Rekonstrukcija vlade odpadla, Golob ponovno zavedel javnost

Datum:

Predsednik vlade je tik pred prazniki napovedal rekonstrukcijo vlade. Iz vlade z rekordnim številom ministrstev naj bi po švicarskem vzoru dobili vitko vlado s sedmimi ministrstvi. Ali pa dvanajstimi. Javnost je pričakovala, da bo danes na srečanju koalicije debata tekla prav o tem. Po novinarski konferenci pa je hitro postalo jasno, da bo rekonstrukcija, podobno kot reforme, odpadla. O rekonstrukciji vlade danes naj ne bi niti govorili.

So pa govorili o reformah. “Ni realno pričakovati, da bi se reforme uresničile v tako kratkem času. Znova bomo pregledali zaveze s koalicijske pogodbe in o tem komunicirali z javnostjo – katere zaveze so že izpolnjene, katere bodo v prihodnjem letu in katere pozneje,” je povedal predsednik vlade. Spomnimo, volitve so potekale aprila leta 2022. Golobova vlada še vedno ni izpeljala ene večje reforme. Veliko pa o njih govorijo, da bi ljudem dali lažen občutek, da vlada dobro in trdo dela.

Spregovoril je tudi o tem, kdaj se nameravajo lotiti razmer v zdravstvu. Trdi, da na tem področju ni nihče odstopil od zavez, so se pa poslovili od ministra, ki je deloval v nasprotju s koalicijsko pogodbo. “Verjetno je imel dobre namene, a se niso izšli. Zato nismo spremenili le ministrske ekipe, ampak tudi način, kako priti do ukrepov. Do konca leta bodo predstavljeni ukrepi,” je napovedal. Kdaj se lahko delavci v zdravstvu in bolniki nadejajo dejanske razprave in končne realizacije ukrepov, javnost tokrat ni izvedela.

Iz izjav, ki sta jih na novinarski konferenci dali Tanja Fajon (SD) in Asta Vrečko (Levica), pa je debata vseeno nanesla na samo strukturo vlade. Fajonova je denimo povedala: “Danes smo v kritičnem, a spoštljivem tonu razpravljali, kako izboljšati delovanje te koalicije in vlade v dobro ljudi. Strinjali smo se, da je ta koalicija edina možna koalicija.”

Očitno pa je bil na mizi tudi izhod Levice iz koalicije. Vrečkova je namreč dejala, da v Levici ostajajo “trdni partnerji v koaliciji, saj stojimo za zavezami, ki smo jih ob nastopu vlade dali ljudem.”

Kritike vlade, ki se ukvarja z opozicijo in sama s sabo
V preteklih mesecih se je koalicija soočala s kritikami, da se ukvarja predvsem z opozicijo in sama sabo, medtem ko državljane pesti draginja, propadajoče zdravstvo, nekateri deli države pa se soočajo z izjemno visoko škodo, ki so jo za sabo pustila neurja in poplave. Napovedim predsednika vlade, da bi bilo potrebno vlado rekonstruirati, niso bili naklonjeni.

Socialni demokrati so v preteklih tednih opozarjali, da bi ponovna rekonstrukcija vlade pomenila predvsem ukvarjanje vlade same s seboj. Vlada ima trenutno 19 ministrstev. Štiri ministrstva trenutno vodijo Socialni demokrati, tri Levica, preostala Svoboda. Glede na nekatere indice, naj bi bil na mizi predlog, da se število ministrstev zmanjša na 12, pri čemer bi Svoboda obvladovala osem ministrstev, manjši koalicijski partnerki pa vsaka po dve. Špekuliramo lahko, da bi denimo Levica izgubila ministrstvo za solidarno prihodnost, ki bi se lahko spojilo z ministrstvom za delo, Socialni demokrati pa morda ministrstvo za kohezijo, ki je bilo v preteklih dneh zaradi neuspešnega črpanja evropskih sredstev tarča pogostih kritik.

Glede na javne izjave pa v nobeni manjšinski stranki v koaliciji za rekonstrukcijo ni bilo potrebne podpore. N1 je že pred sestankom koalicije poročal glede na vire iz Svobode, da brez minimalne pripravljenosti SD in Levice pri rekonstrukciji ne bodo vztrajali za vsako ceno. Ta sicer sploh ne bo mogoča še vsaj do decembra zaradi izida lanskega referenduma. Ker bi manjši koalicijski stranki z rekonstrukcijo izgubili, je jasno, zakaj te ne podpirajo. Golob je tako očitno popustil pod pritiskom koalicijskih partnerk, slovenska javnost pa je bila še enkrat zavedena.

Vlada časovnic
Vlado Roberta Goloba že od samega začetka spremljajo kritike o neučinkovitosti in neorganiziranem delovanju. Vlada je prvo leto porabila predvsem za boj proti opoziciji. Ko se je čiščenje “janšistov” v policiji in javni RTV končalo, se je čiščenje obrnilo navznoter. Iz stranke je bila nedavno izključena prvoborka med poslankami Mojca Šetinc Pašek, Urška Klakočar Zupančič, sicer predsednica državnega zbora, pa je izgubila mesto podpredsednice stranke. Številne obljube, ki so jih dali pred volitvami, se niso uresničile. Slovenijo pesti draginja, huda škoda, ki so jo za sabo pustile poplave in neurja, zdravstvo nujno potrebuje reformo, s katero se bodo skrajšale čakalne vrste, ponovno popolnila mesta v specializiranih oddelkih in zagotovilo tisočim, da ponovno pridejo do osebnega zdravnika. Kot je včeraj opozoril Prednik, pa je vlada obljubila tudi reformo plačnega sistema v javnem sektorju, davčno reformo, gradnjo 30 tisoč stanovanj itd. Nobene od obljubljenih reform zaenkrat še niso izvedli. V primeru davčne reforme številni upajo, da je tudi ne bodo. Doslej so vsi predlogi, ki so pronicali v javnost, predvidevali nove davčne obremenitve. Vlada je tako postala znana po “časovnicah”, datumskih načrtih, ki doslej še niso obrodili rezultatov.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...