Glas upokojencev: V primeru neodzivnosti predsednice DZ bo proti njej vložena kazenska ovadba

Datum:

Glas upokojencev kot ljudska iniciativa po Sloveniji ustanavlja odbore. Po besedah Pavla Ruparja tako iz desnega kot iz levega vrha politike kot tudi iz parlamenta in iz drugih inštitucij dobivajo priporočila, pritiske in usmeritve. “Vsem bi želel jasno in glasno sporočiti, da niti stranke, ki je v nastajanju, niti nas ne zanima ne mnenje desnih, ne mnenje levih politikov,” je bil jasen Rupar. 

“Ne zanimajo nas priporočila v zvezi s podajanjem ovadbe zoper Urško Klakočar Zupančič ali bi se priključili sferi v levi opciji ali desni. Nas to ne zanima, mi smo preprosto upokojenci,” je izpostavil Pavel Rupar in dodal, da jih zanimajo rezultati, ki jih upokojenci prav zaradi Instituta 1. oktober in zaradi ljudske iniciative Glas upokojencev in protestov, ki so se zgodili na tem trgu, čutijo.

“Ljudje so danes dobili božičnico, prvič v zgodovini Slovenije prav na podlagi predloga zakona, ki ga je podpisalo 10 tisoč ljudi in v katerem je poleg dviga pokojnin za 20 odstotkov omenjena božičnica, seveda v obsegu cele pokojnine. Navedene so polne pokojnine za invalide, tudi to se je sedaj uresničilo, navedene so vdovske pokojnine, tudi to se realizira. Mi smo veseli, da na podlagi naših izhodišč in zakona, ki še ni niti v obravnavi, vlada vidi in dela vsaj v majhnem obsegu v korist upokojencev, vendar močno premalo,” je izpostavil Rupar in napovedal, da se bodo borili še naprej, zato tudi ustanavljajo stranko Glas ljudstva.

Ustavno sodišče ni presojalo o vsebini pobude o presoji ustavnosti plačevanja RTV naročnine
Spregovoril je tudi o odločitvi Ustavnega sodišča RS glede pobude o presoji ustavnosti plačevanja RTV naročnine direktno iz neto pokojnin in plač. Po besedah Ruparja niso dobili pravzaprav nobenega odgovora, ker niso presojali o vsebini, ampak so sporočili samo to, da nimajo pravnega interesa oziroma da niso niti stranka v postopku, ker društva to ne morejo biti, ker ni soglasja vseh 3300 članov. “Tudi kot Pavel Rupar nimam pravice, da bi presojali o tem, ker Rupar nima televizijskega priključka. Gre za eno absurdno zadevo, ki jo je ustavno sodišče pod vodstvom Accetta napisalo”, je povedal in dodal, da je sedaj njihova naloga, da to spravijo v obliko pravne zahteve, zato so tudi vse skupaj podali v roke strokovnjakom. “Upam, da bo potem sodišče odločilo tako hitro, kot je v primeru zakona o RTVS in da bo po vložitvi zadržano izplačevanje RTV prispevka, ki po naše nikakor ne more biti odvzeto od pokojnine, ki jo mi dobimo”.

Andrej Peterle je spomnil, da je ljudska iniciativa Glas ljudstva nastala povsem spontano pred slabim letom. “Spontanost je bila odraz slabega finančnega stanja upokojenk in upokojencev, neukrepanje sedanje aktualne vlade glede na težke razmere v Sloveniji in svetu”. Kot je povedal, je bilo marca ustanovljeno Društvo 1. oktober, ki je v sodelovanju z ljudsko iniciativo organiziralo devet vseslovenskih protestov upokojencev, kjer so bile podane zahteve. Vložili so tudi predlog zakona o izrednem dvigu pokojnin, zbrali več kot 15 tisoč podpisov, sedaj pa čakajo na obravnavo v parlamentu. “Od odgovornih bomo zahtevali odgovornost. Vložili smo predlog zakona o izrednih dodatkih upokojencev, bili smo pri Varuhu človekovih pravic, kjer je potrdil naša delovanje v smeri boljših upokojenskih razmer, organizirali smo humanitarno akcijo za poplavljene in s pomočjo državljanov zbrali denarna sredstva v višini za več kot 21 pralnih strojev.” Napisali so stotine pisem vsem ministrom, predsedniku vlade, zagovorniku enakih možnosti, predsednici Evropske komisije …, organizirali medgeneracijsko solidarnost, kjer mlajši pomagajo starejšim urejati vrtičke. “V enem letu smo naredili ogromno stvari. Povejte mi eno nevladno organizacijo, ki je s takšnim delovanjem v enem letu pomagala upokojencem. Mi smo to naredili brez evra državne pomoči, samo s pomočjo donacij, ki jih je dobilo društvo. Dokler bodo tako imenovane nevladne organizacije samo črpale ta sredstva, se v naši družbi ne bo nič spremenilo.”

