Socialist Ortega je prepovedal jezuite in zaplenil njihovo premoženje

Datum:

Nikaragovski socialistični diktator Ortega je naznanil, da je Družba Jezusova nezakonita in odredil zaplembo vsega njenega premoženja. Med drugim je zaplenil tudi lokalno univerzo. 

Jezuitski red, ki je podpiral levičarsko sandinistično gverilsko skupino in vzpon na oblast Daniela Ortega v poznih sedemdesetih in zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja, je v zadnjih letih postal vse bolj kritičen do Ortegovega režima. Jezuit pater Fernando Cardenal, zagovornik teologije osvoboditve in član sandinistov, je bil v Nikaragvi minister za izobraževanje od leta 1984 do 1990. Papež Janez Pavel II. je patra Cardenala suspendiral zaradi njegovega političnega aktivizma, ki je kršil cerkveno pravo skupaj s številnimi drugimi duhovniki, vključno z njegovim bratom, očetom Ernestom Cardenalom, poroča Breitbart.

Cardenal je še naprej živel v jezuitski hiši, ko je bil minister za izobraževanje in je bil leta 1997 uradno ponovno sprejet v jezuitski red, potem ko se je leta 1993 odpovedal članstvu pri sandinistih. Ker je Ortega začel zavzemati vse ostrejšo držo proti Katoliški cerkvi, je jezuitski red postajal vse bolj kritičen do njegove politike. Srednjeameriška univerza (UCA), ki jo vodijo jezuiti v Managui, je leta 2018 postala središče protestov proti režimu. 15. avgusta 2023 je Ortega prevzel posest univerze z odredbo sodnice Glorie Saavedre, v kateri je trdila, da je UCA postala “središče terorizma”, da je “izdala zaupanje nikaragvanskega ljudstva”, in da je “prestopila ustavni in pravni red”. Gre za eno od 26 lokalnih univerz, ki jih je sandinistični režim zaprl od leta 2021, tri dni pozneje pa je sledila še deložacija lokalne jezuitske skupnosti iz njihove rezidence v bližini.

Žrtev režima, škof Rolando Álvarez (Foto: Wikimedijina zbirka)

V odgovor je srednjeameriška provinca jezuitskega reda izdala uradni opomin vladi in zanikala obtožbe proti UCA kot “popolnoma lažne in neutemeljene”. Dodali so še, da vlada sistematično krši človekove pravice, obenem pa domnevajo, da je namen oblasti utrditi totalitarizem v državi. 23. avgusta so nikaragovske oblasti prepovedale vstop celotnemu jezuitskemu redu v državo in odredile zaplembo njihovega celotnega premoženja, ob tem pa redu očitale tudi davčne nepravilnosti. Srednjeameriška jezuitska provinca pa je izdala še eno izjavo, v kateri je obsodila vnovični teror nad jezuiti v Nikaragvi in pozvala k takojšnjemu koncu “sistematičnega zatiranja”. Ortegov režim se pogosto znaša nad duhovniki, številni med njimi so bili izgnani ali aretirani. Med njimi je tudi škof Matagalpa Rolando Álvarez, ki prestaja 26 let zaporne kazni na podlagi izmišljenih obtožb.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Se je v Ilirski Bistrici Nsi postavila na levo?

Tako kot na državni, tudi ponekod na lokalni ravni,...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...