To so razlogi, zakaj arabske države ne želijo sprejeti palestinskih beguncev

Datum:

V luči palestinsko-izraelske vojne, ki se je začela z vdorom teroristične skupine Hamas na področje Izraela, v katerem je bilo ubitih 1200 ljudi in ugrabljenih okoli 240 ljudi, pri čemer niso prizanesli niti otrokom, se marsikdo sprašuje, kako to, da arabske države nikakor ne želijo sprejeti palestinskih beguncev.

Muslimanski Egipt je bil med prvimi, ki je dal jasno vedeti, da ne namerava sprejeti Palestincev. Tako so za Palestince zaprli mejo, saj se med drugim bojijo porasta že tako razširjenega islamskega terorizma. Vsaka država, ki je kdaj gostila večje število Palestincev, je nato to obžalovala. V nadaljevanju si lahko preberete razloge, zakaj nobena od arabskih držav ne želi sprejeti palestinskih beguncev.

Kuvajt
Konec 80. let je Kuvajt postal zatočišče za palestinske begunce. Kakor koli, slednji so bili izgnani 1991. Razlog, da se je arabski Kuvajt odločil za izgon 300 tisoč Palestincev, ki so predstavljali blizu 20 odstotkov populacije Kuvajta, je bil v naklonjenosti Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) iraški invaziji na Kuvajt kot tudi podpora voditelja PLO Jaserja Arafata iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu. V Kuvajtu so namreč ugotovili, da so palestinske organizacije pomagale Sadamu Huseinu z namenom, da bi prišlo do destabilizacije in uničenja kuvajtske oblasti.

Jordanija
To pa ni bilo prvič, da se je zgodilo nekaj takega. Nekaj desetletij pred tem je bilo veliko palestinskih organizacij v Jordaniji. Slednje so odkrito protestirale, za odstranitev jordanskega kralja in celotne jordanske monarhije. V tem času je imela PLO tam svoje vojske, ki so operirale znotraj Jordanije, in jih je uporabljala z namenom destabilizacije celotne države. Vse to z namenom, da bi kaznovale Jordanijo, ker ta ni bila sposobna premagati Izraelcev.

Borci so šli celo tako daleč, da so vstopili v prestolnico Aman, kjer so ugrabili, napadli, oropali in celo ugrabili državljane Jordanije. Vse to z namenom, da bi se dokopali do denarja za vojskovanje z Izraelom. Ko je to jordanska policija želela preprečiti, so jo vojske PLO masovno pobijale. Organizacija Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (PFLP) je ugrabila jordanska letala, na katerih so bili civilisti, min potnike vzela za talce. V odziv na dogajanje je jordanska vojska razglasila vojno PLO. Po dolgih desetih mesecih bojevanja so uspeli Jordanci izriniti Palestince iz njihove države. Ampak preden je bilo vojne konec, so palestinski teroristi usmrtili jordanskega premierja Wasfija Tala.

Wasfi Al-Tal (Foto: Wikipedija)

Libanon
Potem ko so bili Palestinci izgnani iz Jordanije, so šli v Libanon, ki je imel tedaj konservativno krščansko vlado. Palestinci so vedeli, da so le gosti v državi, kar jim ni bilo všeč, zato so se povezali s socialističnimi in marksističnimi organizacijami po celi državi, da bi dosegli obglavljenje krščanske libanonske vlade. Ko je več tisoč palestinskih militantov vstopilo v državo, je to v državi sprožilo državljansko vojno, ki se je v zgodovino zapisala kot ena najbolj krvavih na Bližnjem vzhodu. Kdor ni hodil po Libanonu, morda ne ve, da si še dandanes niso opomogli od te vojne.

Če se torej sprašujete, zakaj te arabske države ne želijo sprejeti palestinskih beguncev, je odgovor na dlani, Arabci namreč več kot očitno zelo dobro poznajo svojo zgodovino.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...