Slovenska javna RTV je znova dokazala, kako globoko je ujeta v rusofilske narative. Tokrat se je novinar Boris Vasev spravil nad evropsko državo Estonijo, ki se brani pred podtalnim delovanjem Rusije, in jo v članku brez sramu predstavil kot kršiteljico pravic ruske manjšine. Diplomat in nekdanji veleposlanik v Estoniji Tone Kajzer pa je njegov prispevek označil za zavajanje.
Naslov njegovega prispevka “V Estoniji z ustavno spremembo ruski manjšini odvzeli pravico do glasovanja na lokalnih volitvah” ni naključje. Namen? Ustvariti vtis, da gre za zlonameren napad Estonije na rusko govoreče prebivalce. V resnici pa gre za ukrep zaščite pred vplivom države, ki vodi vojno v Ukrajini in izvaja hibridne operacije po celotni Evropi.
Preberite tudi: Fajtal je z Niko Kovač, preiskovalne komisije o C0 se izogiba “kot hudič križa”
Diplomat Tone Kajzer, ki to državo odlično pozna, je na zavajajoče poročanje Borisa Vaseva odločno reagiral:
“Gre za izjemno zavajajoč in pristranski članek, ki ustvarja vtis, kako hudobna je Estonija do Rusije. Resnica je ta, da je bila Estonija sama okupirana in da so danes ponovno tarča podtalnega ruskega delovanja. V tem smislu ta ukrep predstavlja zaščito pred hibridnim delovanjem Rusije.”

V spletnem portalu MMC, ki je od “depolitzacije” naprej postal še bolj navijaški do ruskih okupatorjev Ukrajine, je enostransko predstavljena novica o ustavni spremembi v Estoniji, s katero so državljanom tretjih držav, ki prebivajo v tej baltski državi, odvzeli pravico do glasovanja na lokalnih volitvah. Članek poudarja, da je ta sprememba prizadela predvsem rusko manjšino, saj je v Estoniji približno 28 odstotkov prebivalcev maternih govorcev ruščine.

Kajzer pa je članek označil za zavajajoč in poudarja, da Estonija svojo neodvisnost in varnost gradi v kontekstu zgodovinske izkušnje okupacije in sodobnih varnostnih groženj iz Rusije.

Medtem pa Boris Vasev in javna RTV ponovno dokazujeta, da jima je bližje obramba interesov Rusije kot spoštovanje odločitev suverene evropske države, ki se bori za svojo varnost in demokracijo. Resnica je preprosta: Estonija se brani. Slovenija pa ima problem – medijski aparat nacionalne televizije, ki v najbolj občutljivih trenutkih stoji na napačni strani zgodovine.
Sara Kovač