Po vladni krivdi bo Slovenija ob skoraj 150 milijonov letno

Datum:

Slovenija bo po krivdi Golobove vlade ob skoraj 150 milijonov letno. “Tem sredstvom se je država zaradi nepoznavanja in premalo posluha odrekla in za toliko bodo oškodovane vse tri blagajne,” je dejal glavni izvršni direktor GZS za socialni dialog Mitja Gorenšček. Zaradi nove obravnave socialnih prispevkov v tujino napotenih delavcev se je oz. se bo v kratkem za selitev v tujino odločilo 62 odstotkov od skupno 4500 podjetij, ki napotujejo delavce v tujino, je pokazala anketa GZS.

Gre za 14.900 delavcev, država pa bo skoraj ob 150 milijonov evrov, poroča RTV. Posledično bo v zdravstveni in pokojninski blagajni za okoli 100 milijonov evrov manj prispevkov letno, priliva iz dohodnine bo manj za 30 milijonov evrov in priliva iz davka od dohodkov pravnih oseb za 15 milijonov letno.

Zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki je bil sprejet marca lani, je skladno z evropskimi predpisi 1. januarja letos črtal določbo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, po kateri so lahko delodajalci za delavce, napotene v tujino, prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje plačevali od bruto plače, ki bi jo ti delavci prejemali za enako delo v Sloveniji. Sedaj jih morajo od njihove dejanske plače, kar pomeni višjo pokojnino v Sloveniji, a tudi višji strošek delodajalcev, poroča državni medij.

Foto: zajem zaslona/RTV

Vlada ni imela posluha za gospodarstvenike
Golobova vlada ni imela posluha za vsa opozorila GZS niti za opozorila s številnih gospodarstvenikov, ki že dlje časa opozarjajo na posledice zakona, ki s tem poslovno okolje za ta podjetja v Sloveniji slabše kot v npr. v Avstriji, Italiji in Nemčiji, kjer imajo za te delavce določene olajšave. Boljši pogoji so tudi na Hrvaškem, kjer evropski predpisi sicer še niso uveljavljeni, ter s predlogi za podaljšanje prehodnega obdobja in za uvedbo morebitnih olajšav.

Država po krivdi vlade ob 159 milijonov evrov
Glavni izvršni direktor GZS za socialni dialog Mitja Gorenšček je za medije pojasnil, da je strošek za delodajalca sedaj višji v povprečju za 680 evrov na delavca mesečno. Podjetja so se oz. se bodo v bližnji prihodnosti prilagodila tako, da bodo preselila svoje sedeže oz. organizirale izpostave v drugih državah. Glede na anketo zbornice se je oz. se bo za to odločilo 62 odstotkov od skupno 4500 podjetij, torej okoli 2800 podjetij, ki napotujejo 14.900 delavcev. Posledično bo v zdravstveni in pokojninski blagajni za okoli 100 milijonov evrov manj prispevkov letno, priliva iz dohodnine bo manj za 30 milijonov evrov in priliva iz davka od dohodkov pravnih oseb za 15 milijonov letno, je navedel Gorenšček.

 “Tem sredstvom se je država zaradi nepoznavanja, zaradi tega, ker ni izrazila dovolj posluha, odrekla in za toliko bodo oškodovane vse tri blagajne” je dejal glavni izvršni direktor GZS za socialni dialog Mitja Gorenšček, ki meni, da je zakon možno spremeniti a vprašanje ali se bodo podjetja vrnila.

Foto: BOBO

Po njegovih besedah gre večinoma za podjetja, ki opravljajo gradbene storitve, montažne storitve in prevozne storitve. “Zanje ni pomembne razlike, od kod delavce napotujejo,” je dejal. Po njegovih besedah se v glavnem odločajo za selitev na Hrvaško, v Avstrijo, Nemčijo in na Slovaško. Hrvaška se sicer še ni prilagodila evropski direktivi. Če se bo s sprejetjem sprememb tam položaj poslabšal, bo znova priložnost za našo državo, če se bo prilagodila, sicer pa bodo priložnosti Slovaška, Avstrija in Nemčija, ki ponujajo bolj prijazno poslovno okolje

Foto: BOBO

Novi višji stroški?
V GZS so poleg tega podjetja zaprosili, naj s pomočjo primerjalnika Agencije za energijo naredijo informativne izračune, kako bo obračunavanje omrežnine pri električni energiji po novem sistemu, ki bo začel veljati 1. julija, vplivalo na njihove stroške s tem. Kot je povedala svetovalka GZS Andreja Čerče, njihove odgovore še zbirajo, tako da končnih podatkov še ni, je pa že na podlagi doslej zbranih mogoče reči, da bi se lahko stroški pri odjemalcih srednje in visoke napetosti zvišali za nekajkrat, poroča STA.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Toyota dosegla rekordne poslovne rezultate

Japonski avtomobilski proizvajalec Toyota je v poslovnem letu, ki...

Joveva se je ponovno osmešila z neznanjem

Irena Joveva, nosilka kandidatne liste Gibanje Svoboda je s...

Stavka na upravnih enotah se zaostruje – od 15. maja bodo stavkali vsak dan!

Vlada Roberta Goloba je gluha za prošnje delavcev na...

Raiven o uvrstitvi v evrovizijski finale: Eden najbolj srečnih trenutkov

Predstavnica Slovenije na letošnjem 68. tekmovanju za pesem Evrovizije...