Peterle o potencialu Krščanskih demokratov: “Da bi spet stopili skupaj in dali nekaj energije za Slovenijo”

Datum:

“Imamo na oblasti ljudi, ki se navdihujejo ob Čebinah, nekateri celo ob Venezueli,” je v oddaji Tema Dneva na Nova24TV izjavil prvi predsednik slovenske vlade Alojz Peterle. Spregovoril je tudi o “blagovni znamki” Krščanskih demokratov, o načrtih katere bodo naslednje korake naredili po novem letu.

Lojze Peterle, ki je bil v času postroja v Kočevski reki predsednik osamosvojitvene vlade, je 17. december 1990 označil kot velik dan in opisal spomine, kjer mu je ob pogledu na prvi postroj brigade Moris prvič zadišalo po Slovenski vojski. “Videl sem resnično slovensko vojsko, ki je nastala po volji nove slovenske demokratične oblasti. Ta je poskrbela tudi za njeno oborožitev. Sedež te oblasti je bil v Ljubljani, ne v Beogradu, Moskvi ali kje drugje,” je poudaril.

Po njegovih besedah je bil 17. december dan domoljubja, državnotvornosti, politične volje in demonstracija obrambne pripravljenosti, zato je prav, da se tega dne spominjamo resnicoljubno in s hvaležnostjo.

“Slovenci so se za samostojno Slovenijo odločili že s tem, ko so dali največ glasov Demosu, ki se je zavzemal za samostojno Slovenijo oziroma to imel v svojem programu. Če ne bi bilo teh volitev, tudi ne bi bilo plebiscita. Na plebiscitu pa je tudi postroj, katerega nisem mogel poimenovati drugače, kot da sem videl slovensko vojsko, ker to je bila, prispeval, da je bil rezultat tako močan za samostojno Slovenijo”, je povedal Lojze Peterle.

Slovenci so sedaj zelo razdeljeni, a prihajajo boljši časi
Situacija v času osamosvajanja je bila drugačna, kot je sedaj, je prepričan Peterle. “Takrat smo v kritičnih trenutkih vendar doživeli enotnost, je pa nagajanje trajalo do zadnjega, pa vendar, v osnovnem smo si bili enotni. Nismo se razdelili, ta projekt nas je povezal in smo dosegli zgodovinski rezultat brez primere in sem vesel, da nam je to uspelo.”

Danes pa nekateri že težko izgovorijo besedo osamosvojitev in to Peterleta čudi in žalosti. “Vidim na raznih področjih, da se odnos do slovenske državnosti izboljšuje, da ljudem ni vseeno in da ne marajo norčevanja iz rezultata in se pripravljajo boljši časi.”

Nismo se soočili z resnico
Peterle se spominja, ko so o zločinih revolucije le govorili potihoma ali sploh niso. Potem se je govorilo o napaki, danes pa govorimo o zločinu. “Ne mislim samo na jame, kjer ležijo tisoči in jih v Ljubljani ne bi niti pokopali, nam bonton ne gre, osnovne kulturne postavke ne delujejo in še vedno se kot narod nismo soočili z resnico v tistih časih,” pravi Peterle. Pri tem pravi, da je nekdanji predsednik Borut Pahor naredil precej, ko se je poklonil bolečini in jo priznal, treba pa je priznati tudi resnico in takrat nam bom vsem lažje, pravi Peterle.

Lojze Peterle v Temi dneva

Kako si je Peterle predstavljal Slovenijo?
“Študiral sem zgodovino in vem, da se rado zgodi, da pride do valovanja, ki ni v skladu z vrednotami nekega dosežka, in to sem nam sedaj dogaja. Zdi se mi, da še tavamo po puščavi, če pa bi sledili vrednotam osamosvojitve bi prišli precej naprej, nas ne bi zapuščali podjetniki, se ne bi čudili nad državo mladi ljudje, ne bi bili kmetje razočarani. Zgodil sem nam je odklon od vrednot osamosvojitve. Imamo na oblasti ljudi, ki se navdihujejo ob Čebinah, nekateri celo ob Venezueli”.

Koncept sovražnika se je vrnil
Mislil je, da smo se 25. junija 1991 poslovili od koncepta sovražnika, ampak ta je prišel nazaj. Ta koncept pa je, da se dela boljši svet, boljšo družbo tako, da odstraniš tistega, ki ne misli tako kot ti, je zaključil Peterle, ki vseeno meni, da nas čaka boljši jutri.

Oživitev imena Slovenski krščanski demokrati
Ob koncu oddaje je spregovoril tudi o dogovoru s SLS, ki kot pravni naslednik in lastnik znamke Slovenski krščanski demokrati (SKD) dovoljuje Peterletu uporabo imena SKD. “Nisem imel namena ustanavljati stranke, ta vaja je že za mano. Veliko je bilo pozivov, da bi oživili to ime, ki velikemu številu Slovencev veliko pomeni in pravijo, da so temu zaupali. Zanimivo je to, da sem javno povedal, da ne gre za stranko, a vseeno me ljudje kličejo, kdaj se lahko vpišejo. Tako, da po novem letu se bomo sestali in pogovorili, kaj s to voljo narediti. Želel bi da bi Krščanski demokrati, ki so danes v Novi Sloveniji, v SLS-u, veliko jih je tudi v abstinenci, da bi spet stopili skupaj in dali nekaj energije za Slovenijo.”

A.G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Se je v Ilirski Bistrici NSi postavila na levo?

NSi – tako kot na državni ravni – ponekod...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...