Delodajalci pozdravljajo predlog SDS, da se črta člene spornega zakona o evidentiranju

Datum:

Reprezentativne delodajalske organizacije so danes vodje poslanskih skupin in odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide obvestile o podpori predloga zakona o spremembah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki ga je pred dnevi v zakonodajni postopek vložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisano Jelko Godec. Novela zakona, s katero je postreglo ministrstvo pod vodstvom ministra Luke Mesca, namreč dviga prah med delodajalci in zaposlenimi zaradi težav pri njenem izvajanju, povrhu pa mnoge jezi, ker natančno evidentiranje ne velja tudi za funkcionarje in visokošolske učitelje. 

Poslanci iz vrst poslanske skupine SDS so v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Čeprav se ti strinjajo z osnovnim namenom zakona o evidencah, da se uredi evidentiranje delovnega časa in s tem zaščiti delavce, pa se vsekakor ne strinjajo s prezahtevnimi birokratskimi ovirami, ki bodo onemogočile izvajanje novele zakona. Kot so poudarili, je mogoče iz vrst delodajalcev  in delojemalcev slišati kup kritik, kar še dodatno potrjuje, da izvajanje novele zakona v praksi ni izvedljivo. 

Poslanci SDS so se zavzeli za črtanje določil spornega in v praksi neizvedljivega zakona
V predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona, ki je bil vložen v zakonodajni postopek, so podpisani poslanci spomnili, da je Golobova vlada poleg omenjene novele zakona sprejela še več drugih škodljivih zakonskih aktov, med drugim razveljavitev določb dohodninske novele, ki je vsem prinašal višje neto plače. “Takšne ozkogledne in neusklajene odločitve zavirajo rast slovenskega gospodarstva, vnašajo nemir in negotovost v poslovno okolje ter vodijo v nižji življenjski standard državljanov.”

Kot so poudarili, Slovenija že danes zaostaja v razvoju v primerjavi z drugimi državami članicami EU, “dodatne birokratske obremenitve tako delodajalcev kot delojemalcev pa bodo težave slovenskega gospodarstva samo še poglobile”. Ob tem so spomnili na izjavo gospodarskega ministra Matjaža Hana, ki je priznal, da je bil sam namen zakona morebiti pravi, neizmerno slaba pa je njegova izvedba. Ker Hanovega predloga, da se zakon spremeni v življenjskega, ni upoštevalo, minister Luka Mesec pa je napovedal vzpostavitev elektronskega naslova, kamor bodo lahko vsi z vprašanjem okrog izvajanja poslali vprašanja in komentarje glede izvajanja zakona, v največji opozicijski stranki ocenjujejo, da je takšno prelaganje odgovornosti za izvajanje slabega zakona na delodajalce in delojemalce nesprejemljivo. S predlagano novelo so tako predlagali črtanje vseh členov spornega zakona, saj se bo s tem gospodarstvu omogočilo, da se bo to namesto z nepotrebno birokracijo ukvarjalo z rešitvami za ustvarjanje večje dodane vrednosti.

Predsednik OZS Blaž Cvar, predsednik GZS Tibor Šimonka in predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš (Foto: STA)

Reprezentativne delodajalske organizacije se strinjajo s črtanjem določil
“S predlogom zakona se odpravljajo spremembe, ki izhajajo iz nedavno uveljavljenega zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki so prinesle dodatne administrativne obremenitve tako za delavce kot tudi delodajalce”, so v obvestilu, namenjenem vodjem poslanskih skupin in odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide, izpostavile reprezentativne delodajalske organizacije.

“Glede na to, da se s predlogom zakona odpravljajo dodatne administrativne in finančne obremenitve za delodajalce in da predlog zakona ne prinaša novih obremenitev, reprezentativne delodajalske organizacije – Gospodarska zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije – predlog zakona o spremembah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti podpiramo”, so namreč zapisali v obvestilu, ki je bilo v vednost posredovano tudi ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in gospodarskemu ministru.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Mednarodni pravnik: Priznanje Palestine bi bila najbolj nora poteza slovenske diplomacije doslej!

"Gre za najbolj noro potezo slovenske diplomacije od začetka...

Si Golobovi funkcionarji zaslužijo 40 odstotkov višje plače?

Vladni predlog, ki so ga objavili v Večeru kaže,...

DVK do sedaj prejela osem list kandidatov

Državna volilna komisija je na današnji seji sprejela odločbe...