Politično klanje med “koalicijskima” Volkom in Brglezom zaradi Palestine

Datum:

Do slovenskega priznanja Palestine še vedno ni prišlo. Radikalnejši deli slovenske levice zato postajajo nestrpni. Kot tarčo so očitno našli državnega sekretarja v premierjevem kabinetu. Vojku Volku naj bi pripadale zasluge, da Slovenija še ni priznala Palestine. Zato se je znašel pred napadi radikalcev, Milana Brgleza in drugih. Svoje je danes primaknila tudi predsednica države. 

                   

“Če sem prav obveščen, svetovalec premiera za zunanjo politiko Vojko Volk priznanju Palestine nasprotuje. En človek zaustavlja celotno državo. Koalicija je zdaj tako sestavljena, da imajo v njej posamezniki disproporcialno moč in delajo zadeve po svoje,” je za objektiv komentiral Milan Brglez.

Brglezovemu napadu je sledila ostra izmenjava mnenj, ki so jo povzeli v Reporterju. Volk je Brglezu odgovoril v STA. “Nenavadno je, da ob tem izkazuje popolno nerazumevanje delovanja vlade in sprejemanja vladnih odločitev. Še bolj nenavadno je, da ne razume posebne odgovornosti Slovenije kot članice VS ZN. Še najbolj nenavadno pa je, da napada vlado, v katero se ponuja za zunanjega ministra,” je zapisal državni sekretar.

Volkov odgovor je Brglez razumel po svoje, kot potrditev njegovih sumničenj. “Vojko Volk v ničemer ne zanika mojih navedb za Dnevnikov Objektiv, da kot državni sekretar v kabinetu predsednika vlade za zunanjo politiko presega svoja pooblastila svetovalca za zunanjo politiko in dela vse, da do slovenskega priznanja Palestine ne bi prišlo,” je zapisal evropski poslanec Brglez. Hkrati je zavrnil, da bi se kadarkoli ponujal za zunanjega ministra. Špekulacije o Brglezovih ambicijah so se sicer razširile pred njegovo neuspešno kandidaturo za predsednika SD. To naj bi bil eden od ključnih razlogov, zakaj se je Tanja Fajon tako izjemno razveselila Hanove zmage. Ker ta ni imel nobene ambicije nadomestiti Fajonovo kot zunanjo ministrico.

Na Volkovo bodico, da Brglez očitno ne pozna vladnih postopkov, je ta odgovoril relativno užaljeno: “Kot nekdanji predsednik državnega zbora namreč zelo dobro poznam vladne postopke, prav tako pa znam razlikovati med parlamentarno demokracijo, koalicijskim dogovarjanjem in znotrajstrankarsko (SD) demokracijo. In vem tudi, da spoštovanje naše ustave tudi v zunanji politiki zahteva, da se odmaknemo od maksime, po kateri je človek človeku Volk.”

Volk: Brglezu očitno slabo kaže
A tudi v tem primeru Volk ni ostal dolžan Brglezu. Tako mu je odgovoril v Delu: “Evropskemu poslancu Brglezu pred volitvami očitno slabo kaže. Zato mu sporočam, naj namesto laži o meni volivcem predstavi svoj evropski program. Kolegu kandidatu želim vso srečo in uspeh na volitvah v upanju, da bova lahko izmenjala poglede na prihodnost Evrope na katerem od javnih soočanj.”

Peter Jančič: Zabadanju nožev v hrbet med vladajočimi …
Urednik in novinar Spletnega časopisa Peter Jančič je opozoril, da tovrstnega zabadanja nožev v hrbet med vladajočimi ne spremljamo prvič. Podobno se je dogajalo že leta 2018 pri skupini poslancev Levice, Desusa in SMC. Tudi takrat je ključno vlogo igral Milan Brglez, še kot predsednik državnega zbora, ki je bil sopodpisnik zahteve za sklic izredne seje državnega zbora poleg Simone Kustec Lipicer. Kot poroča Spletni časopis, je šlo za nekakšen puč proti predsedniku vlade Miru Cerarju. “Na vlaku, ki je nameraval povoziti pravila in svarila pravnikov, pa je bil tudi zunanji minister Karl Erjavec (DeSus). A se jim je zalomilo, ker večji del SMC ni bil pripravljen kršiti pravil in zapustiti šefa vlade in svoje lastne stranke Mira Cerarja,” je zapisal Jančič.

SDS z nasprotnim predlogom
V poslanski skupini SDS, kjer nasprotujejo napovedanemu priznanju, so po poročanju STA pripravili poslansko pobudo, ki bi slovensko veleposlaništvo iz Tel Aviva preselila v Jeruzalem. To je sicer že pred časom napovedal predsednik SDS ob obisku Izraela.

“S to odločitvijo bi Slovenija okrepila dvostranske odnose z Izraelom ter izkazala spoštovanje do izraelske kulture, zgodovine, identitete in zakonodaje. S tem bi Slovenija izrazila podporo izraelski samostojnosti, suverenosti in samoodločbi. Poleg okrepitve diplomatskih vezi bi ta odločitev prispevala tudi k spodbudi večje gospodarske, tehnološke in kulturne izmenjave med državama,” je v pobudi, naslovljeni na vlado, zapisal poslanec SDS Žan Mahnič.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zaslišanja na preiskovalni komisiji C0: Aleš Hojs znova razgalil laži župana Zorana Jankovića

Seje preiskovalne komisije državnega zbora o ugotavljanju zlorab in...

Levičarske sile delujejo prek kontrakulture

Sofia Solemacher van der Vegt je direktorica Krščanskodemokratskega inštituta,...

[Video] Zala Tomašič: Prinesla sem ameriški slog kampanje, kjer je volivec v središču

"V preteklih intervjujih je bilo večkrat izpostavljeno, da sem...

[Video] Nemški policisti s streli pokosili norca s sekiro

Nemška policija je že drugič v dveh dneh s...