“Kaj takšnega se na RTV Slovenija še nikoli ni zgodilo. Povedati moram, da je šokiralo tudi ostale sodelavce. Po hodnikih, ko smo začeli dobivati odločbe, smo dobili veliko število pozitivnih sms sporočil, zaposlenih, tistih, ki so skupaj z nami delali, in ki nas poznajo in vse je šokirana ravno ta brutalnost,” je v oddaji Kdo vam laže? pojasnil odgovorni urednik informativnega programa na drugem sporedu Televizije Slovenija Rajko Gerič.
V tokratni oddaji Kdo vam laže? je TV voditelj Boris Tomašič gostil urednika 2. programa RTV Slovenija Rajka Geriča. Svojo odločitev glede izbire gosta je pojasnil z resnostjo razmer na javnem mediju. “To kar se dogaja na nacionalni TV, ki jo vsi plačujemo, me je spodbudilo, da sem vas povabil v to oddajo. Eno je namreč, da se spremeni oblast in se zamenja politika, tukaj pa so se dobesedno začele dogajati brutalne zadeve, na nož. Petnajst vaših sodelavcev, vključno z vami je dobilo odločbe za čakanje in prepoved dostopa do delovnega mesta. Kaj tako brutalnega se ni še nikdar zgodilo,”, je povedal Tomašič.
Gerič se je strinjal, da se kaj tako brutalnega v zgodovini RTV Slovenija še ni zgodilo, in da je situacija šokirala številne sodelavce, ki so z ekipo začasno suspendiranih sodelovali. Pričakovalo se je sicer, da se bo ukinilo oddajo Panorama, ki je aktualno vodstvo nikdar ni maralo, zlasti pa ne nov programski svet. Na RTV Slovenija imajo sicer 500 novinarskih mest. “In da samo za 15 ljudi kar naenkrat ni več dela, ob tem da smo pol leta poslušali, kako smo kadrovsko podhranjeni, da nas ni dovolj itd. Sedaj pa kar naenkrat za 15 izdelanih novinarjev, profesionalcev in strokovnjakov s svojega področja ni več dela …”
Prišli so pod napačno oblastjo
Gre za primere novinarjev, ki so v novinarstvu po deset in več let!” Težava je po njegovem zgolj v tem, ker so na določene pozicije prišli pod “napačno oblastjo” in so njihove pogodbe podpisali “napačni ljudje”. Tomašič je v nadaljevanju spomnil, da so se v času “fašizma” Uroša Urbanije sodelavci za bistveno manj pomembne zadeve zbrali v studiu. Kot je ugotovil, takšnega izpostavljanja trenutno ni opaziti. Gerič je prepričan, da gre za nekakšno samocenzuro. “Ampak, če bodo dolgo časa molčali, se bo to začelo dogajati tudi njim,” je še dejal in pristavil: “Trdim pa, da če bi se kaj takšnega zgodilo pred pol leta, pod prejšnjim vodstvom, bi bil odstavljeni odgovorni urednik gost Odmevov, delali bi se vklopi, delale bi se tiskovne konference, na veliko bi se pokrivali prispevki.”
“To, da je včeraj RTV Slovenija o nas sploh poročala, je bila posledica tega, da sem vpričo novinarjev informativnega programa, ki so bili takrat na pločniku, ki me intimno podpirajo, vprašal ali bodo “prišli v desk” in bodo doživeli sramoto, ko nas bodo vsi drugi posneli, vi nas pa ne boste prišli snemat?!” Šele ta pritisk pa je urednike pripravil do tega, da se je prispevek posnel. Tomašič je prepričan, da če bi se kaj takšnega zgodilo v času vlade Janeza Janše in nekdanjega direktorja RTVS Urbanije, bi v Slovenijo prišla kopica predstavnikov EU, politkolesarji pa bi v Ljubljani organizirali množične proteste. Odzvala bi se tudi sindikat novinarjev in Društvo novinarjev Slovenije. “Stanovski kolegi molčijo, ta molk boli. Znova in znova dokazujemo to, kar je po mojem mnenju najslabše – to, da obstajajo “naši” in “vaši”.”
