S programa RTV Slovenija umaknili pomembno javno sejo komisije za nadzor javnih financ o zaščiti NLB – na zaprti seji so nato podprli predlog ustavnega zakona za zaščito davkoplačevalcev

Datum:

Danes zjutraj ob 8.00 je komisija DZ za nadzor javnih financ nadaljevala sejo, na kateri so razpravljali o finančnih posledicah sodb hrvaških sodišč za Novo Ljubljansko banko. Čeprav je bila odprta za javnost, so jo v RTV Slovenija umaknili s programa. S kakšnim namenom so to pravico odvzeli gledalcem, nam še niso pojasnili. Ponovitev seje si lahko ogledate danes ob 17.15 na Nova24TV, medtem pa je Komisija za nadzor javnih financ soglasno podprla predlog ustavnega zakona glede NLB za zaščito davkoplačevalcev.

Razpravo so začeli 8. marca, ko so vlada in člani komisije znova izpostavili, da kakršnakoli plačila NLB na podlagi sodb hrvaških sodišč glede deviznih vlog varčevalcev nekdanje LB niso v skladu s slovenskim pravnim redom in mednarodnimi pogodbami. To sta danes predsednik vlade v odstopu Miro Cerar in zunanji minister Karl Erjavec ponovila.

Banki je že bila povzročena škoda
Na prvi seji je vodstvo NLB podalo svojo plat zgodbe in pozvalo k zaščiti banke pred učinki tožb na hrvaških sodiščih, sta danes zgodbo povzela Cerar in Erjavec. Erjavec je med drugim zatrdil, da so vodstvo NLB že leta 2014 opozorili na možen scenarij rubeža in ga pozvali, naj aktivno pristopi k temu, da bi bila škoda čim manjša. Takrat naj bi koordinacijski odbor za nasledstvo naložil NLB, naj pripravi seznam naložb na Hrvaškem in v drugih nekdanjih republikah skupne države, ter naj čim več premoženja umakne. Ob prvi pravnomočni sodbi leta 2015 pa je vlada sprejela stališče, naj je NLB ne izvrši, ker je nezakonita. Erjavec je dejal, da je ustavni zakon, ki je bil sprejet v zvezi z NLB, jasen. Če je treba še bolj zaščititi slovenske interese, pa naj se ga dopolni.

Ob 8.00 naj bi na programu RTV Slovenija predvajali sejo komisije za nadzor javnih financ.

Tako so danes člani komisije ugotavljali, da se zgodbi razlikujeta, a so se strinjali, da je treba naprej najti rešitev za zaščito NLB, in postopek, kaj se je dogajalo in zakaj, peljati ločeno. Predsednik DZ Milan Brglez je predlagal, naj ustavnopravni vidik problema obravnava ustavna komisija, komisija za nadzor javnih financ pa naj opravi razpravo o možnih rešitvah in posledicah. “Da bi postopek izpeljali, bosta potrebni dve izredni seji DZ,” je dejal.

Pozneje pa so prenos umaknili.

Janša pozval k enotnosti
V razpravi so se strinjali, da bi iz predloga ustavnega zakona črtali določilo, ki se nanaša na Banko Slovenije. S tem bi odpravili potrebo po pridobitvi mnenja Evropske centralne banke in pospešili sprejem zakona. “Gre za materijo, kjer mora biti reakcija Slovenije čim bolj enotna, je izpostavil Janez JanšaAlenka Bratušek in Jernej Vrtovec pa sta menila, da je treba “težavo rešiti takoj”, nato pa raziskati, kaj se je dogajalo v minulih letih, in poiskati odgovornost, piše STA.

 

V nadaljevanju objavljamo sklepe, ki jih je komisija za nadzor javnih financ sprejela na današnjem prvem nadaljevanju 53. redne seje, po obravnavi točke dnevnega reda “Problematika in morebitne finančne posledice izvrševanja sodb hrvaških sodišč s strani Nove Ljubljanske banke d. d.”:

1. Komisija za nadzor javnih financ (Komisija) ugotavlja, da je Nova Ljubljanska banka, d. d. (NLB) izvršila sodbo hrvaškega sodišča iz naslova prenesenih deviznih vlog, kar je po oceni Komisije v nasprotju s slovenskim pravnim redom, Sporazumom o vprašanjih nasledstva (Ur. l. RS št. 71/2002) ter Memorandumom o soglasju med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške (Ur. l. RS št. 22/2013).

2. Komisija pričakuje od Vlade Republike Slovenije, da kot skupščina Slovenskega državnega holdinga d.d. (SDH), ki upravlja z državno naložbo v NLB, zagotovi, da ta ne bo izvrševala sodb hrvaških sodišč iz naslova prenesenih deviznih vlog, in da brez odlašanja sprejme ukrepe za zaščito premoženja NLB ter jo o tem obvesti v roku 15 dni od sprejetja tega sklepa.

3. Komisija ugotavlja, da je zaradi zaščite premoženja NLB in interesov slovenskih davkoplačevalcev potrebno brez odlašanja pričeti postopek sprejetja dopolnitve Ustavnega zakona za izvedbo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije (Uradni list RS št. 1/91-I, 45/94-I in 11/14 – popr.) z novimi 22i. do 22j. členi za postopanje slovenskih bank in državnih organov pri zagotavljanju spoštovanja Sporazuma o vprašanjih nasledstva (Uradni list RS št. 71/2002) in Memoranduma o soglasju med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške (Ur. l. RS št. 22/2013) ter povračilu škode, ki nastaja ali bo nastala slovenskim bankam zaradi postopanja Republike Hrvaške in sodišč Republike Hrvaške v nasprotju s temi sporazumi.

4. NLB naj v roku 3 dni Komisiji posreduje vsa pravna mnenja, s katerimi razpolagata Uprava in Nadzorni svet NLB in na podlagi katerih so plačali zahtevek iz sodbe hrvaškega sodišča.

 

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Česar Pesek ne sme, Bergant lahko!

TV voditelj Bergant lahko že vrsto let prek svojega...

Angeli še niso odšli iz teh krajev

Konservativnost je ideja o pripadnosti; pripadnosti družini, narodu in...

“Zlato” železniško postajo Jesenice bo gradila družba Riko tajkuna Janeza Škrabca

V zadnjem obdobju se gradbeni projekti pod okriljem trenutne...