Šestim novinarjem odpoved pogodb, Martić nadaljuje Golobove čistke

Datum:

Še šestim izkušenim novinarjem in urednikom RTV Slovenija – Katji Benčina, Ani Gajič, Tjaši Platovšek, Valentinu Arehu, Jaki Elikanu in Natalii Schlauer – so včeraj vročili odpovedne pogodbe iz poslovnih razlogov. Hkrati so dobili ponudbe za nove zaposlitve, vendar je večina ponudb vsebovala višino plače, ki jo prejemajo novinarji začetniki. Če bodo te ponudbe zavrnili, bodo hkrati izgubili pravico do odpravnine in nadomestil na zavodu za zaposlovanje, do katere bi bili sicer upravičeni. Na cesto jih “ne mečejo” prvič. Na čakanje s prepovedjo vstopa v stavbo RTV Slovenija so jih pošiljali že pred novim letom, le da je bila takrat skupina novinarjev še večja.

Po odločitvi delovnega in socialnega sodišča o tem, da so lani nezakonito odstavili generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha in ga tudi nezakonito “vrgli na cesto”, in po odločbah inšpektorjev, da so gimnazijske maturante nezakonito postavili za urednike uredništev TV Slovenija, zdaj nov vrh RTV Slovenija nadalje odpušča novinarje nekdanje Panorame, ki imajo ustrezno izobrazbo in izkušnje s področja uredniška dela.

Obsežne “čistke” na RTV Slovenija so projekt premierja Roberta Goloba. Tako dramatičnih čistk v medijih v zgodovini države še ni bilo. Po vseh nadzornikih in programskih svetnikih ter generalnem direktorju RTV Slovenija so predčasno odstavili in “na cesto vrgli” tudi direktorja televizije Uroša Urbanijo, odstopiti je morala odgovorna urednica 1. programa TV Slovenija Jadranka Rebernik, uredniku drugega in tretjega programa Rajku Geriču pa so funkcijo odvzeli s spremembo statuta in ukinitvijo položaja. Ko je bil odgovorni urednik, so ga z večjo skupino “nenaših” novinarjev poslali na čakanje in mu prepovedali vstop v stavbo. Ko smo v Spletnem časopisu opozorili, da je prepoved dela odgovornemu uredniku, za katerega je zakonsko odgovoren, povsem neverjetna in da se je to zgodilo prvič v zgodovini, si je uprava Zvezdana Martića premislila. Zdaj čiščenja nadaljujejo.

Na članek se je odzvalo vodstvo RTV Slovenija, njegov odziv si lahko preberete tukaj: Odziv vodstva RTVS: Rešujemo status šestih sodelavcev Panorame

Dogajanje je še posebej škandalozno, saj je novo vodstvo pred tem prejelo odločitev inšpektorjev, da je kršilo pravno ureditev, ko so za urednika uredništva nastavili Gregorja Drnovška z zgolj srednješolsko izobrazbo. Drnovšek je sicer znan aktivist proti prejšnjemu vodstvu RTV Slovenija in prejšnji vladi. Vesno Pfeifer so nastavili za urednico osrednjih informativnih oddaj in nove oddaje, ki jo je za usluge Robertu Golobu honorarno dobil novinar Mladine Marcel Štefančič. Tudi Pfeiferjeva ima le srednješolsko izobrazbo, z Drnovškom pa nista edina takšna. Odgovorna urednica Polona Fijavž je svetu RTV Slovenija, ki je zahteval pojasnila tega neverjetnega ravnanja v največjem državnem mediju, pred dvema tednoma zatrdila celo, da je na TV Slovenija težko najti novinarje z izobrazbo, ki bili pripravljeni opravljati uredniško delo. Odpuščajo pa zdaj izkušene novinarje in urednike, ki imajo celo preveč izobrazbe, vendar ti, kot kaže, “niso naši”. Primer ponudbe, ki jih dobivajo “nenaši”, je tak:

Dolgoletna novinarka in urednica Katja Benčina ima magisterij, enako velja za Ano Gajič in voditeljico ter urednico Tjašo Platovšek. Izkušen urednik in vojni dopisnik ter nekdanji v. d. direktorja TV Slovenija Valentin Areh ima celo doktorat. Areh odpovedi še ni prevzel, ker je bolniško odsoten. Odpoved sta dobila tudi izkušen novinar več medijev Jaka Elikan in Natalia Schlauer, urednica osrednjih informativnih oddaj, ki so ji ponudili deset plačnih razredov nižjo plačo.

Novinarji so zaradi izživljanja in poniževanj, ki potekata že več mesecev, v veliki stiski, imajo tudi družine, novinarske organizacije v državi pa “maltretiranih” kolegov ne varujejo, saj so povezane z vladnimi strankami. To velja tudi za največjo novinarsko organizacijo, in sicer Društvo novinarjev Slovenije, ki je aktivno podprlo zakonodajno spremembo, to pa so uzakonile vladne stranke z namenom “čistk” in dobile sedež v novem svetu RTV Slovenija. Nekdanji predsednik tega društva Gregor Repovž, ki je z gimnazijsko izobrazbo odgovorni urednik Mladine, je ta teden za čistke propagandno obtožil prejšnjo vlado, čeprav v času prejšnje vlade nikogar niso “metali na cesto”. Sam sem se na to odzval na omrežju X, in sicer tako:

Primer Katje Benčine jasno kaže, za kako bizarno čistko gre. Novinarjem so namreč pripisali “janšizem” samo zato, ker so delali za Panoramo.

Katja Benčina je novinarka že 18 let, magisterij iz novinarstva je pri Marku Milosavljeviću opravila z najvišjo oceno, na RTV pa je prišla iz komercialne POP TV in portala 24ur.com, kjer je ob novinarskih opravljala tudi uredniška dela. Gre za najbolj gledano televizijo in najbolj bran portal v državi, ki je na obeh platformah daleč pred RTV Slovenija.

Kot novinarka in urednica je delala na področju zdravstva. Na RTV je prestopila leta 2022, kjer so ji dodelili plačo, ki glede na njeno izobrazbo in izkušnje ni bila izstopajoča. Zdaj je dobila redno odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, hkrati pa ponudbo nove pogodbe. Januarja, ko so jo poslali na čakanje, so ji ponudili novo zaposlitev v 34. plačnem razredu, kar je 12 razredov manj od prvotnega. Zdaj je dobila novo ponudbo za 37. plačni razred, kar je 9 razredov manj.

Katja Benčina (desno) na posnetku pred stavbo POP TV (Foto: FB)

To so plače novinarjev začetnikov. Katja Benčina je na POP TV imela podobno plačo kot v Panorami na RTV Slovenija, ki bi ji jo zdaj, da bi lahko ostala zaposlena, dramatično znižali. O ponudbi vodstva je povedala: “Za tako plačo sem v novinarstvu sama delala prvi dve leti, ko sem še študirala, nisem imela dokončanega faksa in se ob tem učila te obrti kot mlajša dežurna na POP TV v informativnem programu oddaje 24 ur.”

Mogoče je, da bo del novinarjev v izogib socialnim težavam in stiskam podpisal pogodbe za te krepko nižje plače. Če novih pogodb ne bodo podpisali v dveh tednih, bodo ostali brez odpravnine in pravic, za katere skrbi zavod za zaposlovanje, si pa lahko v času odpovednega roka iščejo službo.

Večina bo proti ravnanju vodstva, kot je mogoče slišati, zanesljivo sprožila spore na sodišču, vendar sodni postopki pri nas ne potekajo bliskovito.

Peter Jančič 

Članek je bil prvotno objavljen na Spletnem časopisu.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...