[Video] Breznik: Jourova ima vnaprej pripravljeno misijo in je prišla s specifično politično agendo

Datum:

“Sam sem sprejel številne evropske komisarje. Vsi so poskušali vsaj na prvih delih sestanka zadržati videz nepristranskosti evropskega komisarja, sestali so se z opozicijo, koalicijo, vlado, poslušajo ene in druge ter navadno govorijo nek diplomatski jezik. Prvič sem pri nekom opazil izrazito pristranskost,” je v zvezi z obiskom evropske komisarke Věre Jourove v Sloveniji povedal poslanec Franc Breznik.

Predsednik stranke SDS Janez Janša in evropski poslanec Milan Zver sta prejšnji teden razkrila ključne interne dokumente Evropske komisije z obiska podpredsednice Evropske komisije Věre Jourove v Sloveniji. Več kot leto dni je minilo od takrat, a javnost še vedno ni dobila prepričljivih pojasnil, kaj točno je počela tisti dan na Ustavnem sodišču RS, ki je zatem pozitivno odločilo o noveli zakona o RTV, kar je omogočilo političen prevzem nacionalnega medija. Za nasvet se je povprašalo tudi varuhinjo človekovih pravic Evropske unije, ki se je postavila na Zverovo stran in zahtevala ter postavila rok 15 dni za to, da Evropska komisija pošlje vse zahtevane dokumente. To se ni zgodilo. V torek je stranka SDS zahtevala sklic izredne seje zaradi dejanj evropske komisarke.

Že ob obisku ugotovil, da ne želi poslušati druge plati medalje
Po besedah poslanca in kandidata stranke SD za Evropski parlament Franca Breznika bi morala evropska komisarka za preglednost in vrednote predstavljati branik osnovnih vrednot Evropske unije. Spomnil je, da se je Jourova lani sestala z vsemi tremi vejami oblasti. “Prvi dan je obiskala odbor za zadeve Evropske unije, ki ga sam vodim,” je povedal in dodal, da jo je opozoril na specifičnost slovenskega medijskega prostora, na vlogo tranzicijske levice v večini dnevnih časopisov, na celo vrsto netransparentnih primerov delovanja medijev, ki predstavlja posledico bivšega sistema in neuspešne tranzicije na medijskem področju.

“Že takrat sem ugotovil, da ima vnaprej pripravljeno neko misijo in ne želi poslušati druge plati medalje,” je poudaril Breznik in spomnil, da je sam že sprejel več evropskih komisarjev in prav vsi so zadržali videz nepristranskosti, se pogovarjali z obema stranema, tako opozicijo kot koalicijo. Navadno govorijo nek diplomatski jezik. “Prvič, da sem pri nekom opazil izrazito pristranskost,” je izpostavil glede obiska Jourove.

Jourová en mesec preživela v priporu
Po besedah Breznika je Jourová svojo pot začela v socialistični stranki. “Bila je namestnica ministra za regionalni razvoj v vladi 2006,” je povedal in dodal, da je minister glede nje zaprosil, da se jo razreši zaradi nesposobnosti. Nato se je ta pridružila Babiševi stranki, kandidirala za evropsko poslanko in volitve izgubila. Kasneje je bila delegirana s strani češke vlade za evropsko komisarko za pravosodje.

“Še zanimivivejša pa je korupcijska afera iz leta 2006. En mesec je bila v priporu,” je povedal Breznik in dodal, da ji je eden izmed njenih nekdanjih kolegov povedal, da so jo tedaj spustili iz pripora, ker je policiji del neke politike odvzel nekatera pooblastila in niso mogli dostojno speljati dokaznih postopkov. “Po drugi strani pa ji je nekdo iz ozadja plačeval najdražje odvetnike.”

Komisarka ima po Breznikovih besedah pooblastila tudi za integriteto. “Nekdo, ki je imel v preteklosti večni problem z integriteto, ki nikoli ni bil izvoljen v institucije, ampak seveda delegiran, ko jo je stranka, ki se ji je na koncu pridružila, delegirala za evropsko komisarko. Integriteto ima že tako ali tako okrnjeno. Je oseba s številnimi aferami v svojem delovanju in zelo netransparentnim delovanjem.”

