Orbán: EU bi Madžarsko na silo spremenila v državo priseljencev!

Datum:

Potem ko je koalicija pod italijanskim vodstvom, ki je nasprotovala novi migracijski politiki EU, razpadla, sta samo Madžarska in Poljska glasovali proti predlaganemu paktu EU o migracijah. 

Notranji ministri EU so bili sprti zaradi načrtov, ki jih je predlagala Evropska komisija. Ti namreč predvidevajo uvedbo obvezne sheme premeščanja migrantov, pri čemer bodo države, ki nočejo sodelovati, kaznovane z globo do 22 tisočakov na migranta. Madžarski premier Viktor Orbán je potezo označil kot nesprejemljivo in dejal, da želijo Madžarsko na silo spremeniti v državo priseljencev. Izjavo je podal v petek na družbenih omrežjih. Skladno z načrti naj bi bil reformi podvržen tudi proces vračanja ilegalcev. Več evropskih držav vključno z Poljsko, Madžarsko, Slovaško, Češko, Hrvaško, Malto, Bolgarijo, Litvo in Italijo, je obljubilo, da bo EU načrte zavrnilo. Države so prepričane, da je vsiljevanje migrantskih kvot kršitev njihove državne suverenosti, poroča Remix News.

Še posebej je postopku vračanja ilegalcev nasprotovala italijanska vlada. Rim si je prizadeval za razširitev pravil, v skladu s katerimi bi država izvora veljala za varno državo za začetek vračanja zavrnjenih prosilcev za azil. To pa je naletelo na ostro nemško neodobravanje. Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je prepričana, da se z migracijami lahko spopadamo le skupaj kot EU in ne kot nacionalne države. Dejala je še, da se bori za odprte evropske meje. Preboj pa se je zgodil v četrtek pozno zvečer, ko je Italija precej popustila. Bruselj pa je državam članicam vrnil pooblastila, da se same odločijo, ali je mogoče migranta zakonito deportirati nazaj v državo izvora.

Koalicija pod italijanskim vodstvom je posledično razpadla, novim ukrepom pa sta nasprotovali le še Madžarska in Poljska, medtem ko so se Bolgarija, Malta, Litva in Slovaška vzdržale. Glasovanje je bilo odvisno od glasovanja kvalificirane večine, torej je bilo za izpeljavo načrta potrebnih le 14 držav članic, ki predstavljajo vsaj 65 odstotkov prebivalcev EU. Poljska je že sporočila, da ne bo plačala nobene kazni, ki jo bo Bruselj naložil zaradi zavrnitve sodelovanja pri sporazumu, Madžarska pa je sporočila, da države članice ne bodo imele več nobene besede pri odločanju o tem, kdo živi na njihovih ozemljih. Švedska, ki predseduje EU, pa je sprejeto odločitev razglasila za “zgodovinski korak”. Začrtali so, kako se bo blok v prihodnjih letih spopadal z migracijskimi krizami. 

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Podlo – bolj podlo – Mladina

Mladina se pogosto ukvarja s sovražnim govorom, hujskanjem in...

Golob je spet na počitnicah

Tina Gaber in njen partner Robert Golob sta na...

Srečanje držav Foruma Sao Paulo: Pogrom nad Izraelom, odločna podpora teroristom!

Levičarski voditelji latinskoameriških in karibskih držav so se v...