiv. @TopnewsSi pic.twitter.com/IZTZJkAzQc
— Albin Vrabič (@AVrabic) January 10, 2023
Prvi premier v zgodovini
Spletni komentator Jan Koprivc je opozoril na to, da se še noben predsednik vlade v zgodovini ni udeležil protesta proti samemu sebi. Gre očitno za slovensko posebnost, ki odseva stanje duha na slovenski levici. Ta se sooča z dvema vrstama nelagodja. Prvo nelagodje je odtegnitveni sindrom, ki se pojavi, ko niso na oblasti, drugo nelagodje pa, ko se ponovno dokopljejo do oblasti, a niso sposobni vladati, zato se zatečejo v to, kar znajo najbolje – protestirati, pa čeprav proti samim sebi.
Premier Golob je prvi v zgodovini, ki se je udeležil protesta proti svoji vladi.
FOTO: Luka Kotnik, https://t.co/Bz25uy9dHp pic.twitter.com/j2T6QbQAmc
— Jan Koprivc (@JanKoprivc) January 10, 2023
Posebej pomenljiv je bil komentar Alenke Zupan, ki je na Twitterju zapisala: Če bi bil Zemljarič še živ, bi zagotovo protestiral. Nek drug spletni komentator, ki nastopa pod imenom Schallabweisser, pa ji je odvrnil, da je bil pokojni pripadnik tihe generacije in utrjen v psihološkem vojskovanju. “Nihče ne bi smel niti črhniti o kakšnih težavav v zdravstvu,” je zapisal.
Če bi bil Zemljarič še živ, bi zagotovo protestiral. #zdravstvo
— Alenka Zupan (@AZupancek) January 10, 2023
Kakšno vlogo igra v Sloveniji “civilna družba”?
Politični komentator Darko Mršić pa je ob včerajšnjem dogodku spomnil na resnično naravo slovenske “civilne družbe”. Tako imenovane (ne)vladne organizacije v javnosti nastopajo kot neodvisne organizacije, kritične do oblasti. V resnici gre za organizacije z jasnim političnim profilom, ki so izrazito naklonjene levim političnim strankam, pogosto pa delujejo kot njihovo orodje za vzpon na oblast in vzdrževanje oblasti.
https://twitter.com/DarkoMrso/status/1612879793392951300?s=20&t=zouNpAS_u6nLE6rdT-UeAA
Gal Kovač