Novinarjev ukinjene Panorame ni mogoče nazorsko opredeliti
Gerič po drugi strani pozna le dobre in slabe novinarje, njihovo svetovnonazorsko prepričanje ga ne zanima. Tomašič je ob tem spomnil, da je novo vodstvo RTVS Golobovo naročilo, da je treba javno RTV Slovenija “očistiti janšistov” vzelo resno. Suspendirani urednik RTVS pa je spomnil, da je zaradi izrečenega, zoper Roberta Goloba vložil kazensko ovadbo. “Na podlagi političnega prepričanja se sploh nima pravice spraševati zaposlene! Kaj šele, da bi jih na podlagi tega odpustil s televizije,” je opozoril Gerič. Sogovorca sta v nadaljevanju spomnila, da je Heleni Milinković (novinarka RTVS) pred volitvami ušel besedni spodrsljaj, da bodo javno RTV Slovenija “zasedli nazaj”, čeprav slednja pripada vsem davkoplačevalcem. To pa kaže na vzorec obnašanja dela RTV kolektiva. In kakršnekoli politične “nalepke” za novinarje Panorame, je po Geričevem prepričanju, nemogoče izdelati.
Vodstvo RTV je dalo na čakanje celo mamice z otroki
Novinarji Panorame niso bili nikdar angažirani pri kakršnihkoli političnih aktivnostih, kot denimo Marcel Štefančič, ki je vodil vladni dogodek, ali kot denimo Igor E. Bergant, ki intervjuva politične funkcionarje. Gerič: “Imamo neko srenjo novinarjev, ki lahko počne karkoli, pa ne dobi nobene nalepke, po drugi strani pa imamo mlade, izdelane novinarje, ki dobijo nalepko samo zato, ker niso “naši”. Edini problem je bil v tem, da so delali oddajo, ki je tisti na drugi strani niso podpirali.” Gerič je v nadaljevanju spomnil, da so delitve na javnem servisu že tako očitne, da se posamezni novinarji med seboj niti ne pozdravljajo in pogledajo v oči, posledično pa ustanova nima najmanjše možnosti za uspeh. Gerič je prepričan, da so v njihovem primeru kršitve tako očitne, da bi jih morala ugotoviti že inšpekcija, sicer bodo šli na sodišče.
Prav tako je prepričan, da delodajalec za svoje ravnanje nima nikakršne zakonske podlage (kar vključuje prepoved dostopa do pisarn 15 suspendiranim novinarjem). Vrh tega delodajalec s suspendiranimi sodelavci ni opravil nobenega pogovora (tudi preko sms sporočil, ali elektronske pošte ne), kar se v normalnem, civiliziranem svetu pričakuje. Sporočilo so dobili šele 29. decembra, torej dva dni pred novim letom. “Sedaj pa si predstavljajte mlade novinarje, mamice z otroki, ko dobijo sporočilo, da zanje ni dela. Na takšen način z zaposlenimi že z moralnega vidika nikdar ne postopaš, ni človeško.” Vse do dotičnega datuma pa je vodstvo lagalo in zavajalo suspendirane zaposlene, jim ni dalo jasne informacije, kako se bo odločilo.
Gerič: RTVS obvladuje trda levica!
Bivši član uprave RTVS Simon Kardum, ki je nedavno odstopil pa je suspendiranim zagotovil, da je bila poteza vodstva RTVS nezakonita, saj uprava o tem sploh ni odločala. Tudi delavski direktor Franci Pavšer je bil nad odločitvijo vodstva RTVS zelo presenečen in o njej ni vedel ničesar. Generator gonje proti suspendiranim, so po Geričevem mnenju verjetno: predsednik uprave RTVS Zvezdan Martić, TV direktorica Ksenija Horvat, varuhinja pravic gledalcev Ilinka Todorovski, (ki je poleg predsednika sveta RTVS Gorana Forbicija najmočnejša oseba na RTV Slovenija) in tudi sam Forbici. Cilj dotičnih je “očistiti” RTV Slovenija vseh, ki ne prikimavajo in pripeljati tiste, ki bodo “strumno razglašali”, kako je “Svoboda najboljša stvar na svetu”.
Domen Mezeg