V zvezi z zahtevo sklica izredne seje je povedal, da je namen seje opozoriti, da sta komisarka Jourová in tudi predsednik ustavnega sodišča prekoračila svoja pooblastila. “Če poznamo evropske pogodbe, načelo supernacionalnosti, načelo, po katerem mi prenašamo določena pooblastila na Evropsko unijo, vemo, da v vseh pogodbah, obeh Rimskih, Pariški, Amsterdamski pogodbi, Pogodbi iz Nice, Maastrichtski in Lizbonski pogodbi ni pooblastil, da bi pravosodje odgovarjalo nekakemu evropskemu komisarju. To je poseg v notranjo suverenost neke države, ki ni bila nikoli prenesena na Evropsko unijo,” je pojasnil in dodal, da ima Slovenija še vedno suvereniteto na svojem področju tako v zakonodajnem, pravosodnem in vladnem delu. Nekatere uredbe in direktive je sicer potrebno po njegovih besedah prenašati v naš pravni red, drugo so dejanja nacionalna suverenosti. “Vlado želimo na to opozoriti.”

Foto: Nova24TV

Ravno obisk na ustavnem sodišču je bil anonimiziran
Breznik je spomnil, da je evropski poslanec Zver želel v prvi fazi pridobiti dokumente Evropske komisije predvsem iz kabineta Věre Jourove. V prvi fazi jih ni pridobil, dobil le nekatere, nato mu jih niso želeli izročiti, zato je zaprosil evropsko varuhinjo, ki je odigrala svojo vlogo in pritisnila na Evropsko komisijo. “Kasneje je dobil več kot 100 strani dokumentov, ravno obisk na ustavnem sodišču je bil anonimiziran, pravijo pa, da nič ni bilo,” je povedal in dodal, da obstaja velik sum. “Zaradi videza nepristranskosti pri odločanju bi moral po Breznikovem mnenju predsednik ustavnega sodišča delovati zadržano. On je ni ohranil, ona je prekoračila svoja pooblastila.”

Breznik je povedal, da so že v času obiska številni pravni strokovnjaki, ki se ukvarjajo s področjem evropskega ustavnega prava, opozorili na prekoračitev pooblastil evropske komisarke. Z nekimi argumenti bi se dalo argumentirati, če bi na obisk sodišča prišel komisar, ki je pristojen za pravosodje. “Da pa pride nekdo s takšno politično agendo, nekdo, ki vemo, da ima politično prepričanje, ki je povsem nasprotno od nekdanje vlade, nekdo, ki ima probleme z integriteto, pa je evropski komisar za integriteto in to v času najbolj kritičnega odločanja, ko je šlo za zadržanje, in se sestane s predsednikom ustavnega sodišča. Kaj naj si ob tem misli druga stran. Je to videz nepristranskosti predsednika ustavnega sodišča in evropske komisarke? Jaz mislim, da ni,” je zaključil.

Vlada se mora zbuditi
Vlada se mora po njegovo zavzeti, zbuditi in ugotoviti, ne glede katera vlada bo v prihodnosti na oblasti, da takšna praksa evropskih komisarjev, ki želijo v okviru svoje politične skupine prekoračiti svoja pooblastila, predstavlja dejanje brez primere. Jourovo ocenjuje kot eno najslabših evropskih komisark. “Gre za osebo, ki je imela relativno nizko legitimiteto, nikoli ni bila izvoljena v nobeno evropsko institucijo, imela je velike korupcijske škandale v matični državi. Takšne osebe škodujejo samemu delovanju institucij EU, nenazadnje tudi državljanom EU,” je izpostavil in opozoril, da smo pred pomembnimi evropskimi volitvami, kjer se malokdo odloča, da jih sploh obišče. “Takšni obiski politkomisarjev, ne komisarjev EU, lahko škodijo delovanju EU in samemu zaupanju v te institucije s strani nacionalnih držav, v tem primeru državljank in državljanov republike Slovenije,” je prepričan.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ko smo glasovali za samostojnost in demokracijo, smo glasovali tudi za kapitalizem

Ni novost, da želi Mladina s svojim senzacionalizmom vzbuditi...

[Video] Policija končno razgnala hamasovske skrajneže na univerzi Columbia

Končno se je zgodilo. Veliko število policistov newyorške policije...