Sultan al Džaber pravi, da bomo brez fosilnih goriv zdrsnili v čas kamene dobe

Datum:

Medtem ko je bilo mogoče na tokratni podnebni konferenci ZN COP28 v Dubaju poslušati navedbe, kako naj bi bilo potrebno prenehati kuriti fosilna goriva, je predsedujoči konferenci Sultan al Džaber izrazil dvom v znanstvene dokaze, “da je za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 stopinje potrebna postopna opustitev fosilnih goriv”. Meni namreč, da bo svet brez fosilnih goriv zdrsnil v čas kamene dobe. 

“Prenehati moramo kuriti fosilna goriva. Če fosilnih goriv ne bomo postopoma opustili, bodo podnebne spremembe ogrožale še več milijonov ljudi. To bi bila strašna zapuščina konference COP28,” je med drugim na konferenci dejala podnebna znanstvenica Friederike Otto z londonskega Imperial Collegea, ki je vztrajala, da je znanost glede podnebnih sprememb že več desetletij jasna. “Da je cilj omejitve globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija od predindustrijskega obdobja mogoč le, če prenehamo kuriti fosilna goriva”, je ob odprtju tokratne podnebne konference izjavil generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

Ni prvič, da je Sultan al Džaber izrazil omenjeno mnenje. Konec novembra so namreč lahko o tem poslušali predstavniki ZN na videokonferenci, ki je potekala konec meseca novembra. “Postopno zmanjševanje in opuščanje fosilnih goriv je po mojem mnenju neizogibno in nujno, vendar moramo biti pri tem realistični,” je dejal tedaj in opozoril, da trajnostni družbeno-gospodarski razvoj “brez uporabe fosilnih goriv za zdaj ni mogoč in da bi se svet brez fosilnih goriv vrnil v kameno dobo”.

S strani tiskovnega predstavnika COP28 niso bile zanikane omenjene izjave, poroča STA, je pa bilo pojasnjeno, da se je Al Džaber, ki sicer zaseda mesto direktorja naftnega podjetja Združenih arabskih emiratov Abu Dhabi National Oil Company v državni lasti, pri tem “skliceval  na dejstvo, da tudi Medvladni odbor za podnebne spremembe v svojih scenarijih predvideva, da bodo fosilna goriva v energetskem sistemu v prihodnosti še naprej imela pomembno vlogo, čeprav manjšo”.

Foto: epa

Kot že od poletja pravi Al Džaber, je neizogibno, da bo prišlo do postopnega opuščanja uporabe fosilnih goriv, a meni, da do slednjega ne sme priti dokler izvedljive alternative še ne bodo vzpostavljene.

Mnogi udeleženci na konferenco prispeli z zasebnimi letali
Eden od glavnih ciljev pogajalcev na tokratni podnebni konferenci je, da pride do opredelitve postopne ukinitve oziroma opustitve fosilnih goriv. Nadejajo se, da pride do oblikovanja novega sporazuma o globalnem segrevanju. Ker je bilo mogoče v luči podnebne konference v Dubaju mogoče videti cel kup zasebnih letal, je to pri marsikomu povzročilo zaskrbljenost glede vpliva konference na okolje. Marsikomu pa se zdi izredno hinavsko, da so se svetovni voditelji, ki se udeležujejo konference, vključno z britanskim premierjem, sploh odločili za potovanje z zasebnimi letali, čeprav naj bi bili ti osredotočeni na trajnost. Nekateri od slednjih pa medtem v znak opravičila navajajo, kako naj bi uporabljali trajnostno letalsko gorivo. Kakorkoli, dejstvo je, da bo imela tokratna podnebna konferenca največji ogljični odtis do sedaj na račun številnih udeležencev.

Foto: STA

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Svet v krizi in presnavljanju

Januarja leta 2022 smo živeli še v razmeroma mirnem...

[Foto] Levi elitneži, ki se kličejo tovariši, so se zbrali na Ljubljanskem gradu

Včeraj so praznovali zmagovalci druge svetovne vojne - zahodni...

Mednarodni pravnik: Priznanje Palestine bi bila najbolj nora poteza slovenske diplomacije doslej!

"Gre za najbolj noro potezo slovenske diplomacije od začetka...