Foto: posnetek zaslona TOPTV Slovenija

Kazenska ovadba je že spisana
Igor Černoga, podpredsednik Inštituta 1. oktober, je spregovoril glede kazenske ovadbe predsednice Državnega zbora RS. Na začetku marca letos so vložili predlog zakona o izrednem zvišanju pokojnin. “Ta predlog je naletel na slab odziv, s tem da so nas skoraj dva meseca zavračali z raznoraznimi dlakocepskimi zahtevami, da manjka eno, da manjka drugo.” Po njegovih besedah so zahtevali, da v predlog zakona dodajo več mednarodnih primerjav, želeli podatek, kje zagotoviti denar iz proračuna, popraviti je bilo potrebno navedbe ženskega spola (gospod ta in gospa ta), zahtevali, da naj Rupar dokaže svoj status.

“Predsednica DZ je predvsem v nasprotju s sedanjo prakso zahtevala, da v vlogi z zakonom v poglavju finančne posledice poleg navedene predvidene vsote, ki jo bo imel zakon za državni proračun, navedemo še proračunsko postavko, iz katere se bo črpal denar”, je bil jasen Černoga in dodal, da so prišli do ugotovitve, da je bil cilj samo zavlačevanje in nagajanje. “Minilo je skoraj dva meseca, končno se je zgodilo, da je predsednica dala zeleno luč za zbiranje podpisov, v začetku junija vložili podpise. Danes smo konec leta, do danes še nismo dobili niti obvestila, kje ta zadeva je, kje se nahaja. Na mizi ali v predalu?” Napovedal je, da bodo predsednici DZ podali pisno zahtevo, naj jim v roku 7 dni pojasni, kaj se dogaja z njihovo vlogo in kdaj se bo stvar premaknila naprej. “To bomo storili, kazenskega ovadba za predsednico je spisana, od nje je odvisno, če bo do nje prišlo.”

Za lažjo primerjavo je Černoga povedal, da je 17. oktobra lani Inštitut 8. marec v DZ vložil 5 tisoč podpisov za spremembo zakona o brezplačnih kosilih za osnovnošolce, v juniju letos pa je bil ta zakon že sprejet v DZ. V primeru neodziva je tako napovedal, da se bo Klakočar Zupančičevo ovadilo na podlagi kazenskega zakonika (na podlagi 257. člena – zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic), na podlagi 257. a člena oškodovanje javnih sredstev ter 258. člena (nevestno delo v službi). “Ona ni nedotakljiva, čeprav je v glavni koalicijski stranki.”

Foto: posnetek zaslona TOPTV Slovenija

Več kot 70 odstotkov ustanovnih članov ni v nobeni stranki
Za konec je Rajko Perčič, član Izvršilnega odbora Društva 1. oktober, povedal, da je še en mesec do ustanovnega kongresa stranke Glas upokojencev. Kongres bo 20. januarja v dvorani Smelt v Ljubljani. Na spletni strani Društva 1. oktobra so objavili status, poslovnik in program bodoče stranke, vse do 15. decembra pa so sprejemali opombe, tri so tudi upoštevali pri končnem oblikovanju. Danes so razposlali vabila na kongres vsem, ki so na upravnih enotah overili in poslali ustanovne izjave. Slednjih je bilo nad 400, čeprav jih za ustanovitev rabijo 200.

Foto: posnetek zaslona TOPTV Slovenija

“Več kot 70 odstotkov ustanovnih članov ni v nobeni stranki, kar kaže na široko podporo med Slovenci in kako močno Slovenija potrebuje močno upokojensko stranko. Skrajni čas je, da dobi Slovenija stranko, ki jih ne bo delila na desne in leve, naše in vaše, ampak bo delovala v dobrobit upokojencev in tistih, ki se jim dogaja krivica”, je zaključil Perčič.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...