Politični analitik: Če Erjavcu uspe, bo prišlo do političnega kaosa!

Datum:

“Če Erjavcu uspe, bo prišlo do političnega kaosa, ki bo trajal več mesecev, vse do novih volitev,” je o politični situaciji po uspešni konstruktivni nezaupnici napovedal politični analitik, urednik portala Vipavska in član upravnega odbora Združenja novinarjev in publicistov Slovenije dr. Tino Mamič. “Konstruktivna nezaupnica je v tem konkretnem primeru predvsem postala projekt pritiska na vlado skozi javnost in ne skozi Državni zbor,” nam je zaupal svoje mnenje o KUL-u in Karlu Erjavcu strokovnjak za politični marketing in analitik Edvard Kadič.

Danes bo nastopil dan D za slovensko politiko, saj se bo dokončno skristaliziralo, kako močna je Koalicija ustavnega loka, ki že več mesecev napoveduje vložitev konstruktivne nezaupnice in zamenjavo vlade. Na preizkušnji je torej moč opozicije s Karlom Erjavcem in povezanost aktualne koalicije pod vodstvom Janeza Janše.

Projekt vložitve konstruktivne nezaupnice se spreminja v komedijo absurda. Slovenija doživlja politično burlesko, v kateri ponovno v osrednji vlogi blesti Erjavec. V parlamentarnih demokracijah ni nič čudnega, ko ena stranka prepričuje drugo za dosego političnih ciljev. Poznavalcu slovenske politike Tinu Mamiču se zdi čudno in brezupno, ko poslanci stranke DeSUS nočejo postaviti Erjavca za mandatarja. “Da bi šef stranke na tak način, tudi z grožnjami, ki jih pošilja tudi skozi medije, prepričeval svoje “stare prijatelje”, pa ne pomnim,” pove Mamič. Zanj stranka DeSUS ne predstavlja politične stranke v pravem pomenu besede, ampak stanovsko združenje. Zato bi po mnenju urednika Vipavska morali predstavniki DeSUS-a sedeti v Državnem svetu RS, saj se zavzemajo le za določeno skupino prebivalstva.

Tino Mamič, predsednik Združenja novinarjev in publicistov Slovenije. (Foto: STA)

Ali ste pozabili na mesarsko klanje teh istih strank v levih vladah ?
Vprašajmo se, zakaj so v KUL pripravljeni kogarkoli podpreti za mandatarja. Spomnite se, kaj se dogajalo v vladah Boruta Pahorja, Alenke Bratušek, Mira Cerarja in Marjana Šarca. V času njihovih vlad sploh ni bila potrebna opozicija, saj je potekal znotraj omenjenih levih vlad “ne boj, mesarsko klanje.” Zelo nenavadno se zdi, da se skupina strank v opoziciji poveže v koalicijo. Spominjajo na mladostniški par, ki se vsaka dva tedna razide in ponovno združi. Nikakor ne more biti jasno neopredeljenemu posamezniku, kako so lahko opozicijske stranke že koalicija, se čudi član upravnega odbora Združenja publicistov in novinarjev Slovenije. “Trenutno je neformalna samozvana koalicija, ki je prevzela ime portala proti abortusu,” je ciničen do projekta KUL Mamič.

Že tri mesece se že govori o vložitvi konstruktivne nezaupnice, a to se še do danes se ni zgodilo. Vsi vemo, da je konstruktivna nezaupnica legitimno dejanje v parlamentarni demokraciji. V tem trenutku še vedno vsi le čakamo, kdaj se bo zgodila. A v Sloveniji spremljamo večmesečno govorjenje strank o tem, da bi vložili nezaupnico. “Dokler torej nimamo konstruktivne nezaupnice, o njej sploh ne moremo govoriti,” opozarja Mamič.

Jože P. Damijan je profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani in nekdanji minister. (Foto: STA)

Legitimni pravni element konstruktivne nezaupnice se ne uporablja prvikrat v Sloveniji. V preteklosti je bila uspešno vložena konstruktivna nezaupnica v letih 1992, 2000 in 2012. Vendar se je takrat to dogajalo veliko hitreje. Stran, ki je rušila vlado je imela jasen program, vladno ekipo in zadosti številčno podporo poslancev. Tega pa sedaj enostavno ni. Znani politični analitik iz Primorske pravi, da se sedanje politične situacije ne da primerjati s preteklimi. Politični predstavniki KUL-a se mu zdijo za takšen projekt popolnoma neizobraženi, opravilno nesposobni. Nikoli se še ni zgodilo, tudi v drugih državah ne, da bi skupina političnih strank rekla, da jim je vseeno, kdo jih vodi, samo da jim uspe vreči vlado.”

