Omerza predstavil knjigo o Bavčarju in Kučanovi Udbi

Datum:

To bom pa napisal v svoji knjigi,” je Igor Bavčar ob predstavitvi knjige Igorja Omerze o tem, kako ga je zalezovala in nadzorovala tajna politična policija, odgovoril na vprašanje, ali lahko pojasni svoje izkušnje s premierjem Robertom Golobom, ko temu politična kariera v vladi Janeza Drnovška ni najbolj uspela in se je preusmeril v državno elektrogospodarstvo, pri čemer mu je pomagal tudi zelo vpliven Bavčar, ki je kot podpredsednik LDS prevzel vodenje takrat velikega Istrabenza.

Na vprašanje, kdaj bo ta knjiga izšla, je Bavčar povedal, da ne ve, in ob opozorilu, da če ne pohiti, to ne bo več dolgo aktualno, le skomignil z rameni. Na posnetku je Bavčar ob predstavitvi knjige v klepetu z novinarko in urednico Večera Darko Zvonar, ob njej je njen soprog Milan Predan, nekdanji odgovorni urednik Večera, pozneje pa diplomat, ki sedi ob nekdanjem zunanjem ministru Dimitriju Ruplu. Na posnetku povsem desno pa je Bojan Požar, ki mu Igor Omerza predaja izvod knjige z naslovom Deviacija.

Igor Bavčar, Darka Zvonar, Milan Predan, Dimitrij Rupel in Bojan Požar, ki od Igorja Omerze prevzema knjigo. (Foto P. J.)

Na predstavitev so prišli novinarji iz številnih medijev, dogodek je z novinarko in fotoreporterjem spremljalo tudi Delo. Omerza je povedal, da je pred izidom tudi nadaljevanje knjige o udbovcih v tem nekoč daleč največjem časopisu, in sicer medijih. Na predstavitev knjige o Bavčarju in Udbi pa ni bilo nikogar iz Dnevnika, ki ga vodi Miran Lesjak.

Deviacija je bila kodno ime, s katerim je tajna politična policija prejšnjega komunističnega režima označevala Igorja Bavčarja, ki je bil eden od mnogih, ki so jih sistematično zalezovali in zbirali podatke. Oblast, za katero je Udba tajno nadzorovala “nasprotnike”, je ob razpadanju prejšnjega režima simboliziral Milan Kučan, ki mu je uspelo moč ohraniti vse do danes. Bavčar pa je imel pozneje zanimivo vlogo tudi, ker je bil pomemben za današnjega premierja Roberta Goloba, ki mu politična kariera v vladi Janeza Drnovška ni najbolj uspevala, pa se je potem preusmeril v podjetniške vode kot tudi Bavčar, ki je prevzel takrat mogočni Istrabenz.

Igor Bavčar, Dimitrij Rupel in Igor Omerza (Foto P. J.)

Poimenovanje Deviacija je naslov knjige serije o politikih, ki so izvedli osamosvojitev in zrušili prejšnji režim, za katerega ohranitev in ohranitev Jugoslavije je delala SDV (služba državne varnosti, imenovana tudi Udba po bolj jugoslovanski predhodnici Uprava državne bezbednosti). Na pogovoru z novinarji je bil ob notranjem ministru v času osamosvajanja leta 1991 Igorju Bavčarju tudi takratni zunanji minister Dimitrij Rupel, ki ga je tajna politična policija zalezovala s kodnim imenom Negativ. Knjigo o Negativu Ruplu Omerza še piše.

Bavčar in Rupel sta po razpadu koalicije Demos, ki je izpeljala osamosvojitev, s katero je bila ukinjena tudi diktatura komunistične partije, in po padcu vlade Lojzeta Peterleta, sčasoma prestopila k LDS Janeza Drnovška. Drnovšek je s konstruktivno nezaupnico po osamosvojitvi prevzel vodenje vlade od Peterleta in je LDS z uspešnimi nastopi na volitvah pozneje zagotovil oblast za več kot desetletje. Podobno uspešnega voditelja na levi od takrat še niso našli.

Bavčar je iz vrha LDS, bil je podpredsednik LDS, prevzel vodenje Istrabenza, a se je tam sčasoma znašel v precejšnjih težavah in celo v zaporu tudi zaradi konflikta z Zoranom Jankovićem, ki so mu z odstavitvijo z vrha onemogočili lastniški prevzem Mercatorja s pomočjo podjetnikov iz Balkana. Sodno pravdanje Bavčarja na evropski ravni zaradi nepoštenega sojenja še poteka. O teh postopkih je Bavčar povedal, da se je kot Klemenčič osramotila tudi sedanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan (SD), ker je komentirala odločanje sodišča, ki še ni končano.

Igor Bavčar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel in Janez Bučar v imenu pokojnega Franceta Bučarja so od predsednika republike Boruta Pahorja sprejeli leta 1993 vrnjena odlikovanja Zlati častni znak svobode. (Foto: Bor Slana/STA)

Rupel je, ko se je Janez Drnovšek umaknil z vrha vlade in LDS, ponovno prestopil proti desni strani in je bil pozneje še minister v vladah Janeza Janše (SDS).

Omerza je bil v času osamosvajanja direktor takrat zelo pomembne službe družbenega knjigovodstva (SDK), ki je ugotovila številne privatizacijske malverzacije, po letu 1992 je bil poslanec državnega zbora in tudi podžupan Ljubljane. Enako kot Bavčar in Rupel je po osamosvojitvi kot politik Omerza končal v LDS Janeza Drnovška, a se je kot politik od tam “upokojil” in le še raziskuje arhive in piše.

Spletni časopis

Sorodno

Zadnji prispevki

Se je v Ilirski Bistrici NSi postavila na levo?

NSi – tako kot na državni ravni – ponekod...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...