“Oba seznama dijakov, ki sta bila med mejno kontrolo predana policiji, nista bila v skladu s sklepom iz 30. novembra 1994, saj zraven ni bilo predloženega obrazca. Zato je bil aktiviran člen, na podlagi katerega bi fant moral imeti vizo. Zato mu nismo dovolili vstopa v Republiko Slovenijo niti prehoda. Vprašajte vaše varnostne organe, zakaj šole o tem niso poučili pred odhodom na ekskurzijo,” so še zapisali na slovenskem ministrstvu za notranje zadeve.
So bili slovenski policisti preveč malenkostni?
Zgoraj omenjeni sklep sicer določa enake pogoje za vstop dijakov tujcev, ki so na ekskurziji na območje EU, kot slovenski zakon o tujcih, vendar pa se v aneksu nahaja ta slavni “predpisani obrazec”. Gre za povsem enostaven obrazec, na katerem morajo biti navedeni zgolj osnovni podatki – te je vseboval tudi seznam, ki so ga v roke dobili slovenski mejni policisti, še piše Jutarnji list.
“Takšen seznam učencev je osnovni dokument, ki ga mora na vsakem izletu imeti učitelj spremljevalec, saj dokazuje, da gre za učence naše šole. Tudi učitelj, ki je dijake spremljal v Rim, je imel overjen seznam vseh dijakov, skupaj s podpisom in žigom ravnatelja. Prav tako je dokument vseboval tudi druge potrebne podatke in overjeno izjavo v italijanskem jeziku. Slovenija je bila navsezadnje le tranzitna država,” pa je dejal Boris Anić, ravnatelj klasične gimnazije.
Ne glede na vse, gre vsekakor za incident, ki ni v ponos Sloveniji, najbolj oškodovani pri vsem skupaj pa so bili dijaki in fant, ki je ostal na meji in je bil tako prikrajšan za izlet s prijatelji. Vse zaradi papirja iz leta 1994. Po drugi strani pa aktualno Cerarjevo oblast ni motilo, ko so horde ilegalnih migrantov, med njimi tudi teroristi, prečkali slovensko mejo v času največjega migrantskega vlada. 

B. O.