Po dveh letih je jasno, da je imel Janša prav – zdaj bi tudi nemški poslanci zaščitili zračni prostor nad Ukrajino

Datum:

Potem ko je nekdanji predsednik vlade Janez Janša kmalu po začetku vojne v Ukrajini predlagal, da bi Nato zaprl zračni prostor nad Ukrajino, se je pojavilo nekaj nemških poslancev, ki se strinjajo z idejo, da bi zavezniki z Natovega teritorija branili zračni prostor nad delom Ukrajine.

                   

Medij Frankfurter Allgemeine Zeitung je v soboto poročal, da so nekateri nemški koalicijski in opozicijski poslanci podprli idejo, da bi zavezniki z Natovega teritorija branili zračni prostor nad zahodno Ukrajino.

Nekateri strokovnjaki, kot sta Nico Lange, višji sodelavec na münchenski varnostni konferenci, in generalpodpolkovnik Heinrich Brauss, nekdanji namestnik generalnega sekretarja Nata, so predlagali sestrelitev ruskih raket nad obmejnimi regijami Ukrajine, ki prihajajo s Poljske in iz Romunije. To možnost so omenjali tudi poljski uradniki, vendar niso izrekli ničesar konkretnega.

“Dolgoročno gledano ne bi smeli izključiti obrambe zračnega prostora nad Ukrajino s Poljske in iz Romunije,” je dejal Anton Hofreiter iz stranke “zelenih”. Poslanec je ob tem dodal, da zadeva trenutno “ni predmet razprave”, saj se zaveznice osredotočajo na zagotavljanje dodatne vojaške pomoči, ki jo Kijev nujno potrebuje za zagotavljanje nadaljnje obrambe pred ruskim agresorjem.

Berlin se je izkazal za vodilnega v podpori zračne obrambe v Ukrajini, saj je sprožil zavezniško pobudo. Njen cilj je zagotavljanje dodatnih sistemov zračne obrambe, ob tem pa je Kijevu obljubil tudi tretji obrambni sistem.

Hofreiterjeva poslanska kolegica iz vrst “zelenih” Agnieszka Brugger je dejala, da bi bilo smiselno “postaviti sistem zračne obrambe na meje sosednjih držav, da bi lahko zaščitili tudi zahodne dele Ukrajine”. Roderich Kiesewetter iz opozicijske stranke CDU je komentiral, da bi zahodne države lahko sestrelile ruska brezpilotna letala, ki jih Rusi pošiljajo v ukrajinsko smer. “To bi razbremenilo ukrajinsko zračno obrambo in ji omogočilo zaščito fronte,” je prepričan Kiesewetter. To idejo je primerjal s potezo, ko so ZDA in druge zahodne države zaščitile izraelski zračni prostor, ne da bi s tem postale soudeležene v konfliktu.

Ukrajina potrebuje dolgoročne zaloge streliva
Marcus Faber iz stranke FDP se je po poročanju medija Kyiv Independent strinjal, da bi “zračni prostor nad ukrajinskimi obmejnimi regijami zaščitili z zračno obrambo na ozemlju Nata”. Ob tem je opozoril, da sistemov zračne obrambe in raket že primanjkuje, zato meni, da je v Ukrajini nujno zagotoviti dolgoročne zaloge streliva.

Kakršnakoli obliko vpletenosti zahodnih sil v rusko-ukrajinsko vojno sicer označujejo za zelo sporno. Ko je francoski predsednik Emmanuel Macron dejal, da ne bi smeli izključiti napotitve zahodnih vojakov, je več voditeljev, vključno z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, to možnost odločno zavrnilo.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Foto] Zakaj župan Janković spreminja predpise za Magnifica

Glasbeno-politična naveza Roberta Pešuta - Magnifica in ljubljanskega župana...

Prehranski poznavalec: “Svojega otroka ne bi nikdar hranil na veganski način!”

"Če izstopim iz kože trenerja in nekoga, ki ljudem...

Pred 33 leti smo uspeli izbojevati zgodovinski cilj samostojne Slovenije

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja čas, ki je...

Milei, ekonomski genij: Socialistično luknjo po 30 letih rešil inflacije

Argentinski libertarni predsednik Javier Milei je dosegel pomemben mejnik,...