Ne pozabite, prvi kandidat KUL-a za mandatarja je bil zadolženi profesor Ekonomske fakultete v Ljubljani dr. Jože Pavlič Damijan. Ponudil se je levi politični opciji kot rešitelj, a odšel v slogu “kurba s plesa.” Za uteho je prevzel vlogo Mateja Lahovnika v strokovnem svetu opozicijskega četverčka LMŠ, SD, SAB in Levica.

Kaj pripravlja “vohunski” dvojec Šarec-Črnčec in pretkana Tanja Fajon?
Ob koncu te politične veseloigre se lahko le vprašamo, ali vse stranke KUL in političnih prebežnikov ne vodijo le njihovi ozki politični interesi. Poskrbeli bodo za svoje kulturnike in nevladnike, da bodo zopet pridni in mirni. Ob tem ne bodo pozabili na svoje finančne botre iz zdravstva. V Sloveniji se po novem “smatra” za zločin, če država na javni ponudbi izbere najcenejšega ponudnika.

Damir Črnčec in Marjan Šarec v času neuspešne vlade 2018-2020.

Zato se nikar ne čudite, če bomo zopet spremljali Vohunček Murči show. “Tudi najhujši politični sovražnik Janeza Janše v parlamentu sam zase zelo dobro ve, da je za državo v tem trenutku najbolje, da se v miru počaka na volitve čez dobro leto. Govorijo sicer drugo, da si Fajonova in Šarec prav gotovo ne želita postati ministra v vladi Karla Erjavca”, zaključuje analizo o aktualnih političnih dogodkov v Sloveniji urednik Vipavska, dr. Tino Mamič.

Edvard Kadič o koaliciji KUL in Karlu Erjavcu:

Konstruktivna nezaupnica je v tem konkretnem primeru predvsem postala projekt pritiska na vlado skozi javnost in ne skozi Državni zbor. Odločitev KUL opozicije je na nek način logična, saj očitno nimajo oz. niso imeli dovolj glasov v DZ. Brez medijev seveda danes težko vplivamo na javnost in brez podpore omenjenih medijev bi bile ideje KUL opozicije zgolj kratke vestičke nezanimivega dogajanja in preigravanj v Državnem zboru. Konstruktivna nezaupnica je vzvod, ki ga lahko uporabi opozicija že od min 10 podpisov podpore dalje. Predvidenih 43 glasov podpore ni tako malo, saj se potem računa še na širšo podporo ostalih poslancev, ki se sicer niso podpisali pod nezaupnico, glasujejo pa seveda po svoji vesti in mogoče nezaupnico tudi podprejo.
Samo dejanje vložitve nezaupnice naj bi bil namreč signal vladi, da vse ni ok oz. da je čas za rekostrukcijo. Žal se je pri nas prav zaradi medijev ta sporočilna moč vložitve nezaupnice razblinila in vse skupaj je danes zvedeno na poceni politikantstvo, enkrat za prepoznavnost koalicijskih partnerjev, drugič za preživetje Karla Erjavca itd.  Politika je danes predvsem igra interesov, šele kasneje pridejo na vrsto pojmi kot so integriteta, zaupanje itd. Opoziciji KUL verjamem, da si želijo priti na oblast.

Edvard Kadič (Foto: Nova24TV)

To je v politiki eden od osredjih motivov in tukaj ni dvoma. Glede razpada potem, predčasnih volitev itd. pa mislim, da so to stvari, o katerih sicer lahko danes govorijo, jutri pa delajo po svoje, saj se situacija res lahko spremeni praktično čez noč in je tudi res le delno odvisna od njih.  Glede na izkušnje ob odstopu Marjana Šarca in takrat več kot očitno preračunavanje kako enostavno bo ponovno priti na oblast, pa imam seveda pomisleke.
Neprijetna razkritja so orodje medsebojnega obračunavanja omrežij in posameznikov, ne glede na to, na kateri strani je kdo. Omrežja so povsod, v vseh političnih strujah in vsa omrežja imajo svoje “skrivnosti”. Glede na kapitalsko strukturo slovenskih medijev, kjer mnogi mediji niso zgolj kapitalske naložbe temveč aktivni del poslovnih imperijev, torej  nekakšne PR službe na makro nivoju teh imperijev, lahko glede na njihovo aktivno, predvsem pa pristransko vlogo sklepamo, da gre do določene mere tudi za strah pred razkritji, ki bi na globlji ravni pomenile poraz oz. izgubo.Upam, da bo nezaupnica res vložena, da se prešteje podpora vladi ali pa se izglasuje nezaupnica. Pandemija korona virusa terja enotnost ori delovanju in ne razklanost.

Luka Perš

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...