Se levičarska vlada v Kolumbiji maje?

Datum:

V nedeljo se je na ulicah različnih mest Kolumbije zbralo okoli 250 tisoč ljudi, ki so izrazili nezadovoljstvo nad socialnimi in gospodarskimi reformami, ki jih uvaja levičarski predsednik Gustavo Petro. Številni so glasno vzklikali “Petro, ven!

Več sto tisoč Kolumbijcev je na ulicah različnih mest po državi izrazilo svoje nezadovoljstvo z reformami, ki jih uvaja levičarski predsednik Gustavo Petro. Kljub slabemu vremenu se je po ocenah protestov v prestolnici Bogoti udeležilo okoli 70 tisoč ljudi.

Na ulicah glavnih mest Kolumbije se je v nedeljo zbralo več sto tisoč protestnikov, ki izražajo nezadovoljstvo z gospodarskimi in socialnimi reformami predsednika Gustava Petra. Te demonstracije, čeprav niso prve proti Petrovi vladi, so bile doslej največje, pri čemer so klici “Petro ven!” odmevali po mestnih ulicah. “Ogromna množica se je danes zbrala v Kolumbiji, da bi protestirala proti skrajno levičarskemu režimu,” je o videoposnetku zapisal profil na X.

Protesti proti nepriljubljenim reformam
Petro, nekdanji levičarski gverilec, se sooča z nenehnimi protesti, odkar je leta 2022 prevzel položaj. Med zadnjimi protesti so zdravniška združenja, opozicijske skupine in celo nekdanji Petrovi zavezniki pozvali ljudi, naj gredo na ulice in protestirajo proti reformam, ki jih poskuša izvesti. To vključuje prizadevanja za nacionalizacijo zdravstvenih storitev in težavna mirovna pogajanja z oboroženimi gverilskimi skupinami.

Foto: epa

Predsednik želi zmanjšati vlogo zasebnih podjetij kot ponudnikov zdravstvenih storitev, “politika te vlade je huda. Zdravstveni sistem je kljub pomanjkljivostim deloval in zdaj Petro temu dela konec, tako da bolnike, ki nimajo zdravstvenega varstva ali zdravil, pahne v krizo,” je po poročanju DW povedala 45-letna zdravnica.

Foto: epa

Petro, ki je prevzel oblast šele pred 20 meseci, je nedavno doživel pomemben poraz, ko je kolumbijski kongres zavrnil sprejetje zakonodaje, namenjene okrepitvi državnega nadzora nad zdravstvenim sistemom, ki bi izboljšal in znižal stroške zdravstvene oskrbe. V odgovor na ta poraz je Petro izdal odlok, ki določa prevzem dveh največjih zdravstvenih zavarovalnic v državi.

Foto: EPA

Medtem se je Petrova politika “popolnega miru”, ki si prizadeva za končanje oboroženih spopadov, ki trajajo že šest desetletij, soočila z negativnim odzivom. Po podatkih anketne skupine Invamer se 70 odstotkov Kolumbijcev pritožuje nad slabšanjem razmer v državi. “Ta moški bolj ščiti gverilske zločince kot dobre ljudi te države,” je dejala 67-letna protestnica, poroča DW.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...