Sodišče ugotavlja, da je kanalizacijski sistem, ki ga ljubljanski župan gradi preko vodovarstvenega območja, v nasprotju z evropsko zakonodajo. Tožbo v zvezi s tem je že leta 2017 sprožila Evropska komisija. Sodba sodišča je sedaj jasna. Sistem zbiranja komunalne odpadne vode ni ustrezen. Kar pa še ne pomeni, da je projekt odpovedan. Kršitve se bodo odpravile v okviru projekta, katerega del je okoljsko sporni Kanal C0. Sedaj se zastavlja vprašanje, kako bo na dokazane kršitve EU zakonodaje ravnala Občina Ljubljana.
Na sodbo se je odzval ljubljanski mestni svetnik Aleš Primc, ki je na X zapisal: “Sodba zahteva odpravo negativnih vplivov kanalizacije na okolje. Kanal C0 ne zmanjšuje, ampak povečuje negativne vplive na okolje, saj neposredno ogroža 90% ljubljanske pitne vode.”
Natančneje, Slovenija ni izpolnila zahtev evropske direktive o čiščenju komunalne odpadne vode. Ljubljana ni poskrbela, da se komunalna odpadna voda, ki vstopi v kanalizacijske sisteme, pred tem ne obdela v sekundarnem postopku čiščenja ali katerem drugem primerljivem postopku. Prav tako ni poskrbela, da se izpusti iz komunalnih čistilnih naprav ustrezno spremljajo, poroča STA.
Države članice bodo morale v skladu z direktivo zagotoviti, da se mestne aglomeracije pravilno zbirajo in čistijo svojo odpadno vodo. Evropska komisija meni, da v Sloveniji še 4 aglomeracije z več kot 100 tisoč prebivalci ne izpolnjujejo zahtev. Poleg Ljubljane še v Trbovlju, Kočevju in Tržiču. Komisija je glede Kočevja, Tržiča in Ptuja pred sodiščem zahtevala še nekatere druge rešitve.
Janković bo očitno nadaljeval z gradnjo
Kršitve se bodo odpravljale v okviru projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode. Spomnimo, del tega projekta je tudi sporni kanal C0, ki poteka preko vodonosnika Ljubljansko polje. Ta sicer ni bil končan v roku. Projekt, vreden 111 milijonov evrov, je bil sofinanciran z evropskimi sredstvi, bi moral biti končan že 2021.
Zapletlo se je pri delu projekta, poimenovanem kanal C0. Med občani Ljubljane in širše se ga je prijelo ime “drekovod”. Ta povezuje dva kanalizacijska sistema Medvod in Vodic z osrednjo čistilno napravo v Ljubljani. Gradnja se je zapletla zaradi naravovarstvenih razlogov in nasprotovanja lastnikov kmetijskih zemljišč, preko katerega poteka konstrukcija. Kritiki projekta opozarjajo, da je nevarnost gradnje kanalizacijskih sistemov preko območja, kjer se celotno prebivalstvo Ljubljane napaja z vodo. Prav tako opozarjajo na pomanjkljive standarde gradnje. Da je temu res tako, se je izkazalo ob zadnjih velikih poplavah v Sloveniji, po katerih so se na spletu pojavile fotografije poškodovanih konstrukcij kanalizacije.
Ob vsem tem je še potrebno opozoriti, da Mestna občina Ljubljana ni pridobila vseh potrebnih gradbenih dovoljenj. Zaradi navedenih kršitev in nevarnosti, ki jo gradnja kanalizacije preko vodonosnika predstavlja za naravo in ljudi, je bila v državnem zboru ustanovljena parlamentarna preiskovalna komisija, ki jo vodi poslanka SDS Anja Bah Žibert.
Projekt na žalost spremlja tudi nasilje oblasti. Ko so lastniki zemljišč skušali preprečiti nadaljevanje gradnje, so z njimi obračunali ljubljanski policisti. Več TUKAJ.
Zaradi gradnje sporne gradnje pa v centru Ljubljane pred ljubljansko mestno hišo potekajo redni protesti, ki jih organizira ljubljanski mestni svetnik Aleš Primc. Več o tem TUKAJ.
Nedavno pa je Jankoviča in še nekatere druge župane prav zaradi te zadeve doletela kazenska ovadba s strani Mihe Jazbinška in Jasminke Dedić. Ko smo ga prosili za komentar, je povedal naslednje: “Fundament te zadeve je naslednji: leta 2011 je bila podpisana pogodba med tremi župani, ki je potem normirala vse dogodivščine od tiste točke naprej. Vsi sicer mislijo, da se stvari streže v političnem prostoru. A prvo korupcijsko izhodišče predstavlja vodno soglasje iz leta 2013,” je povedal. Napoveduje tudi kazensko ovadbo zoper nekatere odgovorne uradnike na ministrstvih.
Ž. K.