Černač: Čemu teh mastnih preplačil vlada ne prepreči?

Datum:

Predsednik vlade je na današnji seji državnega zbora odgovarjal na vprašanja poslancev in poslank. Vprašanje mu je med drugim zastavil tudi poslanec SDS Zvone Černač. 

Pri treh projektih železniških postaj znaša preplačilo ob predhodni oceni kar 210 milijonov, kar je po besedah poslanca Zvoneta Černača dvakrat toliko, kot bi bilo potrebno za zamenjavo vseh 348 stanovanjskih hiš, ki so jih prizadele poplave. Černač je premierja Roberta Goloba opomnil, da ta denar prihaja iz žepov davkoplačevalcev in da bi moral Golob kot premier z njim ravnati preudarno.

Golob bo odgovarjal tudi na vprašanja, povezana z zdravstveno krizo in napovedano zdravstveno reformo.

Podpredsednik državnega zbora je na začetku seje oznanil, da se je poslovil nekdanji poslanec SDS Srečko Hvauc. Več – TUKAJ. Poslanci so se nekdanjega kolega spomnili z minuto molka.

Poslanska skupina SDS je predlagala, da se z dnevnega reda seje umakne 5. točko dnevnega reda, v kateri bi se obravnaval predlog zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodov nekdanje Socialistične republike Jugoslavije. Stališče je pojasnila poslanka Alenka Jeraj. Ta je opozorila na mnenje zakonodajno-pravne službe, ki je mnenja, da predlog zakona nima ustavne podlage. “V poslanski skupini SDS zato menimo, da zakon ni potreben, saj predstavniki teh narodnih skupnosti že sedaj prejemajo finančna sredstva, da lahko izvajajo svoje kulturne programe,” je povedala poslanka.

Poslanec Reberšek je dejal, da podpirajo umik točke z dnevnega reda. Kot je pojasnil, je predlog zakona škodljiv za slovenski narod, tujci, ki pridejo v Slovenijo, pa bi se morali naučiti slovenskega jezika. Za predlog umika je glasovalo 29 in proti 45 poslancev. Zakon torej nadaljuje svojo pot.

Stavka Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides teče že osmi teden, pogajanja so brez bistvenega napredka. Zaradi uveljavitve umika soglasij zdravnikov za nadurno delo so bila pričakovana vprašanja premierju Golobu o zdravstvu. Dr. Vida Čadonič Špelič, poslanska NSi, je Golobu očitala obljubljanje zdravstvene reforme v tem mandatu in ga opomnila na svoje obljube o zdravstveni reformi in ga prosila, naj kmalu pripravi konkretne dokumente za doseganje ciljev, ki so jih napovedali.

Od obljubljenih sto hiš na mesec po popoplavni ujmi danes ni niti enega zgrajenega stanovanjskega objekta. Po obljubi ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek so se zaradi pomanjkanja denarja spremenile prioritete. Namesto domov se prenavljajo železniške postaje. “Samo pri treh projektih železniških postaj znaša preplačilo glede na predhodno oceno kar 210 milijonov. Torej dvakrat toliko, kot bi bilo potrebno za zamenjavo vseh 348 stanovanjskih hiš, ki so jih prizadele poplave. /…/ Kot predsednik vlade ste prvi in najbolj odgovorni za gospodarno rabo javnih sredstev. Zakaj teh mastnih preplačil @vladaRS ne prepreči?” je Černač vprašal Goloba.

Golob je odgovoril, da sta popoplavna obnova in prenova železniških postaj različni stvari in je da ponosen na prenove železniških postaj in gradnjo drugega tira. Ob tem se je izognil odgovoru na Černačevo vprašanje o tem, zakaj kot najbolj odgovorna oseba za javne finance ni preprečil preplačil, s katerimi bi se zgradila stanovanja, ki jih je obljubil.Zakaj ne preprečite plenjenja javnih sredstev, ki postavljajo Slovenijo pod to vlado v vrh koruptivnosti? Saj ste priznali, da imate v vladi napol krizo zaradi nakupa neke podrtije, za katero zdaj že stoodstotno vemo, da v njej sodišča ne bo. Toda tam je šlo za 7,7 milijona evrov, tukaj pa govorimo o 100 in več milijonih sredstev,” je poizvedoval poslanec.

Pričakovano je Golob v smislu “napad je najboljša obramba”, ne da bi odgovoril na konkretna vprašanja, v projekte vmešal člane SDS. Dejal je, da izbor za izvajalca za železniško postajo Jesenice še ni zaključen. O domnevnih preplačilih pri prenovah železniških postaj je odgovoril, da je tudi sam že zahteval poročilo o tem, da se lahko prepriča, od kod izhaja tako velika prekoračitev začetnih ocenjenih vrednosti in sedanjih ponudb.

V NSi pa so predsedniku vlade postavili tudi vprašanje o poteku sanacije po lanski avgustovski ujmi. Poslanca Aleksandra Reberška je zanimalo, kako poteka intervencijska sanacija vodotokov, cest in mostov ter kdaj se bo začela nadomestna gradnja poškodovanih in porušenih objektov. Golob je namreč obljubil sanacijo v nekaj mesecih, a so ti še danes na istem kot 6. avgusta. “Decembra lani se je potrjeval zakon o obnovi, ta edini daje podlago, da bi bilo možno karkoli narediti,” je dejal Golob. “Vmes je bilo izplačanih 600 milijon evrov za obnovo. Vmes je bilo skoraj 100 milijonov namenjenih fizičnim osebam. Danes je 384 objektov določenih za rušitev, te odločitve smo prepustili stroki; je dejal in se izgovoril, da se nič ne da storiti čez noč.

“Golob: Ustavna pravica do stavke je manj vredna kot osnovna pravica do človekovih pravic.” Kaj? Osnovna pravica do človekovih pravic?””, se je nad Golobovo izjavo pošalil profesor dr. Miro Haček. Golob je namreč, medtem ko je Fidesu očital, da se bori “za peščico”, to izjavil in znova pozval k zamrznitvi stavke. Konkretnih rešitev za končanje stavke iz njegovih izjav ni bilo mogoče razbrati.

Foto: STA

Vlada preusmerja pozornost k nevladnikom in zanemarja resnične probleme 
V sklopu redne seje, ki bo trajala do četrtka, bodo poslanke in poslanci med drugim obravnavali tudi nekaj predlogov zakonov, ki so jih vložili volivci, je poročal Radio Slovenija. Ob vseh težavah, o katerih bi morala Golobova vlada razpravljati, in dejstvu, da nima posluha za zdravnike niti za gospodarstvenike, pa ima čas za nevladnike. Razpravljali bodo o predlogu spremembe zakona o varstvu okolja Inštituta 8. marec. Glas ljudstva je dal v postopek nujne ukrepe za stabilnost zdravstva, v četrtek pa bodo poslanci obravnavali predlog zakona o medicinski zastrupitvi bolnih in ostarelih.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

“Litijska” ni ena, kradejo na vseh koncih

Najprej je bila novinarska konferenca. Robert Golob je skoraj...

Pravna mreža ali Hamas mreža?

Nekdanji generalni direktor policije Anton Olaj je opozoril na...

V nemških velemestih med novorojenčki že prevladujejo Mohamedi

V nemških velemestih so med novorojenčki vse pogosteje različice...

Integracija nezakonitih migrantov je očitno le pobožna želja

Čeprav je znano, da se je pametno učiti iz...