Poljaki ostro nad evropske liberalce, ki mimo oči javnosti ustvarjajo Združene države Evrope

Datum:

Evropska unija se vedno bolj izkazuje za supranacionalno entiteto, ki želi povsem uzurpirati suverenost nacionalnih držav članic. Tokraten predlog liberalnih evropskih strank je najbolj drastičen korak v to smer. Liberalna večina v Evropskem parlamentu je predlagala, da državam članicam odvzamejo pravico do suverenosti in jih predajo v roke Bruslju. Predlog je naletel na ostro kritiko poljskih evropskih poslancev.

Evropski parlament je namreč v torek razpravljal o poročilu Odbora za ustavne zadeve (AFCO), ki predlaga nekatere spremembe pogodb EU. Najpomembnejši predlog je namenjen odpravi pravila soglasnega glasovanja v Svetu EU na 65 področjih.

“Nehajte se pretvarjati, da hočete dobro za Evropo! Ta predlog je bil razložen v skladu s 7. členom nemške koalicijske pogodbe. Kadar koli je Nemčija poskušala prevzeti odgovornost, se je vedno končalo s tragedijo za Nemčijo in Evropo. Evropo vodite v novo katastrofo,”  je med razpravo o predlogu dejal Patryk Jaki, član poljske stranke Zakon in pravičnost (PiS) v Evropskem parlamentu.

Ostro tudi nekdanja premierka

Njegova strankarska kolegica, nekdanja poljska premierka Beata Szydlo, je zavrnila idejo o oblikovanju Združenih držav Evrope. Poudarila je, da Evropo sestavljajo različni narodi, različne kulture, različne tradicije in jeziki. Na neki točki so se evropske države odločile sodelovati, da bi svojim državljanom zagotovile večjo varnost.

Nekdanja poljska predsednica Beata Szydlo (Foto: epa)

“Danes je v tej dvorani govora o evropskih državljanih. Evropska država ne obstaja, četudi levo-liberalna večina trenutno poskuša prepričati Evropejce, da ji je mar zanje. Ampak! Na Evropejcih je, da se odločijo, kako bodo vzgajali svoje otroke, kaj se bodo učili v šoli in kako se bodo branili, ko je čez mejo sovražnik. Naš interes je zgraditi Evropsko unijo, ki je močnejša prav zato, ker spoštuje države članice. Spoštuje različnost in v tej različnosti gradi enotnost,”  je dodala Beata Szydlo.

Ryszard Legutko, prav tako iz poljske vladajoče stranke PiS, je poudaril, da je edini cilj predloga odvzeti pristojnosti, ki pripadajo državam članicam, da bi jih dali v roke centraliziranega Bruslja: “Ta predlog kaže, kako nevarna je postala EU. Spominja me na zgodbo dr. Frankensteina, ki je želel ustvariti čudovitega človeka, a je namesto tega ustvaril pošast. Gre za krajo vseh pomembnih pristojnosti držav članic,” je bil oster Legutko.

Se ustvarja superdržava?

Njegov strankarski kolega Jacek Saryusz-Wolski je poudaril, da bi predlagana reforma ustvarila superdržavo, ki bi države članice razdelila na regije. “Vse to se počne pod lažno pretvezo priprav na širitev in ostane le še veto na širitev. To je hinavščina v najboljšem primeru,”  je dejal in dodal, da je predlog nezakonit, ker daje prednost državam z velikim številom prebivalcev in ni skladen z načelom enakega obravnavanja držav članic EU ne glede na število prebivalcev. “To je tudi nedemokratično, saj jemlje odločitve državam članicam, kjer demokracija najbolje deluje, in jih postavlja na evropsko raven, kjer je demokratični deficit največji in kjer ni evropskih demokratov.”

Sporen predlog evropske liberalne večine

Predlog leve večine v Evropskem parlamentu bi drastično spremenil ustroj Evropske unije in še več suverenosti nacionalnih držav prenesel v pristojnost Bruslja.

Evropski parlament je usmerjen močno v levo. (Foto: epa)

V obrazložitvi so zapisali, da so sedanje pogodbe začele veljati 1. decembra 2009. Kot trdijo predlagatelji, se je od takrat Evropska unija soočala z izzivi brez primere in številnimi krizami, zlasti z rusko agresivno vojno proti Ukrajini. Namen predlogov v tem poročilu je preoblikovati Unijo na način, ki bo povečal zmogljivost Unije za ukrepanje ter okrepil njeno demokratično legitimnost in odgovornost, opravičujejo predlog levi liberalci v EP. Najbolj sporen je predlog odprave pravila soglasja, ki predstavlja nekakšno ravnotežje in vzvod za manjše države, ki nimajo enake volilne moči v parlamentu kot dominantne članice jedrne Evrope. Načelo soglasja pri sprejemu odločitev je že dolgo trn v peti velikih igralcev, kot sta Francija in Nemčija. Velike države se namreč o pomembnih strateških odločitvah ne želijo pogovarjati z manjšimi državami, kot so Slovenija, Estonija, Slovaška, Litva ali Latvija.

Kritiki sicer trdijo, da se z novimi ukrepi ustvarjajo pogoji za nastanek Združenih držav Evrope, kjer imajo države članice podobno omejitev pristojnosti kot ameriške zvezne države, medtem ko se večina pomembnih odločitev zgodi na zvezni ravni.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...