Več kot polovico posilstev in umorov v Švici zagrešili tujci

Datum:

Tuji državljani so bili lani obsojeni za skoraj polovico vseh posilstev in umorov, prijavljenih v Švici, saj podatki zvezne vlade razkrivajo drastično zastopanost migrantov iz pretežno muslimanskih držav v statističnih podatkih o kriminalu v državi.

Po podatkih, ki jih je prejšnji mesec objavil Zvezni statistični urad, je bilo lani v Švici za kazniva dejanja obsojenih 93.693 ljudi. To se je nanašalo na skupno 103.156 kaznivih dejanj – pri čemer so bili nekateri ljudje obsojeni za več kaznivih dejanj – kar je 3 odstotke več v primerjavi s prejšnjim letom.

Med obsojenimi je bilo le 39.798 švicarskih državljanov, kar pomeni, da so 57,5 ​​odstotka vseh razrešenih kaznivih dejanj storili tuji državljani. Podatke je analiziral Marc Vanguard, francosko govoreči statistik s posebnim poudarkom na priseljevanju in varnosti.

Njegova razčlenitev je pokazala, da so bili tuji državljani obsojeni za 47 odstotkov vseh razrešenih posilstev in 44 odstotkov umorov v državi leta 2022. Poleg tega so 45 odstotkov napadov in 41 odstotkov težkih tatvin z znanim osumljencem zagrešili tujci. Številke razkrivajo nesorazmerno veliko število migrantov, ki storijo kazniva dejanja glede na to, da je švicarsko prebivalstvo, rojeno v tujini, ocenjeno na okoli 26 odstotkov.

Če jih geografsko kategoriziramo, se je pokazalo, da je večja verjetnost, da bodo migranti iz pretežno muslimanskih držav obsojeni za ta huda kazniva dejanja. Magrebski migranti – tisti, ki izvirajo iz severnoafriških arabskih držav Tunizije, Maroka in Alžirije – so imeli sedemkrat večjo verjetnost, da bodo storili ta kazniva dejanja kot švicarski državljan.

Migranti iz Podsaharske Afrike so imeli petkrat večjo verjetnost, afganistanski in pakistanski državljani trikrat večjo, romunski in bolgarski državljani pa dvakrat večjo verjetnost, da bodo obsojeni zaradi hujših kaznivih dejanj.

Ni bilo razlike v verjetnosti, da bi ta kazniva dejanja storil švicarski državljan v primerjavi s tujimi državljani iz preostale Evropske unije ali Rusije in Ukrajine, medtem ko je bilo za kitajske državljane manj verjetno, da bodo storili ta kazniva dejanja kot švicarski državljani.

Po Vanguardovi analizi so bili afriški migranti tudi trikrat pogosteje obsojeni zaradi kaznivih dejanj z drogami in dvainpolkrat pogosteje obsojeni zaradi prometnih prekrškov kot Švicarji. Švica ima nekatere najmočnejše podatke o kriminalu v Evropi. Vanguard je pojasnil, kako se stopnje obsodb izračunajo: natančno število obsodb se deli na točno določeno populacijo, pri čemer se upoštevajo samo prebivalci Švice, ki imajo “obnovljivo” dovoljenje za dolgoročno prebivanje.

To pomeni dvoje: podatki so pregledni, kolikor je to izvedljivo, vendar prihajajo z opozorilom, da so migranti brez dokumentov, ki nezakonito živijo v državi, izključeni iz njih, kar neizogibno do neke mere izkrivlja številke o deležu kaznivih dejanj, ki so jih storili tuji državljani.

Francoski statistik je razkril, da so iste narodnosti, ki so preveč zastopane v švicarskih podatkih o kriminalu, tudi na vrhu seznamov v drugih evropskih državah, pri čemer je kot primere navedel Nemčijo, Italijo, Avstrijo in Dansko.

“Primerjava z nemškimi podatki kaže na presunljivo podobnost,” je pripomnil.

“Povezava med priseljevanjem in negotovostjo je nesporna. Čas je, da te številke razširimo v javnosti, da jih bodo vsi nad njimi zamislili,” je dodal.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...