Prenovljena Muhrova vila bo velik plus za bohinjski turizem

Datum:

Ob Hotelu Bohinj, ki je v minulih letih z novim lastnikom doživel celovito preobrazbo, se je začela rekonstrukcija nekdanje Muhrove oziroma Karađorđevićeve vile. Hotel je med gradnjo zaprt, ponovno naj bi vrata odprl decembra, medtem ko naj bi nova vila zaživela spomladi prihodnje leto. Nove pridobitve se v lokalni skupnosti zelo veselijo.

Mislim, da bo to še en velik doprinos za Bohinj, ker vsak objekt, ki je zgrajen za turizem, predstavlja velik plus,” je izpostavil bohinjski župan Jože Sodja, ki verjame, da bo Bohinj znova postal znan po hotelih, kot je nekoč že bil. Ob tem upa, da bo lastniku Damianu Merlaku uspelo uresničiti tudi rekonstrukcijo hotela Zlatorog v Ukancu, kjer se je po pridobitvi številnih soglasij in dovoljenj vnel spor s Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS, ki zahteva vrnitev zemljišč okoli načrtovanega hotela.

Prebivalci Triglavskega narodnega parka v Bohinju smo izjemno veseli, da Merlak uresničuje svoje zaveze, in da kljub temu, da ima nenormalne težave z državo oziroma skladom kmetijskih zemljišč, ki se nam v 21. stoletju zdijo povsem nedojemljive, ne obupa, ter začenja z gradnjo Muhrove vile,” je dejal predsednik krajevne skupnosti Stara Fužina – Studor Bojan Traven. “Mi smo lahko samo veseli, da smo dobili takšnega investitorja. Prišel pa je že na utečeno zgodbo, saj mi že kar nekaj let vemo, kaj želimo z bohinjskim turizmom početi, kako ga trajnostno naravnati in kako usmerjati obiskovalce. Edino, česar nam včasih zmanjka, je malo več poguma pri tem, da bi mogoče malo bolj trajnostno reševali obisk okoli Bohinjskega jezera in obisk planin. Ampak počasi se daleč pride,” je dejal Traven.

Kot je izpostavil, je hrbtenica turizma v Bohinju postavljena. “Kljub temu da so Pačnikovi hoteli propadli, se je Bohinj pred 15 leti postavil na lastne temelje in hrbtenica turizma je postalo sobodajalstvo, Merlakove investicije pa so samo češnja na trajnostni torti bohinjskega turizma,” je ocenil.

Prepričan je, da bo z rekonstrukcijo Muhrove vile Bohinj pridobil nekaj, kar še nima, in sicer luksuzne goste. “Vprašanje pa je, koliko sta lokalna skupnost in infrastruktura pripravljena na sprejem takšnih gostov,” je dejal Traven, ki meni, da bo to za lokalno skupnost še velik izziv, hkrati pa tudi spodbuda za razvoj.

V na novo vzpostavljeni vili Muhr bodo štiri butične sobe s po 180 kvadratnimi metri, prav tako bosta v njej kongresna dvorana in restavracija. Vila bo služila butičnemu turizmu na najvišji ravni in bo dvignila kakovost turizma v Bohinju, je prepričan Jure Repanšek, direktor družbe Alpinia, ki upravlja z Merlakovimi bohinjskimi hoteli.

Vila bo stala v gabaritih nekdanje Vile Muhr, ki je bila na Ribčevem Lazu zgrajena leta 1902 po naročilu Adolfa Muhra, ki je bil takrat tudi lastnik Blejskega gradu, vilo pa je uporabljal kot večjo lovsko kočo. Kasneje je bil njen lastnik Aleksandar Karađorđević, po vojni pa je delovala kot očesna bolnišnica in okrevališče za bolnike ter vojne sirote. V 70. letih je pod lastništvom Kompasa služila v turistične namene, nato pa je spomeniško zaščitena vila propadala in leta 2014 se je pod težo snega dokončno podrla. Ko je leta 2019 propadajoče bohinjske hotele od družine Pačnik kupil Merlak in je stekla rekonstrukcija Hotela Bohinj, so kamne iz spodnjega dela vile ohranili, saj so že tedaj imeli v načrtu, da jo bodo po pridobitvi gradbenega dovoljenja ponovno postavili.

STA

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] “Zelena” zvezdnica Taylor Swift z zasebnim letalom sedemkrat poletela okoli sveta

Študent računalništva iz Floride navkljub grožnjam s tožbo še...

Obeležje 80. obletnice deportacij judovske skupnosti iz Lendave

V spomin na tragične dogodke izpred 80 let, ko...

Ljubljanska mestna svetnica: V mestu je vse več drog

Na Metelkovo ulico, kjer je zdravstveni dom, že več...

Strah levice pred evropskimi volitvami je velik; njihove ključne teme propadle

Za aktivizmom Nike Kovač o "dostopnosti splava" pred evropskimi...