“Sedaj so se z opozorili, da naj Slovenija uredi področje pravosodja, “zbudili” tudi pri OECD Podatki o vladavini prava,” je opozoril bivši slovenski veleposlanik v ZDA Tone Kajzer.
Delovna skupina OECD za boj proti podkupovanju je po misiji v Ljubljani 18. februarja 2025 izrazila pomisleke o nezadostni zaščiti preiskovalcev in tožilcev pred političnim vplivom v Sloveniji. Kljub temu da je Slovenija podpisnica Konvencije OECD o boju proti podkupovanju tujih javnih uslužbencev, so izpostavili nekatere pomanjkljivosti, poroča OECD.
Pravne osebe nikoli niso bile obtožene podkupovanja
Zakonodaja o tujem podkupovanju in kazenski odgovornosti pravnih oseb ne izpolnjuje v celoti zahtev konvencije, Slovenija pa ni uspešno zaključila nobenih primerov podkupovanja na tujem, prav tako pravnih oseb še niso preganjali zaradi podkupovanja. Obenem so bili izpostavljeni strogi časovni okviri za uporabo posebnih preiskovalnih ukrepov, ki otežujejo uspešno preiskovanje.
Zoki se pohvali s statistiko svoje tožilke. #MojaTozilka 💪 pic.twitter.com/0QG5QB5Nld
— tolemamo🇸🇮 (@tolemamo) November 20, 2024
Delegacija OECD, ki jo je vodila podpredsednica Kiki Calis, je omenjene pomisleke predstavila visokim predstavnikom slovenskih oblasti, vključno z ministrico za pravosodje Andrejo Katič, namestnikom ministrov za notranje zadeve in finance ter generalno državno tožilko.
Zaradi priporočil OECD se bodo izvedle spremembe kazenskega zakonika
Ministrica Katičeva je poudarila, da je neodvisnost državnega tožilstva zagotovljena z ustavo, vendar pa bodo zaradi priporočil OECD izvedli spremembe v kazenskem zakoniku in zakonu o kazenski odgovornosti pravnih oseb.
Tudi predsednik Vrhovnega sodišča se malone objema z Jankovičem. In potem se ljudje čudijo zakaj je celoten Golobov najožji krog nad zakoni?
Oborožite se. Če vas vzame na piko kateri od teh, se boste lahko zaščitili le sami. Sodišča so tu zato, da ščitijo njih. https://t.co/oF6bJN9Du5— Libertarec (@Libertarec) June 26, 2023
Prav tako pa bo do konca leta 2025 potekala razprava o časovnih omejitvah in ustreznosti zaščitnih ukrepov. Poročilo misije bo obravnavano na plenarnem zasedanju OECD marca 2025.
Domen Mezeg